Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odtržené regiony přilákáme zpět penězi, věří velvyslankyně Gruzie

  10:29
Od pětidenní války mezi Gruzií a Ruskem uplynuly dva roky. Mezi oběma zeměmi stále vládne nevraživost a řešení sporu je v nedohlednu. "I když se zrovna nestřílí a ulicemi nejezdí tanky, neznamená to, že je všechno v pořádku," upozornila na trvající napětí na Kavkaze velvyslankyně Gruzie v Česku Nino Nakashidze.

Velvyslankyně Gruzie v České republice Nino Nakashidze. | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Kde jste byla, když před dvěma lety vypukla válka? Jak jste se o konfliktu dověděla?
Tehdy jsem pracovala na ministerstvu zahraničí. Byli jsme jedni z prvních, kdo dostával informace. Na ministerstvu jsem byla pět dní v podstatě v kuse. Domů jsem chodila jen na chvíli vyměnit si šaty a dát si sprchu. Naším hlavním úkolem bylo dávat mezinárodnímu společenství přesná fakta o událostech na gruzínském území.

O VÁLEČNÝCH DNECH

"Na ministerstvu jsem byla pět dní v podstatě v kuse. Domů jsem chodila jen na chvíli vyměnit si šaty a dát si sprchu," vzpomínala velvyslankyně Gruzie.

Jaká byla atmosféra v ulicích Tbilisi?
Ruské jednotky byly jen 30 kilometrů od Tbilisi. Bylo to hrozné, ale ve městě nevládla panika. Banky a úřady normálně fungovaly, nikdo neskupoval potraviny, což se obyčejně děje.

Dotkl se Vás konflikt i osobně. Přišla jste o někoho v bojích?
Naštěstí jsem při konfliktu nikoho neztratila. Velmi bolestné zážitky mám ale z cesty do Gori s šéfem komise pro lidská práva. Bylo to den předtím, než město opustily ruské jednotky. Jedna žena nám vyprávěla, že pracovala na zahradě se svým manželem a švagrem. Najednou vybuchla bomba, která přímo před jejíma očima oba zabila. Vlastníma rukama vyhrabala hroby a utekla, vrátit už se nemohla.

Rusko se bojí, že budou další následovat příklad Gruzie

Mezinárodní odborná komise zjistila, že válku rozpoutala Gruzie, ale Rusko stupňovalo napětí. Souhlasíte se závěry expertů?
Bohužel je z celé zprávy vytrženo z kontextu jen to, že boje zahájila Gruzie. Dokument přitom obsahuje mnoho důkazů, jak Rusko válku připravovalo. V tomto případě není důležité, kdo první vystřelil. Faktem je, že ruská vojska vstoupila na území Gruzie před 8. srpnem a střílela. Ruské úřady také dávaly občanům Jižní Osetie ruské pasy a připravovaly si prostředí, aby po napadení mohly říct, že přišly chránit své občany. I kdyby Gruzie válku tehdy nezahájila, Rusko by ji stejně vyprovokovalo. Jak tehdy řekl Vladimir Putin, byla to odpověď na uznání Kosova.

VÁLKU ROZPOUTALA GRUZIE, RUSKO HROTILO NAPĚTÍ

Mezinárodní experti hledali viníka pětidenní války

Ruský prezident Dmitrij Medveděv stále opakuje, že překážkou dobrých vztahů je prezident Saakašvili a nespokojená je s ním i opozice v Gruzii. Proč je terčem právě on a proč tedy v zájmu své země neodstoupí?
Neodstoupí, protože si je absolutně jistý, že to problém nevyřeší. Saakašvili je pro Medveděva a Putina problém, protože se mu podařilo provést demokratické reformy a udělat z Gruzie ekonomicky se rozvíjející zemi. Tím dal velmi špatný příklad zbytku postsovětských republik, které by mohly chtít tento příklad následovat. A ještě k Saakašvilimu. Člověk, který v zemi zavede tolik reforem, nemůže být populární pro všechny. Například policisté, kteří byli propuštění, nemohou být spokojení. Ale to je demokracie a právo vyjádřit svůj názor je jednou ze základních podmínek. Mohou to samé dělat Rusové?

Velvyslankyně Gruzie v České republice Nino Nakashidze.

Velvyslankyně Gruzie v České republice Nino Nakashidze.

Za poslední rok začalo mezi Ruskem a Gruzií fungovat letecké spojení a otevřel se i hraniční přechod. Dalo by se říci, že se vztahy oteplují?
Pochopitelně bychom chtěli mít dobré vztahy a nejsme proti ekonomické spolupráci. Naopak věříme, že ekonomická spolupráce může být řešením problému. My jsme nikdy nepřestali dovážet ruské zboží, jako to dělalo Rusko s našimi výrobky. Nikdy jsme nepřestali dávat Rusům víza. Rusové nyní napravují co způsobili a snaží se ukazovat, že spolupracují. Jenže obnovit dnes vztahy s Ruskem znamená souhlasit s novou realitou, jak oni říkají. A nová realita znamená, že Rusko uznalo nezávislost dvou odštěpeneckých regionů. A já vás mohu ujistit, že Gruzie nikdy nebude souhlasit se ztrátou 20 procent svého území.

