Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký šéf policie rozdal odměny, známým peníze a ostatním diplomy

  5:02aktualizováno  8:38
Řadoví policisté, kteří pomáhali v Olomouckém kraji při jarních povodních, dostali za svoji práci diplom. Jejich nadřízení desítky tisíc korun. MF DNES se dostala k seznamu takzvaných kázeňských odměn, které svým nejbližším podřízeným vyplatil šéf krajské policie Jaroslav Skříčil.

Policisté pomáhali při povodních | foto: Ota BartovskýMF DNES

Náměstci krajského ředitele, šéfové okresních poboček a další velitelé si od letošního ledna už přilepšili k platům částkami až do devadesáti tisíc korun. To vše v době, kdy se kvůli úsporám plánuje škrtnout deset procent z platu policistů a hledají se takové rezervy ve výdajích, že není ani dost peněz na benzin do služebních aut.

Řadoví policisté, kteří lidem postiženým povodněmi přímo pomáhali, zuří. Nedostali totiž víc než diplom s poděkováním.

Šéf policistů nevidí na mnohatisícových odměnách pro své kolegy nic špatného. "Kázeňská odměna není plat. Je to odměna za něco, co policista vykoná nad rámec své běžné pracovní náplně a pracovní doby. Je to například za řízení a práci v různých bezpečnostních opatřeních, třeba o povodních. Ty se v těch kázeňských odměnách dost projevily," řekl Skříčil.

Desetitisíce přibyly na výplatách krajských náměstků

Povodně letos na jaře dvakrát postihly Přerovsko a nejvíce zasáhly Troubky a Teplice nad Bečvou. Adresáti nejvyšších odměn však nemají s tímto okresem nic společného. Dostali je Skříčilovi krajští náměstci z Olomouce.

Ředitel policie v Olomouckém kraji Jaroslav SkříčilNejvíce, devadesáti tisíci korunami, si přilepšil Ivo Vykopal, který má na krajském ředitelství na starosti vnější službu. Ekonomický náměstek Libor Krejčiřík dostal 85 tisíc korun a personalistovi Tiboru Gáborovi přišlo o patnáct tisíc korun míň.

Šéfa přerovské policie Josefa Drábka odměnil krajský ředitel "jen" 47 tisíci korunami. To je o osm tisíc méně, než dostala například ředitelka Skříčilovy kanceláře, pořád je to však více, než jak policie poděkovala za povodně řadovým příslušníkům.

Řadoví policisté jsou na tom bídně

"Dostali jsme diplom, kde nám děkují za náš přístup a nasazení, peníze žádné," tvrdí jeden z policistů, kteří během povodní sloužili v Troubkách nad Bečvou. On sám už od začátku roku kvůli úsporám v policejních řadách přišel o 3,5 tisíce korun.

"Vzali mi rizikový příspěvek a další peníze s tím, že nám všem ve vyšší platové třídě zrušili směny. Jestli projde návrh na další škrty, budu mít příští rok příjem jako před deseti lety," popsal muž, který si přál zůstat v anonymitě.

Jaroslav Skříčil se hájí tím, že kázeňské odměny na úrovni okresů rozdělují tamní policejní ředitelé. Ale proč on za povodně nejvíce odměnil své olomoucké podřízené?

Peníze i za přesčasy

"Zasahovali tam i lidé z Prostějova a Olomouce. V odměnách nejde jen o povodně, ale i jiné bezpečnostní akce, třeba dopravní," prohlásil policejní ředitel a dodal, že velitelé si za práci navíc, a mnohdy v noci, neúčtovali přesčasy. "Mají pracovní dobu od pondělka do pátku. Když jdou do práce v sobotu a neděli a nečerpají přesčasy, tak jim za to dám odměnu."

Náměstek ředitele policie v Olomouckém kraji Ivo Vykopal.Kopie seznamu odměněných policejních manažerů nyní koluje mezi všemi policisty v kraji. Jejich rozladění je i pravděpodobným důvodem, proč dokument unikl do médií.

"Až na naprosté výjimky, kdy někdo dostal tisíc korun, tak nikdo z nás od ledna žádné odměny neviděl," podotkl jeden z olomouckých policistů a další dodal: "V době, kdy se šetří a ještě se šetřit bude, mi přijde neuvěřitelné a nemorální, že si policejní manažeři vyplácejí takové odměny."

Policejní prezidium se přímé odpovědi na otázky vyhnulo s tím, že nelze ověřit pravdivost přeposlaného dokumentu. Obecně však nemá s výší odměn pro policejní funkcionáře v Olomouckém kraji problém.

"Výše odměn jednotlivých policistů je odvozena především od rozsahu odpovědnosti, která je jim svěřena, od jejich aktivity a iniciativy při plnění služebních úkolů a od kvality výsledků, kterých při plnění služebních úkolů dosahují," uvedl tiskový mluvčí prezidia Jiří Vokuš.

Policie v Hrádku nad Nisou hlídá domy opuštěné po evakuaci.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz