Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Okamura v duelu s muslimem: občas to zajiskřilo, nakonec si i lichotili

  0:29aktualizováno  0:29
Tomio Okamura se tento týden ostře vymezil proti islámu. MF DNES ho proto pozvala do duelu s českým muslimem Raedem Shaikhem. „Když se od útoku nedistancujeme, je to špatně, když se distancujeme, tak taky,“ říká na Okamurovy výpady.

Debata Tomia Okamury s českým muslimem Raedem Shaikhem (8. ledna 2015). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Když se ti dva poprvé spatří, Raed Shaikh vstřícně natáhne ruku, zato tvář Tomia Okamury je jako vytesaná z kamene. Nakonec mu však váhavě rukou potřese. Jakmile uslyší, že jeho partnerem v debatě je člen pražské muslimské obce, okamžitě zareaguje odmítavě.

„Víte, že váš předseda pan Alrawi v jednom kázání v brněnské mešitě vyzýval, aby muslimové vychovávali děti k nenávisti vůči těm, co neuznávají Alláha. A pakliže se budou bránit, mohou je i bít?“ táže se a pak na něj zaútočí: „Vyzývám vás, abyste se od jeho slov distancoval!“

Šestatřicetiletého absolventa pražského Českého vysokého učení technického direktivní tón zaskočí a odmítá ho akceptovat: „Já nejsem pan Alrawi, ani jeho mluvčí, jsem tady za sebe...“

V jednu chvíli to dokonce vypadá, že si šéf Úsvitu přímé demokracie štítivě odsedne.

Manželka konvertovala

Raed Shaikh se snaží uvolnit atmosféru a představuje se jako mírumilovný věřící, který chodí na páteční modlitby a vychovává své děti - šestiletého syna spolu s osmiletou a čtyřletou holčičku. Se svou manželkou Češkou se poznal v Praze během studií, v té době už konvertovala k islámu.

Tomio Okamura má přesto stále oči zapíchnuté do monitoru notebooku, před sebou pár tiskovin, ze kterých cituje. Je pečlivě nachystaný k debatě.

Fotogalerie

Mezi oběma pány to párkrát pořádně zajiskří. Atmosféra při čtvrtečním rozhovoru je pochmurná, což Okamura vysvětluje i přicházejícími zprávami o masakru v Paříži v režii teroristů, kteří postříleli dvanáct lidí a další zranili. Poté, co byl mnohými peskován, že na Facebooku sdílel návod, jak znepříjemňovat život muslimům v Česku, má pocit, že došlo na jeho slova.

„Doufám, že teď naši srabáčtí politici, co mě dehonestují, konečně prozřou,“ tvrdí.

Raed Shaikh se snaží zabránit úsměvem houstnutí klimatu u stolu. Jen když Tomio Okamura sklouzne k dlouhému monologu, netrpělivě poposedne, obrátí oči k nebi či bezmocně zakroutí hlavou.

„Platím tu daně“

„Pane Okamuro, buďte tak hodný a rozlišujte. Já tady žiju pokojně, poctivě pracuju, platím daně...“ vysvětluje mu. A na konci, když už diktafon neběží, přicházejí i lichotky.

„Pane Okamuro, vy jste byl vždycky můj vzor coby úspěšný podnikatel. Než jste se však dal do politiky,“ přiznává Shaikh.

I šéf Úsvitu trochu roztaje. Poprvé se usměje. Vypadá to, že konečně nabyl jistoty, že si netřese rukou s islámským radikálem. „To víte, člověk musí být ve střehu. Pozdravujte manželku,“ loučí se s inženýrem Shaikhem.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz