Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolací soud potvrdil oprátku pro Saddáma

  15:01aktualizováno  17:21
Irácký odvolací soud potvrdil rozsudek smrti nad bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem. Oznámil to irácký národní bezpečnostní poradce. Svržený diktátor má pykat za masakr 148 šíitů ve městě Dudžail v roce 1982. Podle iráckých zákonů se má poprava konat do 30 dní.

Bývalý irácký prezident Saddám Husajn si vyslechl ortel za své zločiny - Tribunál Husajna odsoudil za masakr 148 šíitů ve městě Dudžail v roce 1982 k smrti oběšením. (5.11.2006) | foto: Reuters

"Soud právě potvrdil rozsudek i trest," oznámil Muvafak Rubájí a o něco později to oficiálně oznámil i samotný odvolací tribunál.

Irácký premiér Núrí Málikí se už dříve nechal slyšet, že si přeje, aby byl Saddám pověšen ještě letos. Vysloužil si tím kritiku organizací dohlížejících na dodržování lidských práv. Vyčítaly mu, že předjímá výsledek odvolacího řízení. Tyto skupiny ostatně měly výhrady k celému procesu se Saddámem, který podle nich provázela řada pochybení.

Soud uložil počátkem listopadu nejvyšší trest devětašedesátiletému diktátorovi a dvěma dalším obžalovaným z podílu na masakru v Dudžailu. Jeden z nich je Saddámův nevlastní bratr.

Podle tribunálu se bývalý prezident dopustil zločinů proti lidskosti, když nechal vraždit a mučit obyvatele městečka, v němž se ho předtím pokusila zavraždit skupina ozbrojenců.

Podle historiků je ale Saddám odpovědný za smrt stovek tisíc lidí. Byl proti němu veden i druhý proces, v němž jde o vyhlazení kurdských vesnic v roce 1988, ten ale prvním rozsudkem ztratil opodstatnění.

Nejvýrazněji jsou podle průzkumů v západních zemích nakloněni vykonání hrdelního trestu nad Saddámem Američané: pro se jich vyslovilo 82 procent a jen 11 procent bylo proti. Mezi Evropany je nejvíce stoupenců Saddámovy popravy mezi Brity (69 procent), následují Francouzi (58 procent), uvádí ČTK.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Najdete na iDNES.cz