Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ombudsman: Vsetín se stěhováním Romů chyboval

  9:29aktualizováno  11:57
Vsetínská radnice při loňském vystěhování romských rodin z centra města pochybila. Oznámil to ombudsman Otakar Motejl. Úřad vedený tehdejším starostou Jiřím Čunkem měl podle ochránce lidských práv více spolupracovat se samotnými rodinami, ale také sociálními pracovníky.

Ombudsman Otakar Motejl | foto: David Neff

CELOU ZPRÁVU OMBUDSMANA NAJDETE ZDE

"Šetření v případu vystěhování romských obyvatel z pavlačového domu na ulici Smetanova ve Vsetíně byla uzavřena s konstatováním pochybení Městského úřadu Vsetín," uvedl Motejl.

Ve zprávě Motejl připomíná, že "export" sociálně vyloučených rodin z obcí a měst, v nichž dlouhodobě žijí, nelze přijmout jako koncepční a účinné řešení. "Toho lze dosáhnout spoluprací se sociálními pracovníky, nevládními organizacemi, romskými rodinami a samosprávnými orgány radnic," uvádí se v odůvodnění.

"Opatření neodpovídalo reálné situaci konkrétních osob. Problém romské komunity se tím nevyřešil, ale pouze odsunul," tvrdí ombudsman.

Ombudsman: Radnice narušila sociální systém
Radnice podle Motejla narušila sociální systém, ve kterém rodiny žily, ale nenabídla jim žádnou alternativu, možné řešení jejich situace.

Ochránce zjistil nedostatky hlavně ve vyplácení dávek. Přestože Městský úřad Vsetín využíval institutu zvláštního příjemce, měly romské rodiny dluhy na nájemném. "Chybělo důsledné vyhodnocování, zjišťování a odstraňování příčin zadlužení romských rodin," uvedl Motejl.

Naprosto podle něj selhal odbor sociálně-právní ochrany dětí. "Byl nečinný především v oblasti práce s rodinami a v prevenci a nezajistil základní práva děti na řádnou výchovu a vývoj," vysvětluje ombudsman.

Čunek i vedení radnice si za loňské vystěhování Romů, s nimiž mělo město problémy právě kvůli neplacení nájemného, vysloužili ostrou kritiku. Romská sdružení podala na šéfa lidovců trestní oznámení. S jeho postupem nesouhlasí ani většina organizací zabývajících se ochranou lidských práv a mnozí politici.

Měli jsme je vystěhovat na ulici? hájí se radnice Bývalý starosta Vsetína Jiří Čunek je přesvědčen, že se město žádného zákonného pochybení nedopustilo. "Jinou možnost jsme neměli. Měli jsme právo nechat je bez střechy nad hlavou, ale nikdo z obyvatel domu na ulici neskončil. Bydlení měli zajištěné všichni," řekl iDNES.cz Čunek.

Proti Motejlově zprávě se ohradilo i město Vsetín. Starostka Květoslava Othová nařkla ombudsmana, že některé jeho závěry vypovídají o naprosté absenci sociálního cítění.

"Pokud z tohoto stanoviska mělo vyplynout, že bylo vhodnějším řešením tyto osoby vystěhovat přímo na ulici, nemůžeme s tím rozhodně souhlasit," řekla Othová.

To podle ní mohlo město skutečně učinit, neboť kromě pěti rodin se jednalo o dlužníky, navíc většina lidí bydlela v domě 1336 bez právního důvodu a byla dávno povinna se vystěhovat.

Vsetínská radnice nechala proslulý pavlačový "dům hrůzy" vystěhovat loni v říjnu. Dům pak zbořila. Dvě stě třicet lidí přestěhovala do náhradních kontejnerových bytů na periferii města. Několik rodin ale muselo třeba až na Jesenicko. - více zde

Ombudsmana už dříve zajímal stavební úřad
Loni v březnu sice ombudsman nezjistil nedostatky v činnosti stavebního úřadu, tentokrát poukázal na nedostatky i v jeho postupu. Vydání demoličního rozhodnutí ale nezpochybnil.

"Úřad ale neudělal nic, přestože několik let věděl, jak špatný je stavebně-technický stav domu ve Smetanově ulici. Nenařídil vlastníkovi, tedy městu Vsetín, aby tento špatný technický stav řešil," vysvětlil Motejl.

Přestěhování rodin ze Smetanovy ulice do jiných bytů podle něj problém neřešilo. "Stav domů, do nichž se rodiny přestěhovaly, byly stejné jak v pavlačovém domě, ze kterého odcházely," poukázal Motejl. Upozornil hlavně na velkou vlhkost a výskyt plísní v nově přidělených bytech. Navíc celou lokalitu označil za nevhodnou k trvalému bydlení.

Znalec: Města se zbavují Romů podivně
Tomáš Hirt z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni tvrdí, že se radnice často domů, v nichž bydlí Romové, zbavují podivnými způsoby. Prodávají je firmám, které se specializují na vymáhání dluhů, pohledávek a provádění exekucí.

"Takové firmy na těchto lidech vydělávají. Počítají především s tím, že neseženou jiné bydlení, a neustále zvyšují nájmy," vysvětlil Hirt, který se romskou otázkou dlouhodobě zabývá.

Společnost navíc objekty, kde bydlí většinou Romové, považuje za domy neplatičů. "Mohu uvést konkrétní příklad z Plzně - máme tu dva takové domy. Šedesát procent nájemníků nemá žádné dluhy ani na nájmu, ani na službách," dodal Hirt.

Radnice by také měly mnohem efektivněji využívat takzvaný institut náhradního příjemce dávky. "To znamená, že pokud konkrétní osoba neplatí například nájem, může úřad i bez jejího souhlasu nechat převádět část sociálních dávek na pokrytí dlužných nájmů," uvedl Tomáš Hirt.

Dění kolem stěhování

11. října 2006 - Radnice vystěhovala ze zdevastovaného domu v centru města desítky převážně romských obyvatel, s nimiž měla problémy při placení nájemného.

2. listopadu - Vsetínská radnice vystěhovala z města další Romy. Podle MF DNES šlo o dvě rodiny, celkem šestadvacet lidí.

5. prosince - Jiří Čunek čelil v souvislosti s vystěhováním Romů dvanácti trestním oznámením. Kromě Romů vystěhovaných na Jesenicko je podali režisér Břetislav Rychlík a sdružení Romea.

8. prosince - Podle členů senátního výboru pro lidská práva vsetínská radnice zřejmě přesunem Romů na Jesenicko porušila lidská práva.

16. prosince - Strana zelených odsoudila Čunkovy kroky a "deportaci" romských rodin do vzdálených míst.

Zdroj: ČTK

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začaly tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...Najdete na iDNES.cz