Osobnost typu Jana Palacha, která by vyburcovala společnost z lhostejnosti, nemá proč by tak činila, píše Olga Sommerová.

Osobnost typu Jana Palacha, která by vyburcovala společnost z lhostejnosti, nemá proč by tak činila, píše Olga Sommerová. | foto: Lucie Robinson, MF DNES

Olga Sommerová: Studenti nemají proč by vyšli do ulic. Nežijí za ostnatým drátem a nic jim nechybí

  • 18
Desatero nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti, znám, ale o těchto hodnotách nestačí jen psát, je třeba je vybojovat, píše ve "své" České vizi dokumentaristka Olga Sommerová.

Bylo napsáno mnoho slov, mnoho chytrých komentářů, zpravodajských informací, internetových blogů o politickém, justičním a podnikatelském marasmu české společnosti. Zbytečně přidávám slova další.

Nová vůdčí osobnost typu Václava Havla s ideou důrazného občanského angažmá ve věcech veřejných neexistuje. Osobnost typu Jana Palacha, která by vyburcovala společnost z lhostejnosti, nemá proč by tak činila, protože ruská velmocenská rozpínavost už nepřijíždí na tancích, ale skrze tajné agenty zpravodajských služeb, ekonomický vliv a Putinovy vazaly, Klause a Paroubka. Společenství statečných a neúplatných osobností typu Charty nemá proč by se zformovalo.

Studenti nemají proč by vyšli do ulic. Nežijí za ostnatým drátem a nic jim nechybí. Tuší sice, že populista Paroubek hodlá zadlužit tuto zem na úkor jejich budoucnosti, ale jejich protest skončí u recesistické vajíčkové kanonády.

Novináři píšou o zločineckých mafiích, o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, o korupčním rozdělování státních zakázek, ale z devadesáti devíti procent se jejich informace za týden rozpustí v nic. České bezpečnostní služby nejsou náležitě kontrolovány politickou mocí, tudíž jsou nebezpečné. Média jsou svobodná, ale ne absolutně. Mediální rady, které vybírají ředitele veřejnoprávního, to znamená nezávislého rozhlasu a televize, jsou určovány z vůle politiků.

Naděje ve volby je lichá, protože budou opět, tak jako minule, zvoleny dvě velké strany a osazenstvo těchto politických sbratření se obmění jen minimálně. Nevypadá to, že by se kolegové zlikvidovali mezi sebou, jak to známe ze slavných mafiánských filmů. Nikdo už nevěří v politickou vůli vlády k vyšetřování organizovaného zločinu a korupčních skandálů, v nichž se sami politici (kdo jiný?) vezou. Bratrstvo kočičí pracky tyje z občanů této země, ale na rozdíl od Bohouše, Štětináče a Dlouhého bidla nebude potrestáno Rychlými šípy, protože ti se tu dosud nezformovali.

Jedinou naději vidím v aktivitě občanské společnosti. Její vliv není revoluční, ale postupný, denodenní, rozprostřený po celé republice od Prahy a Brna po nejzazší českou a moravskou ves. Skutečnou kontrolu politické moci na všech úrovních mohou legitimně konat jen občané. A ti se svého vlivu ve prospěch obce a této země nesmí vzdát za žádnou cenu. V opačném případě by nemělo cenu psát žádná další slova, slova, slova.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Jacquesa Rupnika a Václava Bělohradského v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.


Video