Karel Schwarzenberg považuje rozhodnutí o dílčí amnestii za správné. Věznice jsou přeplněné, říká předseda TOP 09.

Karel Schwarzenberg považuje rozhodnutí o dílčí amnestii za správné. Věznice jsou přeplněné, říká předseda TOP 09. | foto: Petr Topič, MAFRA

Schwarzenberg i Nečas souhlasí s amnestií. Jiné politiky dost zarazila

  • 221
Rozhodnutí prezidenta Václava Klause o dílčí amnestii považuje ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg za správné. "Považuji to za správné, protože věznice máme přeplněné," řekl iDNES.cz Schwarzenberg. Premiér Petr Nečas už rozhodnutí o amnestii také podepsal.

"Pan prezident mě o svém rozhodnutí v předstihu informoval. S amnestií souhlasím a už jsem ji také podepsal, jak mi to ukládá Ústava," řekl iDNES.cz Nečas. Na dotaz proč nejede ke Klausovi do Lán na tradiční novoroční oběd s manželkami, jen odvětil: "Protože nebudu v Praze." Dále to nerozváděl.

Premiér Petr Nečas se na tiskové konferenci vyjádřil k odvolání ministryně obrany Karolíny Peake. (20. prosince 2012)

Klausův projev označil za státnický. Hodnotí ho pozitivně jako kritickou analýzu. "Zastal se principů parlamentní demokracie a kritizoval různé našeptávače, kteří se snaží ji narušovat. Výstižně také řekl, že se ztrácí respekt k poctivé práci," řekl iDNES.cz Nečas.

Bylo to spíše kázání, tvrdí předseda TOP 09

Podle Schwarzenberga se Klausovu poslednímu novoročnímu projevu nedá nic moc vytknout. "Byl v zásadě správný, ale více než novoroční projev to bylo kázání," míní Schwarzenberg.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka

"Oceňuji, že prezident Václav Klaus realisticky přiznal zhoršení celkové situace v naší zemi, ke kterému došlo v posledních letech, nenabídl ale žádné řešení a zapomněl také na vlastní podíl, který na tomto stavu nepochybně má," uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pozitivněji na Klause reagovala vicepremiérka a šéfka strany LIDEM Karolína Peake. "Jsem ráda, že prezident, již tradičně, připomněl vše dobré, co nám demokracie a svoboda přinesly a varoval před spasiteli, kteří nabízejí rychlá a nebezpečná řešení naší nespokojenosti, ba apatie, kterou někdy pociťujeme. Mějme na paměti právě to dobré. Realisticky pozitivní přístup osobně považuji za daleko lepší stavební kámen než naštvanost. Očekávám, že v příštím roce i vláda přispěje k pozitivní náladě prorůstovými opatřeními a politici obecně konstruktivnějším dialogem," uvedla Peake.

Kandidáty na Hrad amnestie překvapila

Kandidát na prezidenta Jan Fischer

Zatímco Schwarzenberg amnestii uvítal, další prezidentští kandidáti za ni Klause kritizovali. Jan Fischer uvedl, že osobně by amnestii neuděloval, ale o to odpovědněji by posuzoval žádosti o milost.

"Souhlasím s Václavem Klausem, že nám chybí vetší svornost, a že potřebujeme naději. Také s tím, že mezi společností a politiky leží hluboké příkopy. Viníky ale nehledám mezi našeptávači špatných nálad nebo samozvanými spasiteli. Problémem naší země nejsou občané, ale politici. A prezident republiky má být příkladem, má aktivně zasypávat příkopy mezi představiteli státu a občany, nemá rozdělovat, ale spojovat," sdělil iDNES.cz Fischer.

Amnestie zarazila i kandidátku lidovců na Hrad Zuzanu Roithovou. "Komu chtěl na poslední chvíli v úřadě posloužit, uvidíme, až bude jasné, kdo všechno unikne trestu. Spravedlnost ale určitě nebyla," kritizovala Klause Roithová.

