Okamurovo nové hnutí je radikálnější než předchozí Úsvit.

Okamurovo nové hnutí je radikálnější než předchozí Úsvit. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Okamurova SPD zaujme jen extrémně nespokojené voliče, shodují se experti

  • 814
Tomio Okamura v úterý představil vize svého nového hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), podle politologů ale velké šance na úspěch ve volbách nemá. Okamurovo jméno už totiž není tolik důvěryhodné, vznik nové strany zároveň může být pro některé voliče matoucí. Přesto se může stát hybatelem nespokojených.

„Okamura usiluje o protestní voliče, kteří jsou více radikální. Jsou to lidé, kteří jsou nespokojení se společenským pořádkem, chtějí politiky silných slov a rychlých řešení,“ uvedl politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

S tím souhlasí i politolog Kamil Švec z pražské Univerzity Karlovy. „Vzhledem k tomu, že Radim Fiala (Okamurův spojenec a bývalý člen hnutí Úsvit, pozn. red.)hovořil o tom, že to má být strana radikální, tak tomu asi odpovídá, na jaké voliče budou směřovat. Budou to voliči extrémně nespokojení, názorově asi ne úplně konsenzuální,“ řekl.

Okamurovo nové hnutí vábí voliče na referendum o odchodu z EU

Odborníci se shodují na tom, že Okamurovo jméno sice může přilákat voliče, upozorňují ale, že už ne tak silně jako dříve. „Pořád může oslovit část lidí, která mu důvěřuje jako osobnosti. Jeho jméno už asi přitahuje méně než v minulosti, protože si ho zkazil neprůhledným financováním, ale osobní podporu bych nezatracoval. Úsvitu poklesly preference ve chvíli, kdy z názvu strany Okamurovo jméno vyřadil,“ připomněl sociolog Daniel Prokop z agentury Median, která se mimo jiné zabývá předvolebními průzkumy.

Hnutí by nyní při volbách neuspělo, říkají odborníci

Politologové také upozorňují, že do řádného termínu voleb ještě zbývá více než dva a půl roku. Za tu dobu se může mnohé změnit. „Kdyby se v současné chvíli konaly volby, tak má hnutí šanci na úspěch minimální. Nicméně stát se může cokoli, může se stát hybatelem nespokojených, což mu může opět zabezpečit pět procent hlasů. Nedá se to odhadnout,“ uvedl Šaradín.  

Podle Prokopa ovšem hrozí nebezpečí, že nová strana zmate Okamurovy dosavadní voliče. „Když se strany takto drolí do menších uskupení, volí je pak lidé, kteří se o politiku moc nezajímají, mají v tom zmatek a nevědí, pro koho volí. Kdyby nyní byly reálné volby, tak ta nejasnost může hodně lidí odradit. Je to podobné jako se stranami, které byly spojeny se jménem Jany Bobošíkové,“ řekl. 

Větší úspěch se v případě nového hnutí prý zatím očekávat nedá. „Vzhledem k tomu, že se Okamura ještě víc radikalizoval a zatím za sebou nemá vůbec nic úspěšného, lze těžko očekávat, že by měl najednou přijít nějaký větší úspěch,“ řekl Švec.

Co se týče postavení hnutí na českém politickém spektru, podle politologů je ho těžké zařadit. „Existuje úplně mimo kategorie. Nalevo se pohybuje tím, že oslovuje ublíženou část populace, napravo zase rétorikou proti takzvaným nepřizpůsobivým,“ uvedl Prokop. I když podle něj může hnutí pomoci boj proti současné uprchlické vlně, dopředu není jasné, zda se o ní bude ještě za rok vůbec mluvit.

Podle Švece je hnutí možné zařadit do extrémní pravice, spolu s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. „Pokud bude opět protiislámské, protipřistěhovalecké a bude požadovat vystoupení z EU, tak opravdu směřuje do spíše pravicového extrému. Nemyslím si ale, že by se dal očekávat úspěch alespoň v tomto spektru, zvlášť poté, co už jeden pokus s Úsvitem měl,“ doplnil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video