Franz překvapil, do boje o Hrad jde s 88 388 podpisy. Uspěl i Okamura

  11:12aktualizováno  15:30
Prezidentský kandidát Vladimír Franz vyslal "varovný výstřel" svým soupeřům. Pod jeho podpisové archy se podepsalo 88 388 lidí, téměř o čtyřicet tisíc více, než před týdnem oznámily jeho webové stránky. Potřebné podpisy už má i Tomio Okamura, za poměrně krátký čas jich sehnal 58 tisíc.

Vladimír Franz se svými příznivci oslavuje zisk 88 tisíc podpisů pod svou prezidentskou kandidaturou (5. listopadu 2012) | foto: Vít ŠimánekČTK

Vladimír Franz dosud budil pozornost a diskuse především svým vzhledem, nikoliv programem. Nyní mají jeho protikandidáti o čem přemýšlet.

Miloš Zeman a Jan Fischer, považovaní průzkumy za favority prezidentské volby, totiž dokázali získat 105, respektive 102 tisíc podpisů. Franz ale za těmito "seriózními" kandidáty nezaostal o mnoho a pod jeho kandidaturu se podepsalo 88 388 lidí. Kromě zmíněného Zemana a Fischera překonal všechny ostatní uchazeče, kteří sháněli podpisy na ulicích.

"Je pravda, že se občanská společnost aktivizovala. Žádné změny jsem nenabízel, není to o kosmetických změnách, které nabízejí jiní. Je potřeba vzít to zgruntu, nenechat na sobě štípat dříví," řekl Franz před pražským Kongresovým centrem, kde počet podpisů oznámil zhruba dvěma stovkám svých příznivců. Petice podle jeho týmu přišly ze 3 300 českých obcí.

Přihlíželi převážně mladší lidé, v davu postávalo i několik rodičů s kočárky. Po krátké show, při níž odhalovali Franzovi lidé jednotlivé číslice postupně od řádu jednotek až k netrpělivě očekávaným desetitisícům, vyrazil průvod k předání petičních archů ministerstvu vnitra.

Víkendové sčítání podpisů pro Vladimíra Franze přineslo i úsměvné momenty. "Na arších jsme zatím zaznamenali celkem 38 Franzů a Franců. Nechybí ani podpisy od Harryho Pottera, Audrey Hepburnové nebo Santa Clause. Některé osobní údaje jsou skutečně nečitelné. Narazili jsme i na archy psané křiklavým zvýrazňovačem," uvedl jeho tým na Facebooku.

Poslední dny přicházelo do Franzova štábu až devět tisíc podpisů denně. Několik tisíc podpisů bylo nutno vyškrtnout z důvodu nečitelnosti.

Okamura má časový rekord, Franzovi na vnitru "podala kliku" Bobošíková

V rekordním čase dokázal podle svých slov shromáždit potřebné podpisy také podnikatel a nově zvolený senátor Tomio Okamura.

"Za rekordní dobu necelého jednoho měsíce se mi podařilo nasbírat 58 tisíc podpisů občanů České republiky. Při sběru podpisů jsem nepoužil jediný billboard či tištěnou reklamu," uvedl senátor v tiskové zprávě. "Zástupci petičního výboru podají kandidaturu v úterý v devět hodin ráno v sídle ministerstva vnitra," sdělil iDNES.cz Okamura.

S návštěvou vnitra předstihla Franze o několik hodin Jana Bobošíková. Šéfka neparlamentní Suverenity zde podala kandidaturu ráno, má kolem 55 tisíc podpisů. 

Podívejte se, jak Tomio Okamura po úspěchu v senátních volbách vyhlásil kandidaturu na prezidenta:

Z dalších uchazečů mají reálnou šanci na sehnání podpisů Táňa Fischerová, která v polovině minulého týdne dosáhla 47 tisíc podpisů, a Pavel Kořán, který tou dobou měl 35-40 tisíc podpisů. Šance ostatních uchazečů jsou už jen teoretické.

Předseda Senátu Milan Štěch vyhlásil první kolo prezidentských voleb na 11. a 12. ledna 2013. Druhé kolo se bude konat o dva týdny později. Kandidáti musejí odevzdat přihlášky nejpozději 6. listopadu.

Jak jsou na tom jednotliví kandidáti
Jménozískané podpisyregistrace
Miloš Zeman105 439 občanůano
Jan Fischer101 761 občanůano
Vladimír Franz88 388 občanůano
Zuzana Roithová80 894 občanůano
Vladimír Dlouhýpřibližně 60 tisíc občanůano
Jana Bobošíkovápřibližně 55 tisíc občanůano
Jiří Dienstbier28 senátorů (má i 55 tisíc podpisů občanů)ano
Přemysl Sobotka51 poslanců a 23 senátorůano
Karel Schwarzenberg41 poslanců TOP 09 a Starostůano
Tomio Okamura58 tisíc občanůdosud ne
Táňa Fischerová47 tisíc občanů v polovině minulého týdnene
Pavel Kořán35-40 tisíc občanů koncem minulého týdnene

Uchazeči nezmínění v tabulce buď boj o Hrad vzdali, nebo neoznámili dosažení počtu podpisů, který by jim dával reálnou šanci se volby zúčastnit. Na poslední chvíli probíhá mezi poslanci a senátory "lov" podpisů pro Ladislava Jakla a Jana Švejnara (více o sběru podpisů pro Švejnara čtěte zde).

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Hamáček žádá širší vedení ČSSD o důvěru po propadu strany ve volbách

Lídři ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s prezidentem...

Širší vedení ČSSD na jednání v Hradci Králové hodnotí příčiny propadu v senátních a komunálních volbách. Předseda Jan...Najdete na iDNES.cz