Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potvrdil podmínku důstojníkovi StB za zbití mladíka v roce 1989

  10:55aktualizováno  10:55
Pražský městský soud v pondělí potvrdil tříletou podmínku pro bývalého důstojník StB Petra Berana. Muž podle obžaloby v roce 1989 v době Palachova týdnu zbil při výslechu sedmnáctiletého Davida Kabzana. Beran byl odsouzený za zneužití pravomoci a ublížení na zdraví.

Bývalý důstojník StB Petr Beran u odvolacího soudu (23. února 2015) | foto: ČTK

Odsouzenému Petr Beranovi vehnal verdikt do očí slzy. „Chápejte, jsem stíhaný už 26 let, to chce náturu. Myslel jsem si, že tu proběhla sametová revoluce, ale už si to nemyslím,“ řekl po odchodu z jednací síně.

„Nemůžeme se ztotožnit s tím, že by se jednalo o novodobý politický proces, jehož cílem by byla msta příslušníkovi StB,“ řekl soudce Petr Braun.

Pečlivě při vyhlášení rozsudku vysvětloval, že soud musel zrušit předchozí rozsudek, protože ten nebyl řádně vyhlášen. Prvoinstanční soud však podle něj postupoval při dokazování i závěrečném hodnocení správně. Senát neměl pochybnost o vině odsouzeného. 

Největším problémem tak pro soud byla výše trestu. Zejména proto, že od činu už uplynulo 26 let, což je podle Brauna příliš dlouho. „Kdyby to bylo vyneseno hned, pak by pan doktor Beran odešel s plnou parádou, s nepodmíněným trestem,“ řekl soudce. 

Nyní mu ale soud ponechal tříletou podmínku s tím, že zkrátil zkušební lhůtu z původních pěti na tři roky. Původní zkušební doba podle něj nebyla přiměřená i s ohledem na to, že obžalovaný se v dlouhé době stíhání osvědčil, nebyl trestán. 

Berana spolu s dalším bývalým příslušníkem StB Kamilem Líbalem odsoudil v říjnu Obvodní soud pro Prahu 1 k podmínkám. Beran dostal tříletý trest s pětiletou zkušební lhůtou a Líbal dvouletý trest s roční lhůtou. Zatímco Beran se na místě odvolal a dosáhl zkrácení zkušební lhůty na tři roky. Líbal tak neučinil a trest u něj nabyl právní moci. (více o prvoinstančním soudu zde)

Incident, kterému se soudy věnovaly, se stal v lednu 1989, kdy se v centru Prahy uskutečnila série demonstrací proti komunistickému režimu známá jako Palachův týden. Příslušníci StB chtěli od mladíka nátlakem vynutit svědectví potřebné k připravovanému procesu s Václavem Havlem.

Beran podle obžaloby mladíka při výslechu slovně napadal, vyhrožoval mu a bil jej obuškem po zádech, krku a do hlavy. Líbal výslech zapisoval do protokolu a nečinně přihlížel násilnému jednání svého nadřízeného.

Napadený mladík u výslechu na StB vypověděl, že se demonstrace neúčastnil. Nakonec ale po nátlaku podepsal protokol, který tvrdil něco jiného. Jeho svědectví nakonec bylo pro StB zbytečné, protože mladík u soudu s Havlem uvedl, že byla jeho výpověď vynucena násilím, a nešla tak použít jako důkaz.

Za zásahy proti demonstrantům padlo více trestů

V souvislosti s děním kolem Palachova týdne byl dříve na 2,5 roku vězení pravomocně odsouzen tehdejší tajemník pražských komunistů Miroslav Štěpán. Podle verdiktu zneužil pravomoc, když přikázal, aby byla proti demonstrantům použita vodní děla a granáty se slzotvorným plynem. Někdejší prominentní člen KSČ zemřel loni na konci března (více zde).

V jiném podobné případu loni v únoru pravomocně rozhodl pražský městský soud, který potvrdil podmínky pro tří bývalé příslušníky StB, kteří podle obžaloby v červnu 1989 unesli a zbili tehdejšího disidenta Petra Placáka (více zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Vlak na namrzlých kolejích ve Smržovce nedobrzdil a narazil do zábrany

Vlak na viaduktu ve Smržovce.

Tři lidé se zranili ve vlaku, který ve čtvrtek odpoledne na nádraží ve Smržovce na Jablonecku narazil do zábrany na...

Virtuální půtky youtubeři přenesli do reality, soud jednoho potrestal

Youtuber Marek Valášek odešel od plzeňského okresního soudu s pokutou. Za těžké...

Pokutu ve výši 25 tisíc korun musí zaplatit youtuber Datel za to, že zranil jiného přispěvatele kanálu YouTube. Jejich...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz