Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oko za oko, Saddámovi život

  1:00aktualizováno  1:00
Oko za oko, zub za zub. Tahle starozákonní shrnující formulka pro zákon odvety dostihla i Saddáma Husajna. Dával pokyny zabíjet, bude tedy i on zabit. Kdo jiný než jeden z nejbrutálnějších diktátorů minulého století si smrt zaslouží?! Zdánlivě je vše v pořádku.

Saddám Husajn. | foto: Reuters

I v jeho zemi, ve starodávných letech před Kristem, jistý babylonský král nechal do černého kamene vrýt zákoník s tresty na principu oko za oko. A to někdy i doslova - každému, kdo například zničil šlechtici oko, bylo vyjmuto jeho vlastní oko.

Kuriozitou dějin je, že to byl právě Saddám, kdo nechal většinu ze zvětralých trosek slavného Babylonu srovnat se zemí, aby získal základy pro nový Babylon. Teď má být usmrcen podle práva vystavěného na zvětralých zbytcích babylonského oko za oko.

Přesto: při pohledu na rozechvělého souzeného Saddáma se pocit uspokojení ze spravedlivé odplaty u mne nedostavil. Spíš dusivá tíseň.

Z obrazovky se díval vyplašený člověk, jemuž právě v přímém přenosu, před mýma očima, odebírají právo na život.

Viděla jsem něco podobného už párkrát: nafilmovanou skutečnou popravu na elektrickém křesle, popravu manželů Ceaušeskových. A pokaždé to bylo stejné - byli to sice nelidé, ale přesto mne přepadl pocit děsu.

Mluvit o trestu smrti pro vraha či tyrana je snadné, dívat se na jeho vykonání je nesmírně těžké. Proč tedy zabíjet, proč ničit další životy, když lze se stejným efektem tyrany a vrahy doživotně uvěznit?! Snad pro moment hrůzy, který si prožijí před popravou, jako si ho prožily jejich oběti?

Psycholog norimberského procesu Gilbert ve své knize sugestivně popsal reakci nacistických pohlavárů odsouzených k smrti poté, co se ze soudní síně vrátili do svých cel.

Göring měl bledou tvář, vystrašené oči, ruce se mu třásly, "smrt" řekl a padl na postel. Ribbentrop přišel zděšený, jako omráčený šeptal "smrt". Keitel stál v pozoru se zaťatými pěstmi, v očích měl hrůzu, "smrt oběšením!". Kaltenbrunner měl sepnuté ruce, které prozrazovaly strach. "Smrt!" šeptal a nedokázal dál mluvit...

Možná, že existují i další důvody - politické, symbolické, strategické - které "vraždu na tyranovi" obhájí. Ale pokud vím, trest smrti budoucí vrahy a diktátory od páchání zločinů nikdy neodradil. Tak proč by si slušní lidé měli zabíjením už uvězněných zločinců špinit svědomí?

A ještě jeden argument proti smysluplnosti popravy Saddáma Husajna. Citovaný Göring přiznal porážku režimu i takto: "Už se nemusíte bát hitlerovské legendy. Až se německý národ dozví všechno to, co se odhalilo při tomto procesu, už nebude potřebné ho odsoudit." I Saddám je už odsouzen. Poprava je zbytečná.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz