Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážník, který zastřelil muže, dostal místo podmínky 15 let za vraždu

  14:44aktualizováno  14:44
Vrchní soud v Praze přehodnotil trest pro strážníka Pavla Koblížka, který v prosinci 2014 zastřelil před diskotékou ve Vysokém Mýtě muže a druhého těžce zranil. Zatímco Krajský soud v Hradci Králové mu dříve uložil podmínku, vyšší instance jej odsoudila za vraždu k 15 letům vězení. Verdikt je pravomocný.

Pavel Koblížek u Krajského soudu v Hradci Králové | foto: Martin Ťopek

Odvolací soud případ řešil už podruhé. Zatímco krajský soud rozhodl, že to byla nutná obrana a Koblížka zprostil obžaloby, vrchní soud posléze verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Napodruhé Krajský soud v Hradci Králové potrestal v červnu bývalého strážníka podmínkou za usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví. Předseda senátu Petr Mráka uložil čtyřiačtyřicetiletému Koblížkovi trest ve výši dvou let vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky (více o původním verdiktu čtěte zde).

Vrchní soud tentokrát vyslechl několik svědků, včetně obžalovaného. Ti popisovali, co se podle nich 21. prosince 2014 v klubu Stodola ve Vysokém Mýtě stalo. Není sporu o tom, že na diskotéku dorazil Koblížek se svým bratrem Vlastimilem a ještě jedním mužem. Trojice byla opilá a nechtěla platit vstupné. Nepomohlo ani když Koblížek vytáhl průkaz městského policisty.

Na odchodu z budovy jeden z trojice začal stříkat pepřovým sprejem. Bratři Svobodové, kteří diskotéku provozovali, si toho všimli. Vypověděli, že zaslechli syčení. Podle nich stříkal obžalovaný, odcházel poslední a všimli si, že má nataženou ruku. Později, v březnu 2015, se k použití spreje přiznal bratr obžalovaného Vlastimil, který také v minulosti pracoval jako strážník.

U soudu nyní vysvětloval, že se dříve bál, protože by to policie brala jako výtržnictví a přihlásil se až na radu advokáta. Každopádně pepřový sprej měli tehdy oba bratři Koblížkové.

Bratři Svobodové zavolali policii a za trojicí se rozběhli. Venku zahlédli už jen obžalovaného, který se podle svých slov šel vymočit. Toho prý vyzvali, aby neodcházel a počkal na příjezd policie. Pavel Koblížek však šel stále pryč.

Obžalovaný vypověděl, že řvali „stůj ty zkurvenej fízle, my tě sejmem“. Vůbec prý netušil, proč za ním muži jdou a hrozí mu. Proto vytáhl pistoli a vystřelil do vzduchu. To však nepomohlo. „Co to tady zkoušíš s tou pistolí?“ reagovali podle Koblížka bratři Svobodové. Nakonec se na něj vrhli. Tehdy začal střílet. Lukáše Svobodu střelil do třísel, Radka Svobodu do boku a zabil ho.

Bratři Svobodové přiznávali, že zněla sprostá slova z obou stran. Roman Svoboda uvedl, že obžalovaný dobře věděl, proč za ním vyběhli. Navíc z klubu se vydalo ven více lidí, kteří cítili pepřový sprej. Podle něj Koblížek byl arogantní, říkal, že je policista, že si dokáže všechno zařídit a dělal že telefonuje. Zastavit odmítal.

Podle Lukáše Svobody mu Koblížek říkal, že jestli půjde dál, tak že ho zastřelí. On mu podle svých slov i dalších svědectví odpověděl něco v duchu, že se ho nebojí a ať střelí, jestli na to má. Nakonec vyšla rána a on padl na zem a držel se za tříslo. S jistotou to nedokázal říci, ale podle něj byl prvním zasaženým. Poté mu na pomoc zřejmě přispěchal bratr Radek, ale výstřel ho srazil k zemi. Zpráva z balistiky uvádí, že byl Lukáš Svoboda zasažen maximálně z 50 centimetrů, jeho bratr Radek z bezprostřední blízkosti.

Roman Svoboda, který šel z bratrské trojice poslední, protože nejprve volal policii a pak mluvil s otcem, uvedl, že Pavel Koblížek na postřeleného bratra klek a mířil na něj. „V té chvíli jsem ho vzal telefonem a shodil ho. Ještě na mě vystřelil, ale netrefil se,“ uvedl.

Z výpovědi Vlastimila Koblížka pak vyplynulo, že když už zasažení muži leželi na zemi, přiběhl k nim. Domníval se, že v chumlu je jeho bratr, a proto začal stříkat pepřovým sprejem. Ukázalo se však, že v tu chvíli byl už jeho bratr opodál.

Radek Svoboda na místě zemřel na následky vnitřního krvácení, Lukáš Svoboda byl odvezen do nemocnice mimo jiné kvůli „devastaci velké stehenní žíly“. Dodnes má problémy, zejména když musí stát.

Soudce Michal Hodoušek uvedl, že soud nemá pochyby o tom, že Pavel Koblížek věděl, proč za ním bratři Svobodové a další lidé z diskotéky vyběhli. Je zřejmé, že ti volali policii i kvůli stříkaní pepřovým sprejem a není důvod nevěřit, že říkali obžalovanému, aby vyčkal do jejich příjezdu. „Bylo to tak, že když mu říkali, aby počkal na policii, tak začal střílet. Takovýmto způsobem si nutnou obranu rozhodně nepředstavujeme.“ konstatoval soudce Hodoušek.

Případ nekvalifikoval ani jako zabití. Odůvodnil to mimo jiné tím, že Koblížek dlouhodobě pracoval jako strážník a dříve jako policista. Musel být na náročné situace zvyklý. „Nemůžeme uvěřit, že byl strachy bez sebe. Nemůžeme přisvědčit ani zločinu zabití,“ vysvětlil soudce.

Obžalovaný se k trestu odmítl vyjádřit. Jeho advokát uvedl, že podají dovolání k Nejvyššímu soudu. Roman Svoboda naopak verdikt přivítal. „Bráchu nám to nevrátí, ale jsem rád. Už jsme nevěřili,“ řekl a poděkoval všem lidem, kteří rodině dlohodobě vyjadřovali podporu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Najdete na iDNES.cz