Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Okamura se přijel poučit do Varnsdorfu, jak řešit sociální problémy

  18:01aktualizováno  18:01
Zlínský senátor Tomio Okamura chtěl vědět, jak nejlépe vyřešit problémy vyplývající z integrace sociálně vyloučených lokalit do normálního života. Přijel se proto podívat na místa nejpovolanější, do severočeského Varnsdorfu a Chanova.

Tomio Okamura na návštěvě Chanova. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Na výjezdu Okamuru doprovázel severočeský poslanec za Věci veřejné David Kádner. Setkali se také s desítkou starostů ze Šluknovska, s nimiž senátor probíral novely dvou zákonů, které mají vliv na vznik sociálních problémů.

"Původně jsme starostům chtěli o novelách jen říct. Nakonec nám je ale přímo na místě připomínkovali. Dohodli jsme se s nimi, že do týdne nám pošlou své připomínky i písemně," popsal setkání ve Varnsdorfu Okamura.

Spolu s Kádnerem hodlají na červnové schůzi Poslanecké sněmovny předložit novelu zákona o hmotné nouzi. Úprava má zamezit současnému zneužívání státního příspěvku na bydlení pro chudé, na němž často vydělávají majitelé bytů či ubytoven. Úprava spočívá v tom, že maximální výši příspěvku určí cenová mapa, již vytváří ministerstvo pro místní rozvoj.

Fotogalerie

"Od starostů jsme navíc dostali další návrhy, které chceme do novely zapracovat ještě před jejím předložením ve Sněmovně. Jednak je to omezení příspěvku na bydlení pro metrů čtverečních pronajímaného bytu, jednak starostové navrhují, aby byly v zákoně oddělené byty a ubytovny," popsal výsledek setkání Okamura.

Se zneužíváním omezeného množství peněz, které mají sociálně slabší skupiny lidí, souvisí i druhá novela. Ta má jasně určit hranici pro lichvu.

Pokud by novela prošla, nesměly by být úroky u spotřebitelských úvěrů vyšší než 20 či 25 procent podle výše jistiny. O problém chudých skupin obyvatel na severu Čech se zajímá Okamura kvůli tomu, že podobné potíže vidí i na Zlínsku, které zastupuje v Senátu. Od starostů ze Šluknovska chtěl slyšet jejich názor na situaci i řešení.

Na mě taky pokřikovali, že jsem Číňan, postěžoval si Okamura

Z Varnsdorfu oba politici jeli do Chanova v Mostě a na litvínovské sídliště Janov.

"Tady ale nechceme nic řešit. Chci panu senátorovi ukázat, jak se mohou takové lokality změnit," vysvětlil Kádner mezi chanovskými paneláky.

Právě Chanov je podle poslance možné považovat za dobrý příklad. "Některé domy tady mají stále nové fasády. Kdyby stály někde v Mostě, už by byly počmárané," upozornil Kádner. Část návštěvy Chanova se odehrála v Domě romské kultury.

"Slyšel jsem, že se tady dobře provádí integrace Romů. To je problém, který dobře znám. Na mě také kdysi pokřikovali, že jsem Číňan nebo Vietnamec," připomněl Okamura své dětství, jehož část prožil v dětském domově na Chomutovsku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silné sněžení bude trvat až do večera, Českem se prožene i silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz