Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odvrácená tvář festivalu Mezi ploty: někteří pacienti ho špatně snášejí

  8:47aktualizováno  8:47
V těchto týdnech vrcholí letoší festival Mezi ploty. V psychiatrických léčebnách se už několik let snaží přispět k propojení světa nemocných a zdravých. Podle psychiatrů to však některé pacienty může být problém.

Festival Mezi ploty v Dobřanech u Plzně (16. 5. 2009) | foto: Daniel Beran, MAFRA

"Jsou pacienti, kteří na festival reagují negativně - zvýšeným neklidem, zvýšenou úzkostí, snížením pocitu bezpečí, který by někdy vzhledem ke své diagnóze potřebovali," popsal psychiatr Cyril Höschl. Dodal, že někteří pacienti se snaží například schovat, po dobu festivalu třeba nevycházejí z pavilonu. 

"U někoho se to řeší užším kontaktem, u někoho zvýšením medikace, u někoho stačí pohovor nebo vysvětlení," uvedl Höschl. Některé je podle něj zapotřebí přemístit do jiného pavilonu nebo poslat domů na propustku.

To, že některým pacientům může být festival nepříjemný, připouští i ředitel bohnické léčebny Martin Hollý. "Je však potřeba říct, že těm, pro které je to nepříjemné, dokážeme zajistit komfort mimo 'zasaženou' část areálu. Uvnitř pavilonů je navíc klid," informoval Hollý. Léčebna se snaží eliminovat nepříjemné vlivy i rozmístěním pódií.

Bývalý pacient léčebny v Dibřanech, který se každoročně vrací na festival Mezi ploty a hraje (16. 5. 2009)

Bývalý pacient léčebny v Dobřanech, který se každoročně vrací na festival Mezi ploty a hraje (16. 5. 2009)

Podobně situaci řeší i léčebna v Dobřanech u Plzně. "Scény jsou rozmístěné tak, že nejsou okolo těch oddělení, kterým by to mohlo vadit," sdělil ředitel léčebny Vladislav Žižka.

Největší problémy mohou mít starší lidé, psychosomaticky nemocní, psychotičtí pacienti, pacienti se sociálními poruchami, kteří nechtějí navazovat kontakty. Mohou to být i pacienti, kteří trpí halucinacemi nebo nejrůznějšími typy bludů.

Podle psychiatrů však převažují pozitiva festivalu. "Má dlouhou historii, která ukázala, že to traumatizující není," podotkl Höschl. Problémy podle něj má jen málo lidí, navíc akce trvá velmi krátce.

K jeho názoru se připojil i Hollý, který v léčebně pracuje už třináct let. "Několikrát jsem během festivalového víkendu sloužil pohotovostní službu. Nezaznamenal jsem však výraznější neklid," vzpomíná současný ředitel.

Mezi ploty sbližují nemocné a zdravé

Cílem festivalu je přispět ke sblížení psychiatrických pacientů a zdravých. "Primárním přínosem je odstraňování stigmatu psychiatrie a vlastně i areálu léčebny. Jde o přiblížení léčebny, psychiatrické péče a psychiatrie obecně," uvedl Hollý.

Nemocní, kteří festival navštíví, se na něj podle Žižky těší. "Nikoho samozřejmě nenutíme, aby tam chodil. Je to pro ně ale příležitost k zábavě, připadají si tam dobře," řekl Vladislav Žižka.

Podle Hollého navíc představuje festival pro pacienty příležitost prezentovat své výrobky z chráněných dílem. "Tím se dá té práci konečná tečka. Pokud něco tvořím a je to nakonec nějakým způsobem oceněno, je možné to vystavit, je to přínosem, je to motivace," uvedl ředitel.

Za důležitý považuje také fakt, že na festivalu Mezi ploty se nepodává alkohol. Ukazuje se tak podle něj, že je možné se dobře bavit i bez něj.

Festival Mezi ploty v Dobřanech u Plzně (16. 5. 2009)

"Myšlenka vznikla období, kdy padala Berlínská zeď, době, kdy se otevíraly hranice, odsouvala se sovětská vojska. Jedním z témat bylo i otevírání bran věznic a psychiatrických léčeben," vzpomíná na začátky festivalu Mezi ploty jeho ředitel Robert Kozler. Podle něj stálo za to si s prostorem léčebny "pohrát" a zpřístupnit jej veřejnosti.

Mezi ploty

První ročník se uskutečnil v roce 1992, zúčastnilo se jej deset divadelních souborů. Dnes už v Bohnicích vystupuje během dvou dnů na 160 kapel a divadelních souborů, návštěvnost se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci lidí. Mezi ploty se konají i v dalších psychiatrických léčebnách, od roku 1998 v Brně, o tři roky později se přidaly také Dobřany u Plzně. Výtěžek festivalu putuje do pořádajících léčeben. Informace o závěrečných akcích letošního ročníku najdete na www.meziploty.cz

.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Najdete na iDNES.cz