Kandidátka na Hrad, europoslankyně Zuzana Roithová, na sjezdu KDU-ČSL v Jihlavě.

Upozornila, že na svobodu se vedle pachatelů dopravních nehod dostanou i lidé, kteří mají na svědomí úmyslné trestné činy, například i tři manažeři bývalého H-Systému, tedy skupiny, která se stala symbolem organizovaného okrádání občanů. "Já osobně považuji za jednu ze základních hodnot demokratické společnosti spravedlnost. Václav Klaus jí ale dal na frak," míní Roithová.

Kritický k amnestii byl kandidát ČSSD na Hrad Jiří Dienstbier. Amnestii označil za Klausův "stylový závěr" v úřadě. Jde podle něj o nepřijatelný krok. Pochybnosti o amnestii má i Miloš Zeman.

Klause pochválil Paroubek. Za střízlivý projev i za amnestii

Uznání se Klaus naopak dočkal od bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Klausův projev byl podle něj zřejmě nejlidštější a nejstřízlivější z jeho deseti novoročních projevů. "Snad poprvé za dobu svého prezidentství Václav Klaus vystoupil s poselstvím majícím parametry státníka. Bylo by jistě velmi žádoucí, aby takto smířlivým tónem vystupoval také v předchozích deseti letech," uvedl Paroubek.

Kladně ohodnotil i Klausovo rozhodnutí o amnestii. Sebral tak podle něj toto téma pro populistické licitace prezidentských kandidátů v závěru volební kampaně.

Radek John během tiskové konference k nahrávce Kristýny Kočí. (29. března 2012)

Podle předsedy VV Radka Johna se Klaus pokusil o poměrně pozitivní pohled na stav české společnosti. "Cenné je upozornění, že výkon české ekonomiky stoupl za posledních deset let o 35 procent. Ale zcela opominul všudypřítomnou korupci a nutnost jejího vymýcení," domnívá se John.

Kritický ke Klausovu projevu byl šéf komunistů Vojtěch Filip. "Jako jediný pozitivní moment projevu prezidenta vnímám, že uznal fakt, že v druhém volebním období výkonu jeho funkce došlo ke zhoršení celkové ekonomické situace i situace ve společnosti," uvedl Filip.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ve volebním štábu v Praze (13. října 2012)

Příčiny však hledá chybně především ve špatné atmosféře ve společnosti a viní opozici, že ji záměrně vyvolává. Přitom zapomíná, že to je právě vládní koalice, která ty hluboké příkopy kope. Sám také nenabízí žádné řešení," uvedl předseda KSČM Filip.

"Amnestii jako zcela výjimečný krok hlavy státu k 20. výročí vzniku České republiky chápu. Václav Klaus tak pomůže svým způsobem vyřešit tíživou situaci českého vězeňství, kterou nedokázalo v posledních letech účinně řešit ministerstvo spravedlnosti. Věřím, že rozsah amnestie konzultoval prezident s odborníky a nedojde k žádnému zhoršení bezpečnostní situace po propuštění většího množství vězňů na svobodu," uvedl 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Klaus mluvil o příkopu mezi vládou a opozicí a o hodnotách

"Mezi vládou a opozicí a na ni navázanými či jí konkurujícími si protestními iniciativami a hnutími je vykopán hluboký a stále více se rozšiřující příkop," řekl v novoročním projevu Klaus.

Negativistická opozice podle něj nenabízí realistické řešení problémů a i míra individuální nespokojenosti občanů podle něj přesáhla určitou běžnou mez.  "Skutečnou změnu může přinést návrat ke starým dobrým hodnotám, tradicím, návykům, ale i povinnostem, které pod heslem modernosti a pokroku tak nezodpovědně znevažujeme a opouštíme," řekl Klaus (více o amnestii i o obsahu Klausova projevu najdete zde).

Souhlasíte s částečnou amnestií vyhlášenou Václavem Klausem?

celkem hlasů: 18024

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 12664
Ano
Ano 4708
Je mi to jedno
Je mi to jedno 652

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video