Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolání vrahovi z Globusu nepomohlo

  13:05aktualizováno  13:05
- Odvolací soud potvrdil dvacet let vězení pro vraha z Globusu. Pětačtyřicetiletý Zdeněk Procházka předloni zastřelil detektiva v brněnském hypermarketu Globus a na útěku vážně postřelil policistu. Proti rozsudku Vrchního soudu v Olomouci není odvolání. Procházkova obhájkyně se proti trestu ohrazovala tím, že senát nemá proti jejímu klientovi dostatek důkazů.

Procházka byl odsouzen za vraždu, pokus vraždy, krádež a nedovolené ozbrojování. Svědčily proti němu pachové a krevní stopy, zajištěné na místě činu, i svědecké výpovědi. Obhájkyně je však zpochybnila. "Získané a provedené důkazy jsou pouze nepřímé, ať jsou to pachové stopy či biologické expertizy, a netvoří ucelený řetězec," uvedla.

Předseda senátu vrchního soudu pochválil krajský soud za dobrou práci na případu: "S tak pečlivým odůvodněním rozsudku se na vrchním soudu nesetkáváme často. Nebyl žádný důvod, abychom se se závěry krajského soudu neztotožnili. Soud prvního stupně rozhodl správně a zákonně."

Přestřelka u hypermarketu v Brně-Ivanovicích se odehrála loni 13. prosince v sobotu před půl třetí odpoledne. V té době zde byly za předvánočními nákupy tisíce lidí.
 
Při východu ze dveří zadržel sedmatřicetiletý detektiv muže, který v obchodě údajně kradl. "Chtěl si ho vzít bokem, aby s ním věc v klidu vyřešil. On vytáhl zbraň a vystřelil. Pak se dal na útěk," vypověděla tehdy jedna z očitých svědkyň. Detektiv, otec dvou dětí, se skácel k zemi a ani téměř půlhodinové oživovací pokusy mu nezachránily život.

Ve chvíli, kdy obchodem zněly výstřely, řešila na parkovišti před Globusem hlídka dopravní policie menší dopravní nehodu. Když policisté spatřili prchajícího muže, pustili se za ním. Po honičce skončil jeden policista postřelen v Úrazové nemocnici v Brně a musel být operován.

Nadstrážmistra Libora Veise, kterého vážně zranil několika výstřely vrah z Globusu, povýšil ministr vnitra Václav Grulich do hodnosti podporučíka. "Policistu jsem povýšil, protože jednal správně. Nečekal, a ač sám zraněn, správně zareagoval a na útočníka vystřelil. To je v pátrání důležitá věc, takže máme reálnou šanci vraha dopadnout," řekl tehdy Grulich.

Policejní akce zaměřená na dopadení vraha skončila den před Štědrým dnem zadržením tří mužů, mezi nimiž byl i Zdeněk Procházka, a jedné ženy. Část podezřelých byla zadržena v autě a část v domku v obci Hostěnice u Brna. Zadržený Procházka byl umístěn do vazby. "Při domovní prohlídce jsme zajistili obvazy s krví podezřelého. Zatím není jasné, kde je koupil. Otázkou také zůstává, kde je vražedná zbraň, na kterou neměl povolení," uvedl tehdy jeden z policistů.

Zbraně z Globusu policisté našli až v únoru. První pistolí zastřelil 12. prosince podle vyšetřovatelů podezřelý Procházka detektiva hypermarketu, druhou pak sebral při útěku postřelenému policistovi, který ho pronásledoval. "Obě zbraně jsme zajistili společně," řekl v únoru brněnský policejní ředitel Jaroslav Přikryl. Střelec podle něho prodal pistole hned druhý den po přestřelce na černém trhu. Od té doby několikrát změnily majitele. "Kriminalisté na ně narazili při vyšetřování závažného případu majetkové trestné činnosti," dodal ředitel.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Žena nesla kolem adventního věnce benzin, po požáru skončila v nemocnici

Hotový adventní věnec

Velmi neopatrně si počínala žena v Pusté Kamenici na Svitavsku, když v neděli o půl osmé večer pálila svíčky na...

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Hasiči v Krkonoších hledali ztraceného muže, pomohly stopy ve sněhu

Hasiči předávají podchlazeného muže do rukou záchranářů (11.12.2017).

Hasiči a policisté pátrali v noci na pondělí ve východních Krkonoších po muži, který sešel z cesty a ztratil se. Muž...Najdete na iDNES.cz