Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Okolnosti požáru pivovaru jsou tajné

  15:57aktualizováno  15:57
Vinohrady - Překvapivý závěr ve středu zveřejnil policejní vyšetřovatel, který zkoumá okolnosti loňského rozsáhlého požáru vinohradského pivovaru - jednoho z největších požárů desetiletí. Konstatoval, že areál vzplál kvůli nedbalosti pracovníků, již v objektu manipulovali s autogenem. Listopadová expertiza pražského hasičského sboru však uváděla, že v pivovaru našli několik ložisek požáru. Přiklonili se tak k verzi, že zkázu pivovarské budovy má na svědomí žhář.
Přečtěte si rozhovor s vyšetřovatelem hasičů.
Záběry z požáru a odstřelu pivovaru - fotogalerie.
Podívejte se na videoreportáž TVD.

Kriminalista Ladislav Čadský, který má případ na starosti, zásadní změnu směru vyšetřování vysvětlil jen prohlášením, jež reprodukovala policejní mluvčí: "Ze shromážděných materiálů zajištěných kriminalisty a z posudku vypracovaného znalcem v oboru požární ochrany vyplynulo, že požár vznikl z nedbalosti stavební firmy z Mostu."

Vyšetřovatel: Nechci se vyjadřovat

Šéf vyšetřovatelů pražského Hasičského záchranného sboru Václav Hladík nechce závěr policejního vyšetřovatele v kauze požáru vinohradského pivovaru komentovat. Právě on v polovině listopadu prohlásil: "Předběžně mohu říci jen to, že jsme skutečně našli více ohnisek a přikláníme se k úmyslnému založení. Nedbalostí při sváření to rozhodně nebylo."

Přitom výsledek hasičské expertizy, kterou vyšetřovatel převzal v listopadu, měl být pro celý případ klíčový. "Nemáme důvod měnit naše zjištění," konstatoval včera hasič Hladík.

Jak si vysvětlujete současný závěr vyšetřovatele, který je v rozporu s vaší verzí?
Od listopadu asi policie zjistila takové poznatky, jež ji opravňují jednu etapu vyšetřování uzavřít s tímto výsledkem.

Trváte na tom, že ohnisek bylo více?
Nemám důvod měnit naše zjištění. Že to bylo na několika místech, je jisté, ale vyhodnocení je na policii.

Kolik ohnisek jste našli?
Pět ohnisek bylo v jedné místnosti, dalších pět šest ohnisek se našlo v jiné části objektu a v dalších prostorech zase několik ohnisek.

V případě, že by požár vznikl při nedbalé práci s autogenem, mohlo být více ohnisek?
Nechci se k tomu vyjadřovat bez toho, aniž bych znal nové okolnosti případu.

Ale je možné toto způsobit nedbalostí?
Nevyloučili jsme to. Zabývali jsme se i možností iniciace požáru od svářečských prací. Připustili jsme to jako možné, ale málo pravděpodobné z ohledem na další skutečnosti, které jsme zjistili v listopadu loňského roku.

Vypracovávali jste expertizu jenom pro policejního vyšetřovatele?
Kromě posudku pro policii jsou zpracovávány ještě dvě zprávy pro jiné objednavatele.

Pro koho? Pro pojišťovnu?
Pro jiné objednavatele.

O nových konkrétních okolnostech však mluvit nechce. "Vyšetřovatel se k tomu vyjádřil, další podrobnosti sdělovat nebude," řekla včera mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. Policista Čadský včera nebyl v úřadu k zastižení.

Po požáru se přitom objevily spekulace, že budovu nechal kvůli vysoké pojistce zapálit její vlastník, společnost Praha Sen. Její zástupci se však proti tomu několikrát důrazně ohradili. Mluvčí společnosti Jan Hájek řekl, že pokud by firma nějaké peníze z pojistky dostala, částka by nepokryla ani náklady na projekty, které společnost nechala vypracovat k rekonstrukci bývalého pivovaru. Počítali prý s přebudováním objektu na luxusní byty se sportovním zázemím.

Otázkou však zůstává, zda by projekt nezamítli památkáři; budova postavená v roce 1893 měla být prohlášena za kulturní památku.

Závěr policejního vyšetřování
Kriminalisté ze všech shromážděných materiálů a znaleckých posudků zjistili, že požár pivovaru způsobila nedbalost dělníků stavební firmy. Majitelem pivovaru je soukromá společnost, která si pro vnitřní úpravy najala stavební firmu se sídlem v Mostě. "Pracovníci firmy během demontážních prací používali otevřeného ohně, což je v rozporu s požárními předpisy," potvrdila Iva Knolová z pražské policejní správy.

V současné době vyšetřovatel zjišťuje trestní odpovědnost příslušných osob, které měly přímý vztah k příčině tohoto požáru.

Policie několik dnů po požáru oznámila, že požár způsobil pravděpodobně dělník, který ve výtahové šachtě v budově pivovaru svařoval autogenem.

Předtím však jeden z policistů, který byl s případem seznámen, potvrdil, že vyšetřovatelé prověřují i to, že si budovu nechal zapálit sám majitel objektu - firma Praha-SEN. Ta pivovar pojistila na více než sto milionů korun.

Vedení společnosti však tvrdí, že jim požár pouze uškodil. Sebastien Dejanovski, marketingový manažer firmy Praha-SEN, zdůraznil, že kvůli ohni se projekt, který počítá s investicí 15 milionů dolarů, zpozdí asi o rok a půl. Nově vybudované byty budou podle něj moci prodat zřejmě jen za poloviční cenu než stylové apartmány v dobovém pivovaře.

Mohutný požár bývalého pivovaru likvidovali hasiči několik hodin. (28. srpna 2000)

Hasiči zrušili kvůli požáru i noční cvičení ve Strahovském tunelu. Plameny se jim podařilo dostat pod kontrolu až kolem desáté hodiny večerní. (28. srpna 2OOO)

Kvůli rozsáhlému požáru policie uzavřela nejen Korunní ulici,ale celou oblast od náměstí Míru až po Floru. (28. srpna 2000)

Mohutný požár zachvátil celou budovu bývalého pivovaru, kde jsou nyní sklady. Jeden z přítomných hasičů nevyloučil umyslné zavinění požáru. (28. srpna 2000)

Na místo požáru do Korunní ulice dorazilo několik desítek požárních vozů. (28. srpna 2000)

Hasiči ráno dohlíželi na budovu bývalého pivovaru mezi ulicemi Korunní a Soboteckou v Praze na Vinohradech, kterou v noci zcela zničil rozsáhlý požár (29. srpna 2000)

Hasiči ráno ještě dohlíželi na zbytky budovy bývalého pivovaru mezi ulicemi Korunní a Soboteckou v Praze na Vinohradech, kterou v noci zcela zničil rozsáhlý požár (29. srpna 2000).

Odstřel části budovy bývalého vinohradského pivovaru v Korunní ulici v Praze 10, který značně poškodil nedávný požáru 28. srpna. (8. září 2000)

Pohled na bývalý vinohradský pivovar krátce po odstřelu. (8. září 2000)

Technik obhlíží krátce po odstřelu ruiny zdí bývalého vinohradského pivovaru. (8. září 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz