Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ombudsman: V kauze Anička jsme nechybovali

  19:16aktualizováno  19:16
Ombudsman Otakar Motejl se ohradil proti kritice své kanceláře v případu třináctileté Aničky Mauerové. Tím se zabývala jeho někdejší zástupkyně Anna Šabatová. Podle některých názorů měla kontaktovat sociální pracovníky, když se na ni kdysi obrátily sestry Mauerovy kvůli snahám o svěření děvčete do péče.

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková ve čtvrtečním vysílání Českého rozhlasu 6 naznačila, že kancelář ombudsmana pochybila.

Zdůraznila, že povinnost kontaktovat sociální pracovníky v případech podobných tomuto vyplývá pro každou právnickou osobu.

Motejl ale uvedl, že kancelář veřejného ochránce práv tento statut nemá.

Zákon sice podle něj stanovuje státním orgánům povinnost oznamovat určité skutečnosti orgánům sociálně-právní ochrany dětí, ovšem pouze v případě, že skutečnosti nasvědčují tomu, že jde například o děti, jejichž rodiče zemřeli, které se opakovaně dopouští útěků, nebo na nichž byl spáchán trestný čin.

"V době, kdy se bývalá zástupkyně o případu dozvěděla, nic nenasvědčovalo tomu, že by se jednalo o zákonem jmenované případy," uvedl Motejl. Postup Šabatové byl proto podle něj v souladu s právem.

Zdůraznil, že Mauerovým bylo doporučeno bezodkladně řešit svěření Anny do péče soudní cestou, což také učinily. Záležitost se prý tak díky tomu stala případem, jemuž se věnoval příslušný soud a orgány sociálně-právní ochrany dětí.

Po třináctileté Aničce pátrají již bezmála dva týdny stovky policistů v celé republice.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči sjel při selfie vůz do lomu, z nějž policie lovila kradená auta

Vytažení dalšího auta ze dna Velké Vápenky 15. ledna 2018

Nečekané rozuzlení má případ pátého auta, které našli potápěči na dně zatopeného lomu Velká Vápenka v Lahošti na...

Muž při hromadné rvačce v brněnském baru vytáhl nůž a pobodal tři lidi

(Ilustrační snímek)

Velká bitka se strhla v noci na sobotu v jednom z barů v Kozí ulici v Brně. Dvaadvacetiletý muž při ní vytáhl nůž a...

Lupič vtrhl na radnici, ze stolu šokované úřednice vzal peníze a utekl

policejní auto

Desetitisíce korun ukradl neznámý pachatel v budově Městského úřadu v Orlové. Do pokladny radnice se dostal násilím, ze...

Najdete na iDNES.cz