Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc přijde akvapark na 45 milionů ročně, ztrátový může být navždy

  11:31aktualizováno  11:31
Splátky za akvapark už stály olomouckou radnici třicet milionů ročně, nyní se však částka zvýší o dalších patnáct milionů. A to až do roku 2026. Pak bude nutná jeho obnova. Náměstek primátora připustil, že vodní svět na sebe nikdy nevydělá. Kromě toho dá navíc město 138 milionů firmě Gemo za akcie akvaparku.

Interiér olomouckého akvaparku. | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Akvapark nebude pravděpodobně nikdy finančně soběstačný," řekl ekonomický náměstek Ivo Vlach o budoucnosti olomouckého vodního centra. Lidí totiž do zařízení v hodnotě kolem půl miliardy korun chodí o zhruba třetinu méně, než se při jeho plánování počítalo a magistrát tak musí navýšit splátky půjček na jeho vybudování.

Na stavbu zhruba půlmiliardového akvaparku otevřeného v roce 2009 si olomoucká radnice před lety vzala úvěr u České spořitelny, každý rok na jeho splacení doposud celkově posílala 29,9 milionů korun.

"Akvapark se však od svého uvedení do provozu potýká s finančními problémy, což jsme kvůli splátkám museli každý rok řešit. Vloni navýšením kapitálu, letos půjčkou," shrnul Vlach.

"Spořitelna nám tak nabídla každoroční slevu kolem čtyř a půl milionu korun z úrokové sazby. Její podmínkou ovšem bylo navýšení našich celkových splátek úvěru, úroků a leasingu na zařízení na průměrně čtyřicet pět milionů ročně," nastínil náměstek.

Návštěvníků je zhruba o třetinu méně, než se předpokládalo

Lepších podmínek město dle Vlacha dosáhnou nemohlo, narazilo na mantinely již podepsaných smluv. "Pro rozpočet to samozřejmě není dobrá zpráva. Ale jiná řešení byla spojená s rizikem ještě větších nákladů či dokonce ztráty kontroly města nad akvaparkem," přemítá Vlach.

Připustil navíc, že si olomoucký vodní svět sám na sebe pravděpodobně nikdy nevydělá. Jakmile totiž město v roce 2026 splatí dluhy za jeho stavbu, bude třeba akvapark po sedmnácti letech po jeho otevření zrekonstruovat.

Akvapark za půl miliardy

"To již budou samozřejmě menší částky, ale stále půjdou z rozpočtu. Plány návštěvnosti akvaparku byly velmi optimistické, počítalo se s 270 až 290 tisíci lidmi, ve skutečnosti je to kolem dvou set," doplnil Vlach.

To olomoucký primátor Martin Novotný si finančně soběstačný akvapark představit dokáže. "Problém máme jen s tou vstupní investicí. Až ji vyřešíme, pak si akvapark na sebe provozně vydělá. Otázkou potom jenom zůstává, jak velké budou po těch letech případně potřeba opravy. Ale to tak máte u každé organizace, která je financována veřejnou sférou," doplnil Novotný.

Rozdíl v návštěvnosti oproti plánům a realitě si pak primátor vysvětluje krizí. "I tak je akvapark za poslední tři roky druhou nejnavštěvovanější atrakcí hned po zoo na Svatém Kopečku. Letos to bylo kolem 210 tisíc návštěvníků," zdůraznil Novotný.

Město musí od stavební firmy odkoupit akcie za 138 milionů

Kromě v průměru patnáctimilionového navýšení ročních splátek pak rozpočet Olomouce přijde navíc kvůli vodnímu světu o dalších 138 milionů korun. Ty zaplatí za čtyřicetiprocentní balík akcií akvaparku, jenž nyní patří společnosti Tecprom. Právě ta s radnicí při stavbě a provozování akvaparku spolupracuje.

Jejím většinovým vlastníkem je olomoucká firma Gemo, která přes Tecprom v tuto chvíli celkově drží 55 procent těchto akcií, zbytek patří magistrátu.

"K tomuto odkupu jsme zavázáni již dříve podepsanou dohodou. Podařilo se nám ji ovšem na jednáních s Tecpromem doplnit, a rozdělíme tak tuto částku na polovinu. Jedna půjde z rozpočtu roku 2012 a ta druhá z peněz na rok 2013," přiblížil Vlach. Obě splátky budou dělit tři měsíce.

Dušan Dvořák, který v letech 2004 až 2006 plány a budování olomouckého akvaparku spolu s dalšími lidmi kritizoval, se novým číslům ze zákulisí jeho ekonomiky směje.

"Už tehdy jsme říkali, že na něm Olomouc ve výsledku prodělá, že se akvapark nebude schopen sám uživit. Měli jsme na to analýzy, teď se to jenom naplnilo," uvedl Dvořák.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz