Odvrácená tvář festivalu Mezi ploty: někteří pacienti ho špatně snášejí

  8:47aktualizováno  8:47
V těchto týdnech vrcholí letoší festival Mezi ploty. V psychiatrických léčebnách se už několik let snaží přispět k propojení světa nemocných a zdravých. Podle psychiatrů to však některé pacienty může být problém.

Festival Mezi ploty v Dobřanech u Plzně (16. 5. 2009) | foto: Daniel Beran, MAFRA

"Jsou pacienti, kteří na festival reagují negativně - zvýšeným neklidem, zvýšenou úzkostí, snížením pocitu bezpečí, který by někdy vzhledem ke své diagnóze potřebovali," popsal psychiatr Cyril Höschl. Dodal, že někteří pacienti se snaží například schovat, po dobu festivalu třeba nevycházejí z pavilonu. 

"U někoho se to řeší užším kontaktem, u někoho zvýšením medikace, u někoho stačí pohovor nebo vysvětlení," uvedl Höschl. Některé je podle něj zapotřebí přemístit do jiného pavilonu nebo poslat domů na propustku.

To, že některým pacientům může být festival nepříjemný, připouští i ředitel bohnické léčebny Martin Hollý. "Je však potřeba říct, že těm, pro které je to nepříjemné, dokážeme zajistit komfort mimo 'zasaženou' část areálu. Uvnitř pavilonů je navíc klid," informoval Hollý. Léčebna se snaží eliminovat nepříjemné vlivy i rozmístěním pódií.

Bývalý pacient léčebny v Dibřanech, který se každoročně vrací na festival Mezi ploty a hraje (16. 5. 2009)

Bývalý pacient léčebny v Dobřanech, který se každoročně vrací na festival Mezi ploty a hraje (16. 5. 2009)

Podobně situaci řeší i léčebna v Dobřanech u Plzně. "Scény jsou rozmístěné tak, že nejsou okolo těch oddělení, kterým by to mohlo vadit," sdělil ředitel léčebny Vladislav Žižka.

Největší problémy mohou mít starší lidé, psychosomaticky nemocní, psychotičtí pacienti, pacienti se sociálními poruchami, kteří nechtějí navazovat kontakty. Mohou to být i pacienti, kteří trpí halucinacemi nebo nejrůznějšími typy bludů.

Podle psychiatrů však převažují pozitiva festivalu. "Má dlouhou historii, která ukázala, že to traumatizující není," podotkl Höschl. Problémy podle něj má jen málo lidí, navíc akce trvá velmi krátce.

K jeho názoru se připojil i Hollý, který v léčebně pracuje už třináct let. "Několikrát jsem během festivalového víkendu sloužil pohotovostní službu. Nezaznamenal jsem však výraznější neklid," vzpomíná současný ředitel.

Mezi ploty sbližují nemocné a zdravé

Cílem festivalu je přispět ke sblížení psychiatrických pacientů a zdravých. "Primárním přínosem je odstraňování stigmatu psychiatrie a vlastně i areálu léčebny. Jde o přiblížení léčebny, psychiatrické péče a psychiatrie obecně," uvedl Hollý.

Nemocní, kteří festival navštíví, se na něj podle Žižky těší. "Nikoho samozřejmě nenutíme, aby tam chodil. Je to pro ně ale příležitost k zábavě, připadají si tam dobře," řekl Vladislav Žižka.

Podle Hollého navíc představuje festival pro pacienty příležitost prezentovat své výrobky z chráněných dílem. "Tím se dá té práci konečná tečka. Pokud něco tvořím a je to nakonec nějakým způsobem oceněno, je možné to vystavit, je to přínosem, je to motivace," uvedl ředitel.

Za důležitý považuje také fakt, že na festivalu Mezi ploty se nepodává alkohol. Ukazuje se tak podle něj, že je možné se dobře bavit i bez něj.

Festival Mezi ploty v Dobřanech u Plzně (16. 5. 2009)

"Myšlenka vznikla období, kdy padala Berlínská zeď, době, kdy se otevíraly hranice, odsouvala se sovětská vojska. Jedním z témat bylo i otevírání bran věznic a psychiatrických léčeben," vzpomíná na začátky festivalu Mezi ploty jeho ředitel Robert Kozler. Podle něj stálo za to si s prostorem léčebny "pohrát" a zpřístupnit jej veřejnosti.

Mezi ploty

První ročník se uskutečnil v roce 1992, zúčastnilo se jej deset divadelních souborů. Dnes už v Bohnicích vystupuje během dvou dnů na 160 kapel a divadelních souborů, návštěvnost se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci lidí. Mezi ploty se konají i v dalších psychiatrických léčebnách, od roku 1998 v Brně, o tři roky později se přidaly také Dobřany u Plzně. Výtěžek festivalu putuje do pořádajících léčeben. Informace o závěrečných akcích letošního ročníku najdete na www.meziploty.cz

.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

Kvůli nádoru málem přišel o nohu. Chlapec dostal protézu, která roste s ním

V nemocnici Na Bulovce lékaři vůbec poprvé v Česku úspěšně implantovali...

Úspěch slaví lékaři z pražské nemocnice Na Bulovce. Podařilo se jim implantovat první neinvazivně rostoucí endoprotézu...

Je třeba se z Afghánistánu postupně stáhnout, řekl exministr Zaorálek

Čeští vojáci chrání základnu Bagrám v Afghánistánu

Pro stažení českých vojáků se vyslovil exministr zahraničí, šéf zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek z vládní...

Zeman podpoří vládu při rozpočtu, komunisté taky, ale mají podmínky

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Prezident Miloš Zeman přijde do Sněmovny podpořit vládu při jednání o státním rozpočtu na příští rok. Opoziční TOP...Najdete na iDNES.cz