Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc bude mít nový park, ulici u řeky oživí přes osmdesát stromů

  10:22aktualizováno  10:22
Budování protipovodňové ochrany Olomouce přinese městu nový park. Ten vyroste podél ulice Kavaleristů, kde dnešních 16 kaštanů, z nichž některé jsou napadené klíněnkou, nahradí 86 nových stromů nejrůznějších druhů. Budou vybrané a vysazené tak, aby prostor vypadal pěkně v každém ročním období.

Vizualizace parku, který má vzniknout v olomoucké ulici Kavaleristů po rozšíření tamního koryta řeky Moravy. | foto: Artera

"V rámci celé stavby protipovodňových opatření bude nutné vykácet velké množství dřevin. Kde to bude možné, zajistíme podél koryta náhradní výsadbu," podotkl odborný pracovník investičního ústavu Povodí Moravy Vítězslav Nečas.

S ohledem na rozšíření koryta jich ale nejspíš nebude stejné množství jako těch vykácených. "Rozhodli jsme se proto na ulici Kavaleristů vybudovat park," dodal Nečas.

Nejprve ale zmizí zeleň z blízkosti vodního toku a následně tam dělníci provedou terénní úpravy, které v době povodní zabrání vylití vody z koryta. Levý a pravý břeh řeky Moravy propojí lávka, čímž se vytvoří trasa mezi stávajícím vysokoškolským areálem Univerzity Palackého a budovaný kampusem Moravské vysoké školy. Park vznikne podél ulice na zhruba 0,63 hektaru.

Park má vypadat hezky ve všech ročních obdobích

"Budou tam listnaté stromy různých velikostí, tvarů i barev olistění a květů tak, aby lokalita působila harmonickým dojmem ve všech ročních obdobích," podotkla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. S keři ani živými ploty se v parku nepočítá. Na určitých místech se objeví jen skalničky.

Vizualizace parku, který má vzniknout v olomoucké ulici Kavaleristů po
Vizualizace parku, který má vzniknout v olomoucké ulici Kavaleristů po

Protipovodňová ochrana - přes metr vysoký terénní travnatý val - bude součástí prostoru. Na jeho koruně vznikne bezbariérová pěší stezka s lavičkami. Na vrchol lidé dojdou po schůdkách nebo cestičkami z betonových pražců.

Dole vzniknou dvě odpočinkové zóny s 15 různobarevnými kovovými lavičkami a balvany sloužícími k sezení. Dalších 18 laviček, tentokrát dřevěných, bude podél chodníčků a ulice Kavaleristů.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz