Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká fakulta chce od studentů poplatky za věci, které nepotřebují

  9:49aktualizováno  9:49
Studenti Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kteří nyní absolvovali imatrikulaci, se cítí podvedení. Zaplatili totiž za něco, co ke studiu nepotřebují. Instrukce školy ovšem naopak budily dojem, že by bez těchto náležitostí nemohli nastoupit ke studiu.
Je nutné si zaplatit imatrikulaci? Podle zákona ne, pokyny olomoucké pedagogické fakulty k zápisu ale budí u nových studentů dojem, že si ji koupit musí. (Ilustrační snímek)

Je nutné si zaplatit imatrikulaci? Podle zákona ne, pokyny olomoucké pedagogické fakulty k zápisu ale budí u nových studentů dojem, že si ji koupit musí. (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Rodiče studenta Milana V. (jméno je na přání změněno) z pedagogické fakulty vydělávají tak málo, že se jejich příjem nepřehoupne přes životní minimum. Syn tak studuje na vysoké škole jen díky sociálnímu stipendiu, takže musí obracet každou korunu. Přesto zaplatil zbytečně 650 korun stejně jako řada jiných.

V dopise, kterým jej škola pozvala k zápisu, si totiž přečetl, že si má přinést kromě zápisového listu, občanského průkazu a fotografie i doklad o zaplacení 250 korun za seznam přednášek a doklad o zaplacení 400 korun za imatrikulační akt. Nebylo tam však uvedeno, že poslední dvě položky nejsou povinné, na rozdíl od prvních tří, bez kterých zápis neproběhne.

Takže Milan na imatrikulaci šel a seznam si koupil. Přitom nemusel. Zákon o vysokých školách totiž jednoznačně říká, že zapsání do studia nelze podmínit uhrazením jakýchkoli částek, tudíž ani poplatkem za imatrikulaci nebo za seznam přednášek. Redakci MF DNES se navíc přihlásili i další studenti, kteří to pochopili stejně a nyní se cítí podvedeni.

Student už jednu imatrikulaci má, přesto zaplatil i za druhou

Zástupci olomoucké univerzity včetně děkanky pedagogické fakulty Libuše Ludíkové odmítají, že by UP podmiňovala zápis uhrazením jakýchkoli finančních částek či poplatků. Studenti to ale vidí jinak.

"S tvrzením univerzity souhlasit nemůžu, protože u zápisu jsem byla a studijní referentky mi tvrdily, že oba doklady o zaplacení musím mít. Protože jsem na imatrikulaci nebyla a brožuru si nekoupila, dodneška mi nedali index. Podobně jsou na tom i další kolegové z mého oboru," říká studentka, která si rovněž nepřála uvést jméno, redakce MF DNES ho ale má k dispozici.

Její další kolega imatrikulaci absolvoval, vše zaplatil, a nyní cítí rozčarování. "Vadí mi, že i přesto, že ve studiu pokračuji na stejné fakultě a jednu imatrikulaci mám za sebou, ji mám skládat podruhé. A ještě za ni zaplatit," zlobí se mladý muž.

"Z dokumentu, který mi škola poslala, to jednoznačně vyplývá. Když na to naletím já, stejně to udělají i studenti prvních ročníků, kteří jsou ještě vystrašení a nedokáží rozpoznat, že to není povinné," dodává.

Kancléř: Bylo by dobré posoudit, zda nejsou pokyny zavádějící

Kancléř univerzity Rostislav Hladký doporučuje, že pokud má někdo podezření, že došlo k porušení pravidel, a může to navíc dokladovat, měl by se obrátit na vedení fakulty, která takovou platbu požadovala.

"Případně přímo na rektora. Dojde-li ke zjištění dílčího pochybení, učiní vedení Univerzity Palackého obratem nápravu," říká Hladký.

Navíc dodává, že pokud kterákoli vnitřní norma vytváří dojem, že poplatky jsou povinné, mělo by to být impulsem pro Pedagogickou komisi UP, aby texty vnitřních norem posoudila.

"A navrhla rektorovi či vedení fakult takové textové úpravy, které v budoucnu nepovedou k jejich zavádějící interpretaci," dodává kancléř.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz