Odvolejte ředitele! Milan Knížák v ohrožení

  20:06
Část umělců opět protestuje, tentokrát formou otevřeného dopisu, proti způsobu vedení a práce Národní galerie v Praze. Nechceme být osobní, jde nám o věc, říkají, žádáme systémové změny. Nicméně většina z nich nemůže Milanu Knížákovi přijít na jméno.

Milan Knížák | foto: Slavomír KubešMF DNES

Iniciativa Čas změny poslala otevřený dopis ministru kultury Václavu Jehličkovi. Výtvarníci Tomáš Císařovský a Jiří David a teoretička Lenka Lindaurová, podpořeni padesáti osobnostmi umělecké scény, poukazují na klesající úroveň Národní galerie (NG).
 
Žádají vyhlášení konkurzu na post ředitele. Valná hromada Uměleckohistorické společnosti, složená z devadesáti kunsthistoriků, návrh na vypsání konkurzu podpořila. "Ti lidé nevědí, o čem mluví,“ komentuje tyto kroky ředitel NG Milan Knížák.
 
K fungování Národní galerie má nemalá část výtvarné obce výhrady už několik let. "Ztratila veškerou reputaci. Každý z odborníků v zahraničí ví, že s touto institucí nemá cenu spolupracovat,“ tvrdí rektor pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška, který dříve působil v Regensburgu a také jako ředitel muzea a vedl Dům umění města Brna.
 
O úplné izolaci Národní galerie se nejspíš mluvit nedá. Kupříkladu před několika týdny zapůjčila dva obrazy Oskara Kokoschky do vídeňské Albertiny. Na oplátku si vyžádala tři díla německého expresionismu. O této zápůjčce však veřejnost náležitě neinformovala, ačkoliv výstava v Albertině už je v plném proudu.
 
Konkrétněji pak námitky vůči "knížákovské“ Národní galerii tvrdí, že galerie nedosahuje kvalit zahraničních institucí, byť k tomu má peníze, že nepřináší kvalitní výstavy pro širokou veřejnost a že nepromyšleně rozšiřuje a mění výstavní prostory.
 
Ledničky mezi obrazy

Letos totiž galerie otevřela v zrekonstruovaném Schwarzenberském paláci novou stálou expozici barokního umění v Čechách. Dosavadní publikované ohlasy jsou zdrcující: palác se nehodí k prezentaci starého umění z důvodů prostorových i klimatických, koncepce sbírky je pochybná.
 
Ani běžný návštěvník si nemůže nevšimnout, že mezi obrazy jsou necitlivě zasazeny klimatizační jednotky velikosti ledničky. "Chyba byla, že nejdříve přišel projektant, který palác opravil, a půl roku nato architekt expozice začal řešit klimatizaci,“ vysvětluje šéf restaurátorského oddělení Národní galerie Petr Kuthan.
 
Letos v květnu chystá Národní galerie přesun další dlouhodobé expozice, a to děl 19. století, do kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Klášter je však v nevyhovujícím stavu, takže přesunutí bude dočasné - než se opraví klasicistní Salmovský palác - též na Hradě. Přesunutí sbírek 19. století z Veletržního paláce navíc nabourá logické uspořádání, které vytvořil sám Knížák - to on spojil sbírky umění 19. a 20. století do Veletržního paláce, nyní je od sebe zase odděluje.
 
Mladý historik umění Ondřej Chrobák, který v Národní galerii pracoval jako ředitel grafických sbírek a je jeden z více než desítky kunsthistoriků, kteří za Knížákova působení z této instituce odešli, praví: "Národní galerie se chová jako sklerotická instituce, v níž se věci projednávají znova a znova, vždy od nuly.“ Podle Chrobáka není problém, že instituci řídí člověk, který nepřijímá názory ostatních, nýbrž to, že Knížák „není ve svých názorech konzistentní a někdy úmyslně své názory mění“.
 
Ředitel Knížák naopak soustavně zdůrazňuje svoji názorovou konzistentnost a na adresu kritiků z řad někdejších spolupracovníků říká, že v galerii už dlouho nepracují, a tudíž neznají skutečný stav instituce. Na Knížákovu stranu se veřejně postavili zatím dva pedagogové (Milan Perič a Jan Vlček) z pražské Akademie výtvarných umění, kde je Knížák vedoucím ateliéru intermediální tvorby.
 
O šéfa jde až na prvním místě
Iniciativa Čas změny není první protest vůči vedení galerie. Protože předešlé námitky vždy začaly být vnímány coby osobní boje proti Knížákovi, poukazují nynější iniciátoři výslovně na to, že jim jde o systémové změny. Po ministerstvu kultury žádají jednotná pravidla pro jmenování ředitelů příspěvkových organizací.
 
Zatímco ředitel Národní galerie nemá mandát časově omezen, šéf Národního divadla má stanovené funkční období na šest let. "Změna systému jmenování ředitelů příspěvkových organizací se projednává, snaha je systém sjednotit. Personální změny v Národní galerii se však neplánují,“ zareagoval mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Sám ministr se k dopisu Čas změny zatím osobně nevyjádřil a jeho první náměstek František Mikeš stávající vedení galerie zjevně brání.
 
Nicméně systém je jedna rovina protestu a Knížákova osoba druhá, téměř neoddělitelná rovina. Vyplývá to i ze slov signatáře dopisu, známého fotografa Ivana Pinkavy: "Petr Nedoma je ředitelem pražské Galerie Rudolfinum už čtrnáct let a nikomu to nevadí, protože tato instituce má prokazatelně kvalitní výsledky. Ano, požadujeme konkurz, ale snažíme se i veřejně poukázat na to, že Národní galerie nyní nenabízí občanům to, co by mohla a měla.“
 
Proč vedení mlčí?
Asi i ti největší Knížákovi příznivci sotva mohou popřít, že komunikace s veřejností je ze strany Národní galerie problematická. Názorně to ukázaly minulé měsíce a týdny.
 
Za nákup objektu Auto od světoznámého německého konceptuálního umělce Josepha Beuyse galerie zaplatila 12 milionů korun, které jí poskytlo ministerstvo kultury. Dílo však veřejnosti bylo fakticky představeno až ve spojitosti s trestním oznámením na vedení galerie za předražený nákup. Přestože Národní galerie nemá povinnost veřejnost informovat o všech akvizicích, je přinejmenším neohrabanost, že neinformuje alespoň o těch nejvýznamnějších nákupech.
 
Rozdíl je hned patrnější, srovnáme-li publicitu, kterou před časem poskytla Národní knihovna svému nákupu na aukci v Paříži, kde za 10 milionů korun získala část Dalimilovy kroniky. Obdobně transparentně byly poskytnuty informace o letošním nákupu na amsterodamské aukci, kde zástupci Národního památkového ústavu investovali 10 milionů ze státních prostředků na získání starožitností a barokních obrazů ze sbírky rodu Lichtenštejnů.
 
"Nevěříme, že otevřený dopis něco změní, dokud bude trvat tato vládní situace,“ říká rektor VŠUP Liška. Naráží tím na častý názor, že Milan Knížák má velmi dobré politické krytí. "Ale alespoň si potvrdíme, že názor na špatnou kvalitu galerie je široce sdílený. S názorem iniciátorů dopisu souhlasím ve všech bodech.“

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...