O VZTAZÍCH S RUSKEM

"Mohu vás ujistit, že Gruzie nikdy nebude souhlasit se ztrátou 20 procent svého území," řekla Nino Nakashidze.

Jaké tedy vidíte řešení vztahů. Mohou se ještě někdy zlepšit?
Gruzie chce mít dobré vztahy s Ruskem. Ale ty vztahy musí být založeny na stejných právech a třech základních věcech. Respektování suverenity Gruzie, respektování teritoriální integrity Gruzie a respekt k volbě Gruzínců. A ti si vybrali západní hodnoty a členství v NATO.

Ruský prezident včera prohlásil, že řada evropských států odsuzuje gruzínskou agresi, ale nemůže to říct nahlas. Je to pravda?
Dnes každý rozumí tomu, že Rusové jsou okupanti na gruzínském území. Termín okupace byl zmíněn v desítkách dokumentů a ve své zprávě ho uvedl například i český Senát. Myslím, že o Gruzii nikdo nemůže tvrdit, že byla agresor. Gruzie nevnikla na území Ruska, to Rusové vnikli na gruzínské území. Gruzie nebojovala proti Rusku, jen se snažila bránit své občany, kteří byli soustavně napadáni na svém území.

Odštěpenecké regiony chceme získat zpět ekonomicky

Jak vidíte budoucnost Jižní Osetie a Abcházie? Má Gruzie šanci získat tyto regiony zpět? A jak to chce udělat?
Rádi bychom napravili vztahy s Abcházci i Jihoosetinci a máme pro okupovaná území novou strategii. Věříme, že pokud se Gruzie stane ekonomicky atraktivní zemí a podaří se jí navázat ekonomické vztahy s oběma regiony, můžeme problém vyřešit. Potřebujeme trpělivost, hodně času a podporu mezinárodního společenství, které by mělo vyvinout tlak na Rusko, aby dodržovalo dohodu zprostředkovanou Nicolasem Sarkozym.

Ta je podle vás stále porušována?
Podle této dohody se Rusové mají stáhnout na předválečné pozice. Děje se jen to, že Rusové zabírají stále nové území a dnes jsou asi 30 kilometrů od gruzínské metropole. Nedodržují ani demilitarizaci území. V poslední době postavili v Abcházii a Jižní Osetii pět nových vojenských základen. Není naplněn ani bod, který se týká návratu uprchlíků. Navíc Rusko začalo kousek po kousku porušovat mezinárodní právo. Blokuje letecký prostor a zavádí speciální dohody s Abcházií a Jižní Osetií například o výměně vězňů.

Mezinárodní tribunál minulý měsíc rozhodl, že Kosovo vyhlásilo svoji nezávislost legálně. Nepanují v Gruzii obavy, že budou Jižní Osetii a Abcházii na truc uznávat státy, kterým se rozhodnutí nelíbilo?
Mezi Kosovem a Gruzií je velký rozdíl. V Kosovu byl podniknut mezinárodní zásah, aby se zabránilo etnickým čistkám menšiny. V Gruzii naopak etnické čistky prováděla menšina s pomocí Rusů. Vždyť 80 procent obyvatel Jižní Osetie jsou Gruzínci. Pokud mezinárodní společenství uzná samostatnost Jižní Osetie a Abcházie, znamená to, že každá menšina může etnickými čistkami získat nezávislost.

NEZÁVISLOST ODŠTĚPENECKÝCH REGIONŮ

"Pokud mezinárodní společenství uzná samostatnost Jižní Osetie a Abcházie, znamená to, že každá menšina může etnickými čistkami získat nezávislost," říká gruzínská velvyslankyně.

Jak se po válce vzpamatovává samotná Gruzie? Amnesty International vás kritizovala, že neděláte dost pro tisíce uprchlíků?
Podmínky vnitřně vysídlených osob a uprchlíků upravuje teď v Gruzii nový zákon. Za tři měsíce jsme postavili několik celých vesnic. Vláda dělá co může, aby uprchlíky odškodnila. Rekonstruujeme staré domy a stavíme nové. Ale podívejte se, co se děje v Jižní Osetii. Utekly dva roky a ruské peníze, které sem přišly na rekonstrukci domů, zmizely.

Georgia se zatím Gruzii říkat nebude

Může k řešení problémů s Ruskem nějak přispět i Česká republika?
Čechům bych chtěla poděkovat za stálou podporu ve všech mezinárodních organizacích. Věřím, že česká vláda může sehrát pozitivní roli v podpoře neuznání regionů, ekonomickém rozvoji Gruzie a tlaku na Rusko, aby plnilo dohodu zprostředkovanou Nicolasem Sarkozym.

Pár dní po válce ale český prezident Václav Klaus přičetl odpovědnost za válku Gruzíncům. Jak hodnotíte jeho postoj?
Tehdy chyběly informace a každý může mít na situaci svůj názor. Já ale věřím, že je prezident Klaus velmi chytrý politik a dnešní situaci pečlivě analyzuje a ví, jaké důsledky může mít politika uznávání odštěpeneckých regionů. Pro mezinárodní společenství by to byl velmi nebezpečný precedent. Nikdo dnes v Evropě nechce měnit hranice.

Litvu a Estonsko jste vyzvali, aby vám říkali Georgia a ne Gruzie, což je název z ruštiny. Chystáte o to požádat i Česko nebo jiné státy?
Tento proces jsme zatím zastavili, protože ho musíme konzultovat s lingvisty. Možná ale bude už brzy pokračovat a v takovém případě bychom mohli oslovit i Českou republiku. Nejde o to, abyste v běžné řeči najednou začali říkat Georgia, ale aby země byla nazývána stejným jménem jako v OSN. Bavíme se tady jen o oficiálních dokumentech.

FAKTA O PĚTIDENNÍ VÁLCE NA KAVKAZE

DOBA TRVÁNÍ: 8. srpna - 16. srpna 2008
STRANY KONFLIKTU: Gruzínská armáda proti ruským, jihoosetským a abchazským jednotkám.

PŘÍČINY A OKOLNOSTI VÁLKY: Kořeny konfliktu sahají do počátku 90. let minulého století, kdy Jižní Osetie, kde většinu obyvatel tvoří Osetinci a Rusové, vyhlásila nezávislost na Gruzii. Po krátké válce, v níž bojovali na straně Osetie i příslušníci vojsk ministerstva vnitra SSSR, se dostala mimo vliv Tbilisi. První válka si vyžádala 1 000 mrtvých a 10 tisíc obyvatel uprchlo. Od roku 1992 zajišťovaly stabilitu v oblasti smíšené rusko-gruzínsko-osetské mírové sbory. Prozápadní gruzínský prezident Michail Saakašvili, který je v úřadě od roku 2004, se snažil konflikt urovnat nabídkou "široké autonomie", což Jižní Osetie odmítala s tím, že chce plnou nezávislost. V regionu tak občas docházelo k přestřelkám.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Druhý konflikt o Jižní Osetii vypukl 8. srpna poté, co Gruzie zesílila po potyčkách na hranicích ofenzivu proti regionu a s cílem obnovit svou moc v provincii vstoupila do správního střediska Cchinvali. Moskva reagovala silným protiútokem, při kterém obsadila nejen Jižní Osetii a Abcházii, další odštěpeneckou proruskou gruzínskou provincii, ale i další gruzínské oblasti.

Gruzínští vojáci u budovy zasažené bombardováním v GoriNa příměří, které bylo definitivně podepsáno ruskou stranou 16. srpna, dohlíží od října 2008 pozorovatelská mise Evropské unie, v Abcházii a Jižní Osetii ale zůstává asi 3 700 ruských vojáků. Loni jihoosetská vláda poskytla Rusku na 99 let pozemky pro vybudování vojenských základen. "Vybudujeme vlastní stát, který bude v alianci s Ruskem, spolu s Ruskem, a nevylučuji, že jednoho dne se staneme součástí Ruska," prohlásil o budoucnosti provincie jihoosetský prezident Eduard Kokojev.

Gruzínští vojáci poblíž jihoosetského hlavního města Cchinvali (8. srpna 2008)POČTY OBĚTÍ: Moskva nejprve uváděla, že gruzínští vojáci v Jižní Osetii zabili až 2 000 obyvatel, poté upřesnila, že se jí podařilo zdokumentovat 162 jihoosetských obětí. Jihoosetské úřady udávají 365 obětí mezi civilisty. Při konfliktu bylo podle Moskvy zabito 64 ruských vojáků, dalších 283 utrpělo zranění a tři jsou nezvěstní. V konfliktu padlo také na 150 příslušníků ozbrojených složek Jižní Osetie. Tbilisi hovoří o 228 zabitých gruzínských civilistech a o 169 vojácích.

VOJENSKÁ SÍLA A ZTRÁTY: Na straně Gruzie se války zúčastnilo podle různých odhadů 9 000 až 16 tisíc vojáků a několik policistů. Na straně Jižní Osetie bojovalo asi 10 tisíc ruských vojáků a 3 000 příslušníků jihoosetské armády. Asi 9 000 ruských vojáků bylo rozmístěno v Abcházii, jejíž armáda čítala 5 000 vojáků.

autor: ČTK

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

23. dubna 2024  19:53

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých...

Ursula von der Leyenová přijede v rámci předvolební kampaně do Prahy

23. dubna 2024  19:38

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...