Kdyby to byl pracovní tábor, tak by vězni neskončili v Osvětimi, kritizuje prezident Miloš Zeman tábor pro Romy v Letech u Písku za druhé světové války.

Kdyby to byl pracovní tábor, tak by vězni neskončili v Osvětimi, kritizuje prezident Miloš Zeman tábor pro Romy v Letech u Písku za druhé světové války. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ať Okamura opustí politiku, užívá nacistickou rétoriku, řekl Dienstbier

  • 752
Šéf Úsvitu Tomio Okamura by měl podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera zcela opustit vrcholnou politiku za slova o výhradně pracovním táboru pro Romy v Letech u Písku za druhé světové války. „Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi,“ tlumočil stanovisko prezidenta Miloše Zemana k Okamurovi mluvčí Jiří Ovčáček.

Dienstbier má kvůli Okamurovým vyjádřením o táboru v Letech vážný problém být s Okamurou u jednoho jednacího stolu ke služebnímu zákonu.  „Já si myslím, že by se měl přinejmenším omluvit. Já si dokonce myslím, že to je na odchod z politiky, že ideální reakce by byla rezignovat na všechny politické funkce," řekl Dienstbier. „Ale nečekám, že se to stane,“ řekl Dienstbier, podle něhož Okamura v podstatě používá nacistickou rétoriku.

Obdobně se na Okamurovu adresu vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. „On užívá jazyk protektorátní propagandy před rokem 1945 a popírá historické zkušenosti. Vedle holocaustu lidí židovské národnosti a víry docházelo také k romskému holocaustu. Na území tehdejšího Protektorátu byly tábory, které nebyly pracovními tábory, ale měly sloužit k vyhlazení Romů, kteří tam byli svezeni. A velká část z nich nakonec skončila ve vyhlazovacích táborech v Polsku, zejména v Osvětimi,“ řekl předseda vlády. S Okamurou ale jednat musí, protože ho zvolili voliči, když Okamura některé své názory před voliči skrýval.

Za hanebné označil v pondělí Okamurovo vyjádření i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Zpochybňovat, relativizovat jakoukoliv genocidu je hanebnost na úrovni zločinu a je to nesmírně nebezpečné pro demokracii, je potřeba to rozhodně odmítnout. Pan Okamura oslovuje své posluchače, ty ho volili, což je smutný fakt české politiky," řekl Kalousek.

Mýtus o romském koncentráku je lež, tvrdil nejprve Okamura...

Co vlastně Okamura řekl? „Pokud jde o Lety, bude dobře si ujasnit, co tu chceme budovat. Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci, včetně Čechů a Němců z protektorátu. Internováni nebyli na základě etnika, ale cikánského způsobu života, to znamená, že pracující Romové tu nebyli,“ uvedl pro Parlamentnilisty.cz Okamura.

„Oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holokaustu. Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů,“ tvrdí Okamura, který část své politické agendy postavil na nadbíhání voličům, kteří jsou kritičtí vůči Romům.

...teď v novém prohlášení říká, že romský holocaust byl strašný

Když Okamura zaznamenal, co jeho slova namířená proti Romům vyvolala, vydal v pondělí nové prohlášení - tentokrát v tom smyslu, že nikdy nepopíral holocaust a že lituje těch Romů, kteří ve vyhlazovacích táborech skončili.

„Nikdy ani na vteřinu jsem nezpochybnil bezpráví, které se v Letech dělo, odmítl jsem hned ve své první odpovědi jakékoliv násilí a už vůbec se moje vyjádření netýkalo zločinů spáchaných na těch, kdo byli z Let odvezeni do koncentračních táborů.  Při tvrzení, že se nejednalo o koncentrační tábor, ale o pracovní, vycházím z několika na sobě nezávislých zdrojů. Tvrzení historiků, vládní komise, prezidenta Václava Klause, vyšetřování policie a knihy Historického ústavu Akademie věd s názvem Historici a kauza Lety,“ uvedl Okamura. 

„Odmítám a vždy budu odmítat jakékoliv bezpráví na jakékoliv skupině obyvatel. Romové, kteří tu byli shromáždění, byli následně z velké části zavražděni v koncentračních táborech. Romský holokaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný,“ uvedl v písemném prohlášení Okamura.

Táborem v Letech prošlo 1308 Romů, část zamířila do Osvětimi

Stav, kdy na místě bývalého tábora pro Romy za 2. světové války v Letech u Písku stojí vepřín, chce ministr pro lidská práva Dienstbier změnit. „Vzhledem k tomu, že v Letech byl koncentrační tábor a trpělo tam mnoho lidí, tak to, že je na tomto místě prasečák, je neuctivé k obětem i k těm, kteří přežili,“ řekl minulý týden iDNES.cz Dienstbier (více zde).

Romský tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako pracovní, v lednu 1942 změněn na sběrný a v srpnu 1942 se stal cikánským táborem. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010.

„Byl bych rád, kdyby se toto podařilo vyřešit, kdyby toto místo mohlo sloužit čistě pietě a ne zemědělské produkci, ale chápu, že může být složité dosáhnout toho řešení, neboť ten provoz je v soukromých rukou,“ řekl iDNES.cz Dienstbier.

Na dotaz iDNES.cz, zda se vláda pokusí jednat s provozovatelem vepřína, společností AGPI, o odkoupení vepřína, Dienstbier odvětil: „My jsme o této věci diskutovali s panem ministrem kultury Hermanem a rádi bychom to nějakým způsobem řešili. Nebudu předjímat to řešení. Asi by to znamenalo i nějaký výdaj ze státního rozpočtu a více bych k tomu nedodával.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video