Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olovo: tisk obstál, soudí většina

  19:55aktualizováno  19:55
Hypotézu premiéra Miloše Zemana, podle které takzvanou operaci Olovo připravili sami redaktoři Mladé fronty DNES, kteří o ní pak psali, připouští jenom každý sedmý člověk. Šest lidí z deseti naopak považuje Zemanovu verzi za nemožnou.
Vyplývá to z bleskového výzkumu veřejného mínění, který pro MF DNES připravila firma Sofres-Factum. V telefonickém průzkumu odpovídalo ve středu večer 504 dotázaných.

Zemanovy výroky a trestní oznámení, které na redaktory podal Úřad vlády, považuje 55 procent lidí za pokus zastrašit novináře. Zhruba čtvrtina dotázaných má opačný názor. Šedesát procent lidí si myslí, že novináři, kteří informují o kauze Olovo, zatím odvedli dobrou práci.

V žebříčku povolání podle společenské prestiže letos novináři klesli z 15. na 18. místo a jsou až za strojvůdci, ministry a profesionálními sportovci. Přesto, ukazují průzkumy, se tisk těší větší důvěře než vláda a parlament. A i v případě operace Olovo, kterou propírá několik týdnů, si podle veřejného mínění vedl docela dobře.

Jen každý desátý si z nás myslí, že novináři informující o kauze Olovo zatím odvedli špatnou práci. Naopak šedesát procent je hodnotí "spíše dobře" nebo "velmi dobře".

V průzkumu firmy Sofres-Factum hodnotilo práci novinářů na případu Olovo špatně jen 54 dotázaných, takže odpovědi na následující otázku "Proč si to myslíte?" nemohou dát přesný obraz o důvodech nespokojenosti. Většina nespokojených říkala, že novináři nejsou seriózní, nemají dostatečné podklady, nejsou věrohodní nebo zkrátka lžou. Objevilo se i několik odpovědí typu "jdou do toho slabě", nebo naopak "nafukují to a špiní ČSSD, vládu, premiéra".

Na straně ministerského předsedy stojí logicky hlavně příznivci sociální demokracie. Na otázku, jestli se Zeman v souvislosti s kauzou Olovo pokouší zastrašit novináře, odpovídají voliči ostatních stran častěji "ano" než "ne"; odpovědi voličů ČSSD jsou zhruba v rovnováze. (Údaje o tom, co si myslí stoupenci jednotlivých stran, jsou však kvůli nízkému počtu dotázaných jen orientační.)

Operace Olovo je tajný plán, který měl v očích veřejnosti znemožnit místopředsedkyni sociální demokracie Petru Buzkovou. MF DNES ho letos na jaře získala od důvěryhodného zdroje, který řekl, že dokument vznikl v týmu Zemanových poradců. Úřad vlády pak podal na redaktory MF DNES Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou trestní oznámení s odůvodněním, že kohosi navedli, aby hanopis nahrál do vládních počítačů. Tuto verzi veřejně připustil i Miloš Zeman; MF DNES ji odmítá a radí se s právníky, jak po Zemanově útoku hájit dobré jméno listu a jeho redaktorů.

Výzkum Sofres-Factum o tom, jak novináři, kteří informují o kauze Olovo, odvedli zatím svou práci. (31. srpna 2000)

Výzkum Sofres-Factum: Považujete za možné, že operaci Olovo zinscenovali redaktoři MF DNES? (31. srpna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz