Strmý růst počtu Romů je podle Okamury jedno z největších rizik

  19:01aktualizováno  19:01
Šéf SPD Tomio Okamura, který ustál pokus o sesazení z funkce místopředsedy Sněmovny, prohlásil, že nechce mít nic společného s někým, kdo bude předvádět rasismus a nesnášenlivost. Na schůzi Sněmovny přitom zazněla jeho slova, jimiž na Facebooku označil strmý nárůst počtu Romů za jedno ze dvou největších bezpečnostních rizik.

„Kdo jakýmkoli způsobem bude předvádět nějaký rasismus, nějakou xenofobii, nějakou nesnášenlivost, tak já s ním nechci mít vůbec nic společného, já se od toho distancuji a je to prostě špatně,“ řekl doslova Okamura.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek krátce před tím pustil na schůzi nahrávku vystoupení Okamury z jeho facebooku, kde se šéf SPD s despektem vyjadřuje o Romech.

„Milí přátelé, vážené dámy a pánové, vítám vás na svém facebookovém profilu. Za posledních 70 let stoupl počet Romů v České republice 32krát. Ano, slyšíte dobře. Je to skutečně neuvěřitelný nárůst. Zatímco v roce 1945 u nás žilo 10 tisíc Romů, tak letos je to podle odhadů 320 tisíc. Jen za posledních 14 let se jejich počet zdvojnásobil. Podle mého názoru je stávající strmý růst romské populace jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku. Samozřejmě tím druhým jsou nepřizpůsobiví imigranti,“ zněla ve Sněmovně Okamurova slova.

Na dotaz iDNES.cz nechtěl šéf SPD slova, která v nahrávce zazněla, nijak komentovat. „Mě to téma nezajímá, já se k tomu nebudu vyjadřovat, to vůbec není téma SPD,“ tvrdil.

Krátce před tím se ho poslanci několika stran snažili odvolat kvůli tomu, že zpochybňoval utrpění Romů za druhé světové války v táboře v Letech u Písku. Program schůze neschválili poslanci ANO, SPD a KSČM. Jen jediný poslanec ANO Rostislav Vyzula hlasoval pro to, aby odvolání Okamury poslanci řešili.

Šéf poslanců SPD Radim Fiala poslal hnutí ANO nepřímou pohrůžku, že program schůze vyvolané lidovci nesmí být schválen, jinak by to mohlo ohrozit jednání o vládě. „Pokud kolegové ze strany lidové prosadí popření principu, na kterém sněmovna začala pracovat, a to poměrného zastoupení podle výsledku voleb, je to samozřejmě součástí politické hry, která má zabránit vzniku stabilní vlády,“ řekl Fiala.

Okamura ve středu řekl, že jednání s ANO o možné podpoře vlády se posouvají. „Předpokládáme, že příští týden by měla být schůzka nad dalším postupem. My nehovoříme o podpoře vládě Andreje Babiše. My jsme jasně řekli, že jsme ochotni bavit se o podpoře vládě odborníků,“ prohlásil. „To jestli bude Andrej Babiš ve vládě, to je věc hnutí ANO,“ řekl Okamura.

„Jsme relativně blízko, ale máme zásadní rozpory,“ popisoval jednání o vládě. Novináři podle něj chybně hovoří jenom o referendu, kde SPD chce, aby občané mohli hlasovat o mezinárodních smlouvách, i o členství v EU, ale hnutí ANO je proti.

Spor je i o soudní reformu. „Chceme, aby soudci měli časově omezený mandát na šest let, aby měli přímou hmotnou odpovědnost za vynesené rozsudky,“ popsal šéf SPD. Babišovo ANO to nechce, a tak Okamura požaduje při jednání o vládě od ANO informace, jakým způsobem chce rozhýbat soudnictví a zvýšit odpovědnost soudců.

Za další podmínky podpory vlády označil zrušení státního financování všech „politických“ neziskovek, které mají podle Okamury ideologický program, za což považuje propagaci multikulturalismu či Evropské unie. Podporovány mají být jen neziskovky pomáhající třeba starým lidem či dětem. Okamura chce také, aby bylo v programu vlády zastropování věku odchodu do důchodu 65 let a aby se minimální důchod přiblížil minimální mzdě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

Mach ze Svobodných se vzdal postu lídra do eurovoleb a končí s politikou

Předseda Svobodných Petr Mach před volebním koncertem v Praze (16. října 2013)

Bývalý europoslanec a zakladatel Svobodných Petr Mach se vzdal postu lídra strany pro volby do Evropského parlamentu....

Komunisté jsou spokojeni s plněním dohody s vládou, podpoří rozpočet

Předseda KSČM Vojtěch Filip, místopředsedkyně Kateřina Konečná, která povede...

Komunisté jsou připraveni podpořit státní rozpočet, který předložila menšinová vláda ČSSD a ANO. „Dohoda o toleranci je...

Najdete na iDNES.cz