Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ohrožení trvá na dvou řekách, meteorologové očekávají déšť

  7:18aktualizováno  20:41
Už jen na dvou řekách platí třetí stupeň povodňové aktivity. Stav ohrožení evidují vodohospodáři na Sázavě v Chlístově a na řece Jihlavě v Bransouzích. Hladina Dyje, která dělala celý den starosti lidem v Podhradí na Znojemsku, začala večer klesat a meteorologové tak v 19. hodin nejvyšší stupeň zrušili. Čeká se ale další déšť.

Voda nicméně zatím vážné problémy nenadělala a životy lidí neohrozila.

"Nemáme žádné hlášení, že by voda z potoků a řek někde vážně ohrožovala životy lidí nebo majetek. Přes noc jsme čerpali vodu ze dvou sklepů na Žďársku. Z koryt se vylila zatím na louky a pole," řekl ráno operační důstojník vysočinských hasičů.

VELKOU VODU JSME SLEDOVALI ON-LINE

on-line reportáž iDNES.cz o stavu na řekách

První či druhé stupně povodňové aktivity hlásí nejčastěji měřicí stanice v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Naopak na Karlovarsku, Liberecku a na severu Moravy panuje klid s výjimkou Odry, která je na hranici prvního stupně aktivity. Výška vody se tam pohybuje těsně pod dvěma metry.

Praha se chystá na velkou vodu

Vltava stoupá, musela se zavřít vrata na Čertovce

Stoupání hladin na většině řek se sice dopoledne zastavilo či zpomalilo, například na Vysočině ale meteorologové i nadále počítají s šesti stupni nad nulou, deštěm a táním sněhu. Na Žďársku sníh od víkendu odtál a slehl z osmdesáti na dvacet centimetrů.

Tání tak zatím bude pokračovat, mírné ochlazení čekají meteorologové až v průběhu soboty. Kromě tání v sobotu udrží zvýšené průtoky řek zřejmě i déšť. Hladiny některých toků mohou ještě vzrůst. Výrazněji by podle hydrometeorologů mohlo stoupnout také Labe.

Kvůli stoupající hladině Labe museli řidiči odvézt auta ze silnice mezi Děčínem s Dolním Žlebem. V Ústí nad Labem nejspíš Labe v sobotu zaplaví frekventovanou cestu pod ústeckým mostem Edvarda Beneše. Několik silnic je už také uzavřeno na Šumpersku, Chrudimsku i Pardubicku.

Mírně stoupá i Vltava v pražské Chuchli. Odpoledne překročila hranici prvního stupně povodňové aktivity (ten je 450 metrů krychlových za sekundu) a před čtvrtou odpolední korytem protékalo 555 metrů krychlových za sekundu. Hranice druhého stupně je na rovném tisíci kubíků za sekundu.

Metropole se na vzrůstající hladinu Vltavy připravuje už od čtvrtka, kdy byly vyklizeny náplavky a do přístaviště v Holešovicích byla odtažena loď pro lidi bez domova Hermes. Dnes se navíc zavřela protipovodňová vrata na Čertovce. Podle magistrátu je to však jen rutinní opatření, které se provádí vždy, když hrozí byť jen první stupeň povodňové aktivity.

Stupně povodňové aktivity

I. stupeň - bdělost: nastává nebezpečí povodně, samosprávy obcí a úřady na úrovni okresů organizují hlídkovou službu na vodních tocích a povodňovou hlásnou službu

II. stupeň - pohotovost: vyhlašuje příslušný povodňový orgán, je zajištěna trvalá pohotovost, zasedá povodňová komise a zabývá se opatřeními ke zmírnění průběhu povodně

III. stupeň - ohrožení: vyhlašuje příslušný povodňový orgán při bezprostředním nebezpečí ohrožení majetku a životů v zaplaveném území, doprovázejí ho vyprošťovací a záchranné práce

Dyje se postupně uklidnila

Největší starosti dělala Moravanům Dyje. V Podhradí na jižní Moravě v noci na dnešek vystoupila z břehů a zaplavila zahrádky v Zátiší. Až do sklepů tamních rodinných domků ale nepronikla. Po poledni už se Dyje začala uklidňovat a po centimetrech ustupovala. Po 19. hodině už mohl být odvolán třetí povodňový stupeň.

Pohotovost i nadále platí na Dyji v Ladné u Břeclavi a na Moravě v Lanžhotě na Břeclavsku.

Vodohospodáři však očekávají, že stoupat by mohla hladina Moravy v Hodoníně nebo ve Strážnici. V nejbližších hodinách v nich bude patrně vyhlášeno ohrožení.  Ani po jeho dosažení by se však voda neměla vylít z koryta tak, aby napáchala větší škody.

Druhý stupeň hlásí také Ivančice na Brněnsku, ležící na řece Jihlavě. Platí i na odtoku z Brněnské přehrady, která leží na Svratce a kde vodohospodáři snižují hladinu. Pohotovost je i na Křetínce v Prostředním Poříčí na Blanensku.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Ve středních Čechách platí druhý stupeň povodňové aktivity na Sázavě od Zruče nad Sázavou až po Nespeky. Na horním toku už ale řeka kulminovala, takže se neočekává, že dosáhne třetího povodňového stupně, řekl v 16 hodin Jan Daňhelka z ČHMÚ.

Problémy během dne nastaly v Kácově. Podle starosty Jaroslava Buchala řeka Sázava vystoupala až na 360 centimetrů, tedy deset centimetrů pod hranici ohrožení, a zaplavila místní pivovar. "Máme pohotovost, už ve čtvrtek jsme stěhovali tábořiště, stěhoval pivovar i lidi z nábřeží," uvedl starosta.

Odpoledne už ale hladina Sázavy kulminovala. "Předpovědi jsou optimistické, hladina už nestoupá," řekl Buchal.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz