Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odvoláním ředitele SCP diskriminace domácích investorů nekončí

  11:21aktualizováno  11:21
V minulých 14 dnech začaly dostávat tisíce domácích investorů od SCP staronové pozdravy v podobě faktur za vedení účtu v SCP, které opět zpoplatnilo službu, dříve poskytovanou zdarma.

Již dříve  za tuto snahu dostalo SCP pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže  /ÚOHS/ neboť dřívější cenovou konstrukcí zatížilo poplatky 0,1-0,2% majitelů účtů, cenných papírů, kteří tak hradili poskytování služeb všem majitelům účtů a SCP hradili i veškeré ztráty  ze špatného hospodaření a nedostatečné ochrany účtů z předchozích let.

Rozhodnutí ÚOHS http://www.compet.cz/ISU/2002/HS/pis2718.html.  Nyní naprosto podobným výpočtem  pokračuje  opět ve zpoplatňování účtů dle nového ceníku platného od roku 2004, právnickým osobám od  850000 Kč nominální hodnoty CP na účtu a fyzickým osobám  již od  2 250 000Kč na účtu.

Tentokrát je procento platících zákazníků větší, ale opět dochází ke stejné situaci jako v minulých letech a tím zřejmě  i ke stejnému opětovnému porušení zákona, kdy někteří účastníci trhu platí služby ostatním./Za  opakované porušení zákona dostal kupříkladu Telecom od ÚOHS pokutu  80 mil.Kč./

Přitom SCP si za  každý obchod účtuje ještě poplatky z převodů, které nejsou malé. Zbylí investoři jsou opět v zasílaných fakturách nuceni hradit i ztráty za roky 97 až 2001, kdy SCP bylo povinno vyplácet náhrady poškozeným majitelům cenných papírů a nebylo schopno tyto účty řádně zabezpečit.

Dodnes nebyla za tyto chyby vyvozena osobní odpovědnost statutárních orgánů ani pracovníků SCP,  jeho zakladatel. ministerstvo financí, se k celé věci staví laxně a  přenáší tuto zodpovědnost na klienty, místo aby poskytlo v těchto případech dotace ze státního rozpočtu za chybné kroky, za které odpovídá jako zakladatel provádějící dále dozor v součinnosti s KCP.

Investoři se tak raději obrátí na rozvinuté kapitálové trhy, kde nebudou nuceni jako klienti platit za dřívější  chyby poskytovatele služeb.   Zasílané faktury nemají náležitosti dle zákona 588/92 Sb.§12, nemají ani  rozpis, jak SCP došlo k uvedené nominální hodnotě, ke kterému datu, z kolika titulů akcií apod.

Podivné je, že ceník platí od Nového roku 2004, SCP účtuje poplatky za 1.-3. čtvrtletí 2004, ale faktury již rozesílá v únoru, aniž by čtvrtletí proběhlo a bylo jasné dle pohybů na účtu, jaké že akcie zůstaly. Navíc pro faktury zasílané v únoru použilo výpočet z 30.11.2003 z nominálních hodnot, kdy neplatil ceník z roku 2004. 

Dalším paradoxem je, že SCP zvolilo ke zpoplatňování majitelů účtu cenných papírů nominální hodnotu, nikoli tržní z určitého období, tak jak je to zvykem ve světě v podobných společnostech.

Tím dochází i ke zpoplatňování akcií podniků, které jsou v konkurzech a jsou naprosto bezcenné a  jejich majitel se jich nemůže zbavit prodejem ani výmazem, ale  SCP za tyto akcie musí platit nadiktované poplatky, což považuje každý investor za bezpráví a další zneužití dominantního postavení SCP.

Nejen, že mu byl často podnik vytunelován a vykraden, ale ještě bude po léta zatížen poplatky z bezcenných akcií. Zářivým příkladem je Zbrojovka Brno, kterou vytunelovali beztrestně bývalí nomenklaturní kádři z SSM podobně, jako to probíhalo v dalších společnostech většinou za účasti bývalých členů KSČ. Kdyby byly poplatky účtovány v tržní ceně akcií, podobné  zneužívání dominantního postavení SCP by se neprojevilo.

SCP se zachovalo v tomto případě jako chytrá horákyně a údajně nebude účtovat  poplatky z akcií v konkurzu, pokud mu konkurzní správce jako majitel akcií toto ohlásí. SCP pomíjí skutečnost, že v OR tento konkurz je vyznačen, včetně konkurzního správce.

Problémem je, že konkurzní správci většinou nejsou majiteli akcií, takže nic hlásit na SCP nebudou a majitelům akcií je to jedno, neboť jsou bezcenné a v podniku nyní vládne správce, takže k podobným úkonům již nemají pravomoc.Začarovaný kruh nahrává SCP a to může dál  zpoplatňovat i tyto akcie dle nominální hodnoty. Příkladem je  konkurz na Teslu Vacuum a.s., který byl dávno ukončen a dodnes nedošlo k výmazu akcií.

Často se stává, že  mnohé akcie mají daleko menší hodnotu v OR než v SCP. K tomu dochází proto, že emitent neplní informační povinnost, SCP má povinnost takového emitenta nahlásit KCP, ale nedělá to, KCP tyto emitenty netrestá, často již není koho a SCP vesele účtuje poplatky z nesprávných nominálních hodnot akcií.

Tím investory výrazně poškozuje, neboť účtované nominální ceny akcií neodpovídají skutečnosti. Ministerstvo financí jako zakladatel SCP místo toho, aby  tento pokřivený stav  napravilo návrhem zákona či vyhláškou a zasadilo se o to, aby SCP bylo povinno upravit všechny nominální hodnoty akcií dle údajů v OR, vymýšlí další  hlouposti, jak otrávit investory pomocí avizovaných majetkových přiznání, se kterými zřejmě  budou od 0,9 milionu běhat neustále na finanční úřady.

Odvoláním ředitele problémy a  znevýhodňování některých investorů nekončí, je třeba narovnat výše popsané  vztahy tak, aby se SCP stalo moderní institucí kapitálového trhu s co nejlepším hospodařením a službami. Investoři musí mít v tuto instituci důvěru, nesmějí se cítit být poškozováni a  okrádáni.

Za uvedeného stavu se jistě někteří obrátí na ÚOHS se stížností. Pokud  nedojde k rychlým změnám v narovnání těchto pokřivených pravidel, obrátí se v květnu 2004 po vstupu do EU  k nově vznikající instituci European  Competition  Network se stížností na poměry vládnoucí  v tak klíčové  organizaci, jakou SCP pro kapitálové trhy v ČR představuje.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz