Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústav hematologie si udrží nezávislost, revmatologové se sloučí s VFN

  15:30aktualizováno  15:30
Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve středu odvolal Marka Trněného z funkce ředitele Ústavu hematologie a krevní transfúze, kterému hrozila restrukturalizace. Špičkové pracoviště si nezávislost uchová, naopak Revmatologický ústav čeká sloučení s Všeobecnou fakultní nemocnicí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

Trněný vysvětlil, že z pozice šéfa Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) odchází po dohodě s ministrem Hegerem. "Já jsem obdržel pověření na další období na I. interní klinice a s panem ministrem jsme to diskutovali i tak, že moje mise tady je v jakémsi mezníku," řekl iDNES.cz.

Ministr mu prý slíbil, že ÚHKT nesloučí s některou z fakultních nemocnic. "Ujistil mě, že nemá v plánu a nebude se snažit připojovat v rámci restrukturalizace ústav k jinému zdravotnickému zařízení," dodal Trněný, kterému se loni podařilo udržet samostatnost nejproduktivnějšího hematologického a onkologického centra v republice.

To potvrdil i ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Jednali jsme i o tom, že by se obnovila idea, že by se ÚHKT slučoval s budoucí univerzitní nemocnicí. Nakonec jsme ale dospěli k tomu, že v současné době není racionální ústav slučovat. Pokud jde o pana ředitele Trněného, tak on byl trochu ve střetu zájmů, protože je velmi složité dělat ředitele takto velkého ústavu a šéfa kliniky," řekl Heger s tím, že si Trněný mohl vybrat, kterou z funkcí si ponechá.

Co bude s revmatologickým ústavem?

Restrukturalizaci nicméně neunikne jiné špičkové pracoviště. Ministerstvo totiž hodlá uspořit několik milionů sloučením Revmatologického ústavu s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN). Podle zprávy legislativní rady vlády je cílem soustředit specializovanou péči v jednotné instituci.

iDNES.cz nicméně už dříve získal reakci ústavu k chystané fúzi. Úskalí leží v několika místech. Zřejmě nejvážnější hrozbou by bylo přesměrování lůžek pro revmatologické pacienty na jinou péči. Kromě toho navíc lékaři argumentují finanční stránkou věci - Revmatologický ústav se opakovaně umisťuje na čele žebříčku, který hodnotí finanční situaci nemocnic. VFN je naproti tomu zatížena stamilionovými závazky.

Ředitel ústavu Karel Pavelka se k plánovanému sloučení nechtěl příliš vyjadřovat. "Nezlobte se, ale o věci vedu jednání a nerad bych to v tuto chvíli medializoval. Existuje několik variant," řekl pouze iDNES.cz.

Heger: Ústav určitou nezávislost mít bude

A i když si Heger za sloučením ústavu s nemocnicí stojí, panika podle něj není na místě. "Je domluveno, že by vedení ústavu mělo v nemocniční hierarchii zvláštní postavení, aby tam jistá nezávislost byla. Podle pracovní verze by šéf Revmatologického ústavu mohl být přímou součástí vedení nemocnice," řekl Heger iDNES.cz.

Dál poběží i veškeré výzkumné projekty. Nic se nezmění ani na spolupráci ústavu se dvěma zdravotnickými fakultami a v zajišťování péče o pacienty z celé republiky. I z toho v Revmatologickém ústavu měli obavu, Všeobecná fakultní nemocnice je totiž spojena s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a zajišťuje péči primárně pro pacienty z hlavního města a středních Čech.

Co se týče finanční stránky, podle Hegera by integrace neměla proběhnout naráz. "Bude postupná, nebudou tam žádné násilné rozpočtové kroky, a že fúze se de iure uskuteční, jakmile bude zákon připraven, ale prakticky půjde o postupný proces vplouvání ústavu do univerzitní nemocnice," nastínil ministr.

Kdy by k formálnímu sloučení obou zařízení mělo dojít, bude podle Hegera záviset na tom, jak rychle se podaří prosadit příslušný zákon. "Z naší strany je zákon napsán, během dvou týdnů bude dán do připomínkového řízení . Pak už bude záležet na tom, jak si s tím vláda poradí, protože to bude rozsáhlejší dokument," dodal Heger.

O sloučení jak Revmatologického ústavu, tak Ústavu hematologie s některou z nemocnic se přitom hovořilo už před rokem. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim totiž nechtěla prodloužit smlouvy. Ministerstvo to však označilo pouze za prvotní plán k jednání. "Byl to pracovní návrh. Je to snaha zdravotních pojišťoven restrukturalizovat úhrady a restrukturalizovat část péče. Není to tedy nic zcela nestandardního," sdělil iDNES.cz tehdejší mluvčí resortu Vlastimil Sršeň (více se dočtete zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz