Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká právnická fakulta dostala šanci

  16:53aktualizováno  16:53
Olomouc, Praha - Olomoucká právnická fakulta zatím nekončí. Přestože komise, která dohlíží na kvalitu vysokých škol, trvá na omezení akreditace, ministerstvo dalo fakultě čas do listopadu. Nové zájemce o studium škola přijímá.

"Dáváme tak škole šanci. Žádost o akreditaci musí požadovat změny, které komise vyžaduje. Pokud novou akreditaci získají, bude vše v pořádku. Pokud ne, bude to pro školu malér," řekl ČTK ředitel ministerského odboru pro vysoké školství Josef
Beneš.

Rektorka univerzity Jana Mačáková stejně jako děkan právnické fakulty Michal Malacka rozhodnutí odmítli komentovat s tím, že ještě nemají žádnou oficiální informaci.

Šalamounské řešení ministerstva
Komise dohlížející na kvalitu vysokých škol potvrdila svůj dřívější verdikt, podle kterého má být škole pozastaveno povolení vyučovat práva. To by znamenalo, že fakulta nesmí otevřít první ročník a postupně se uzavře.

Ministerstvo školství se s tím vypořádalo šalamounsky. Rozhodlo, že usnesení komise bude platit až od 1. listopadu. Těch, kteří se do Olomouce na práva hlásí letos, se to tedy netýká.

Olomoucká právnická fakulta tak získala půl roku navíc, aby odstranila všechny nedostatky, které jí komise vyčítá - zejména, že nemá dostatek docentů a profesorů na hlavní pracovní úvazek. Navíc upozorňuje na jejich vysoký průměrný věk 70 let.

"I tak se dá naše rozhodnutí vysvětlovat. Je to nejtvrdší možné varování, které přichází na poslední chvíli," řekl Josef Beneš z ministerstva školství.

Studenti jásají...
Olomoučtí jásají. Ulevilo se hlavně studentům, a to nejen těm budoucím, kteří na školu poslali přihlášky s rizikem, že se přijímačky vůbec nemusejí konat.

"Je to perfektní, naše škola je skvělá," tvrdí studentka pátého ročníku Zuzana Kohoutková, která se obávala, že kvůli problémům školy později nesežene místo. "Zaměstnavatelé by dali přednost absolventům jiných fakult, i když nejsme v ničem horší."

Pokud by ministerstvo dalo na doporučení komise, na fakultě by už mohli dostudovat pouze stávající studenti. Škola by tak byla odsouzena k pomalému zániku. Hrozilo i to, že by se tu letos nekonaly přijímací zkoušky.

...ale přihlášek ubylo
Na olomoucká práva se loni hlásilo na dva tisíce lidí. Do prvního ročníku nastoupilo 240 z nich. Letos kvůli krizi přišla fakulta asi o pět set zájemců o studium.

"Přišlo nám zhruba 1750 přihlášek, přičemž loni jich bylo 2300. Může to být způsobeno slabším ročníkem uchazečů, ale i nepříznivou situací fakulty," podotkla vedoucí studijního oddělení Věra Götthansová.

Fakulta, která s kritikou akreditační komise nesouhlasí, i přes nejistou budoucnost do konce února přihlášky ke studiu přijímala. Pokud by letos přijímačky nemohla uspořádat, její vedení slíbilo, že fakulta vrátí každému uchazeči přihlášku i s poplatkem 550 korun.

Pomůže fakultě kraj?
Osud fakulty nyní podle úředníků leží nejen v rukou vedení univerzity, ale i krajských institucí. "Problémy, do kterých se škola dostala, jsou výzvou nejen pro ni, ale i pro samotné město a zdejší instituce, které fakultě mohou pomoci," podotkl Beneš.

Dále čtěte

Právnické fakultě
v Olomouci hrozí zánik

S návrhem akreditační komise však nesouhlasí někteří studenti fakulty, kteří už poslali otevřený dopis ministryni školství Petře Buzkové (ČSSD).

Podpůrnou petici slíbili také absolventi fakulty. Právnickou fakultu už dříve podpořila správní rada univerzity, hejtmanství i olomoucký magistrát.

Situací se zabývá speciální skupina vědecké rady univerzity. Vede ji první polistopadový rektor a dnešní senátor Josef Jařab, kterého verdikt ministerstva potěšil.

"Přijímací řízení už začalo, bylo by necitlivé zasahovat do něj uprostřed. Jsem rád, že zvítězil rozumnější pohled a fakulta získala čas na to, aby se zvetila," podotkl Jařab.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz