Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek)

Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Je tu petice za volbu šéfa ČT občany. Vzešla z akce Okamury a zemanovců

  • 423
Požadavkem, aby ředitele veřejnoprávní České televize nevolila Rada ČT, ale všichni občané přímou volbou, rozjely společnou kampaň před podzimními krajskými a senátními volbami hnutí Tomia Okamury SPD a Strana práv občanů. ČT se podle nich stala „branou bruselské propagandy“.

„Chceme, aby začala Česká televize informovat pravdivě, a proto zveřejňujeme petici za to, aby o České televizi přestali rozhodovat politici a jejího ředitele aby si zvolili přímo občané, a vedení tak bylo odpovědné občanům, nikoli stranickým elitám,“ uvedl v tiskové zprávě k rozjezdu společné volební kampaně SPD a SPO, jejímž čestným předsedou je prezident Miloš Zeman, poslanec Radim Fiala z hnutí Svoboda a přímá demokracie. Kampaň obě uskupení zahájila v sobotu v Brně.

„Je to naprosto čerstvá věc, do pondělí ještě zvážíme, zda i my tuto věc podpoříme,“ řekl iDNES.cz senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Odkázal na to, že koaliční smlouva okamurovců a zemanovců zatím mluví jen o tom, že budou prosazovat změnu zákona o koncesionářských poplatcích, aby od placení poplatku televizi byli osvobozeni senioři.

A jak vůbec petiční akce za změnu způsobu volby šéfa ČT vznikla? Hnutí SPD i Strana práv občanů, která dříve nesla slovo zemanovci i přímo v názvu, počítají s tím, že by se v reakci na brexit mělo uskutečnit referendum o setrvání Česka v Evropské unii.

„Po brexitu nás čeká obrovská antikampaň ve prospěch Bruselu. Bude to masivní a neutuchající náklad lží, polopravd a překroucených faktů a naopak vynechávání důležitých skutečností. I proto je třeba bojovat nejen za demokracii, ale také za právo na objektivní a pravdivé informace,“ říká Fiala. Upozornil, že to ukládá veřejnoprávním médiím - Českému rozhlasu, ČTK a České televizi - zákon. „Hlavně Česká televize se v posledních letech stala branou bruselské propagandy a neuvěřitelného překrucování obrazu světa kolem nás,“ tvrdí opoziční poslanec.

Snaha, aby šéfa ČT volili přímo občané, není první aktivitou, která by mohla ovlivnit podobu veřejnoprávní televize. Nedávno prezident přišel s tím, že by ČT mohla být zestátněna, protože ji považuje za hlásnou troubu TOP 09 (více zde).

Loni Zeman pro změnu navrhoval, aby ČT přišla o poplatky (viz zde) a předseda SPO Veleba vzápětí představil návrh, aby lidé místo ČT a Českého rozhlasu mohli platit peníze na jinou veřejnou službu, než je vysílání. Na pět let by od poplatků chtěl také osvobodit toho, o kom by veřejnoprávní média lhala. Když proti tomu ostře vystoupil premiér Bohuslav Sobotka a zakázal senátorům z ČSSD takový návrh podpořit, Veleba jej stáhl. (více zde)

Souhlasíte s návrhem zavést všelidovou volbu ředitele České televize?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 2. července 2016. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2186
NE
NE 969

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video