Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Okresy mají nové šéfy

  7:56aktualizováno  7:56
Olomouc, Šumperk, Praha - Přednostou okresu Olomouc bude od 1. června Roman Váňa (ČSSD), bývalý kastelán hradu Bouzova a poradce ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD). Okresní úřad v Šumperku bude nově řídit Anna Podhrázská (OS - Strana pro otevřenou společnost). Jejich jmenování schválila vláda.

 O post olomouckého přednosty se ucházelo 5 zájemců a pro Šumpersko vybíralo ministerstvo vnitra přednostu ze 4 uchazečů. Váňa ve funkci nahradí Jana Březinu (KDU-ČSL), který se stal hejtmanem Olomouckého kraje a Podhrázská vystřídá Adolfa Jílka (KDU-ČSL), který je senátorem.

OLOMOUC: KASTELÁN VÁŇA NA OKRES
Roman Váňa soudí, že jeho nejlepší kvalifikací na post olomouckého přednosty je to, že prošel  malými i velkými státními organizacemi a že působil i v ústředních orgánech. "Tento mezičlánek mi takříkajíc v kariéře ještě chybí," říká.  Za výhodu považuje i to, že už byl několikrát u toho, když něco nového vznikalo, nebo naopak zanikalo. "Byl jsem u toho, když se z Bouzova stala samostatná organizace a pak jsem naopak sanoval Památkový ústav střední Čech, nebo likvidoval hasičské záchranné sbory okresů. Myslím, že vytváření a likvidování už umím."
Okres budete likvidovat, nebo se ho budete snažit udržet, jak si stále někteří lidé přejí?
Ne ne. Okresní úřady zanikají, víme přesně kdy. To změněno nijak nebylo. Samozřejmě jako státní úředník ho povedu k tomuto danému cíli.
Není to trochu depresivní? Stále něco přivádět ke konci?
Myslím, že v této situaci se nejen něco ruší, ale současně se i něco nového rodí.
Budete však řídit úřad, který má omezenou dobu trvání. Vaši podřízení vám budou utíkat a hledat si perspektivnější zaměstnání. Jak ho za této situace vůbec udržíte ve funkčním stavu až do jeho zrušení?
Okres bude muset hodně spolupracovat s krajem. Ten je nyní s okresním úřadem svázán i fyzicky, sídlí ve stejné budově a také mnozí lidé přešli z okresu na kraj. Okres pomohl obsazovat úředníky kraj a kraj bude muset zase pomoci tam, kde bude mít okres problémy. A ty nepochybně budou.
Jaké změny mohou od vás úředníci okresu čekat? Máte na své podřízené nějaké zvláštní požadavky?
Já jsem na své podřízené mimořádně hodný, alespoň to zatím o mně všichni říkali. Ode mne žádné změny čekat nemusí, ty s reformou přijdou samy. Kdybych do toho ještě vnášel nějaké subjektivní změny, bylo by to asi dost nerozumné. Já si myslím, že ta práce s lidmi bude zásadní. Jsou nyní v nejistotě a já se jim budu snažit dát nějaký směr. To bude jeden z mých z největších úkolů.

ŠUMPERK: PODHRÁZSKÁ Z POJIŠŤOVNY
Novou přednostkou Okresního úřadu Šumperk se stala Anna Podhrázská. "Práce ve státní správě mě lákala. Může to být další neocenitelná životní zkušenost," zdůvodnila Podhrázská, proč se přihlásila do výběrového řízení.
Jak jste se připravovala na konkurz?
Seznámila jsem se s náplní práce jednotlivých referátů. Navštívila jsem všechny vedoucí odborů. Zajímal mě jejich názor na to, co vidí ve své práci jako úspěšné, co naopak jako problém, jaké změny by uvítali. Seznámila jsem se se základními zákony. Nebylo toho málo, ale bylo to velmi zajímavé.
Okresní úřad jako instituce v příštím roce končí. Přijít do vedení takové instituce asi není příliš perspektivní...
To si nemyslím. Probíhající reforma veřejné správy povede k určité transformaci. Myslím si, že výkon státní správy nelze jednoznačně bezezbytku přenést na pověřené úřady. Určitá forma státní správy v omezené podobě zůstane zachovaná.
Co řeknete svým 230 zaměstnancům jako přednostka okresního úřadu na otázku: "Co s námi bude?"
Pokud bych se měla vžít do této situace, tak mě neleká. Jsem na ni připravená. I na možné výpovědi. Já jsem ale pro všechny dobrým znamením, že úřad zcela nezanikne, ale bude v určité transformované a omezené podobě pracovat dál. Nemělo by smysl dávat do čela člověka, který přichází zvenku, když by se měl úřad jen zavřít.
Kde vidíte nedostatky. Máte už v plánu nějaké změny?
V současné době je předčasné o změnách mluvit. Teď se budu dva měsíce seznamovat s chodem úřadu. Po prvních kontaktech s lidmi na vedoucích postech úřadu mám ale pocit, že by to chtělo především zlepšit komunikaci. Nejen směrem k veřejnosti, ale hlavně uvnitř mezi jednotlivými referáty. Prostě vytvořit pevnější tým.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...

Na Štědrý den může být až plus pět stupňů. Tepleji zůstane i po Vánocích

(Ilustrační snímek)

Teploty v příštích čtyřech týdnech se přes den udrží nad nulou. Na Štědrý den může být až plus pět stupňů a nejtepleji...Najdete na iDNES.cz