Okno do Bushova světa

Svět má za sebou prvních sto dnů s Georgem Bushem v Bílém domě. Jaké byly? Spíš než odpověď je na místě útěcha: také Bill Clinton začínal opravdu hrozně. Svět si rovněž stěžuje, že Bushův jazyk je pro něj občas dost nesrozumitelný. Ale jak se zatím ukázalo, je třeba se víc obávat okamžiků, kdy se prezident pokouší vyslovit jasně. Za čtrnáct týdnů si znepřátelil Čínu, naštval Evropany, zneklidnil Japonce, podrazil také Jihokorejce, odstrčil Rusy, a dokonce přiměl všechny zelené, aby viděli rudě.

Bush je Texasan a to svádí k povrchním konstatováním, že pálí rovnou od boku. Ono to tak vypadá. Ale skutečnost je jiná. V jediné skutečné krizi, kterou zatím prošel, strkáním s Čínou o výzvědné letadlo a jeho posádku, byl více uvážlivým šerifem než horkokrevným střelcem. Choval se rozumně a chladnokrevně.
Také šmahem vyřešil dlouhou banánovou válku s Evropany.

Kdo je tedy vlastně Bush? Zdá se, že spolehlivou odpověď dostaneme až mnohem později. Sto dnů však určitě stačí k tomu, abychom zjistili, že tento prezident cítí svět úplně jinak než jeho předchůdce.

Tam, kde Clinton viděl prostor plný příležitostí, Bush spatřuje pytel plný problémů. V Clintonově světě byli partneři a spolupráce, zatímco v Bushově jsou rivalové a hrozby. Může se říci, že je to realismus. Pokud ano, je však také načase realisticky počítat s tím, že Amerika bude sledovat své vlastní zájmy mnohem víc, než jsme na to byli zvyklí.

Bude tak činit zcela pragmatickými prostředky, a bude-li to nutné, i bez přihlížení k názorům spojenců. Po sto dnech už víme aspoň něco: z Bílého domu odešel idealista a vystřídal jej chladný manažer.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video