Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odtajněno: U komunistické rozvědky začal Komorous i pozdější šéf Interpolu

  8:49aktualizováno  15:55
Ústav pro studium totalitních režimů dnes zveřejnil seznam 985 příslušníků komunistické rozvědky, kteří k listopadu 1989 pro režim pracovali v Československu i desítkách zemí po celém světě. Z informací tak například vyplývá, že Jiří Komorous pracoval v jednom útvaru s bývalým šéfem českého Interpolu Pavolem Mihálem.

Jiří Komorous na snímku před rokem 1989 | foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Současný první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous, v roce 1989 starší referent takzvané zálohy náčelníka správy, má v odtajněných materiálech osobní kartu a fotografii.  Komorous se totiž připravoval na vysazení do zahraničí, kde měl pro StB pracovat.

Druhý muž na vnitru tuto životní etapu nezapírá, ale označuje ji za "hříchy mládí", které si už službou u policie odpracoval. "Od roku 1988 do 1990 jsem byl posluchačem důstojnického internátního kurzu, kde byli po dobu studia posluchači vedeni v zálohách šéfa rozvědky," řekl Komorous s tím, že jde o známou a veřejnou informaci už dlouhou dobu. Po skončení kurzu se podle svých slov vrátil zpět ke kriminální policii.

Perličkou je dosud neznámá skutečnost, že ve stejném útvaru sloužil ve stejné době Pavol Mihál, policista s problematickou minulostí, který ještě před několika lety šéfoval české pobočce Interpolu. Oba nastoupili ve stejný den, 1. října 1988.

Mihálovu kariéru u Interpolu neukončilo někdejší působení u rozvědky, která ho evidovala pod špatným jménem Pavel, ale to, že ještě před tím pracoval pro StB jako agent Emil. Mihál se k policii dostal díky tomu, že na lustračním osvědčení bylo místo Pavola chybné jméno Pavel.

Mihál je tak typickou ukázkou často kritizované skutečnosti, že spolupracovníci StB jsou nyní často pod větším tlakem než příslušníci StB.

Příslušníci uspěli u policie i v Microsoftu

Jak dokazuje Komorous i Mihál, bývalí estébáci se můžou nejlépe uplatnit právě u policie. Tam se na ně totiž nevztahuje klasický lustrační zákon, který by je v civilu do vysokých pozic nepustil. 

U policie totiž platí takzvaný "malý lustrační zákon," který je mírnější a oba policisté jeho podmínky splňují. Tento zákon přesně stanovuje, kdo může zastávat vybrané funkce v resortu vnitra a policie. U policie tak například nesmějí působit bývalí pracovníci StB bojující proti odpůrcům režimu, lidé, kteří u StB zastávali vedoucí funkce, vědomí spolupracovníci StB nebo absolventi zpravodajských škol v bývalém SSSR.

Další známou osobností, u které se potvrdilo, že před rokem 1989 pracovala pro komunistickou špionáž, je současný evropský ředitel gigantu Microsoft Jan Mühlfeit. Ten byl od roku 1988 důstojníkem operativního odboru.

Ve zveřejněném seznamu jsou dokonce lidé z odboru takzvané nelegální rozvědky, považované za  "šlechtu" mezi špiony. "Nelegálové" odcházeli do ciziny tajně s falešnou identitou získanou nejčastěji po zemřelých lidech. V cizině pak řadu let budovali od počátku svou kariéru a snažili se dostat na pozice, ze kterých mohli pro StB získávat klíčové informace.

Češi odtajnili rozvědku jako první

Dnešní krok ústavu lze považovat za průlomový, žádná postkomunistická země totiž takový seznam nezveřejnila. Otázkou ale zůstává, jak se na něj dívají současné tajné služby. Je totiž možné, že některá jména by raději ponechaly v tajnosti. Podle ředitele ústavu Pavla Žáčka existuje ještě řada dokumentů a určitě i personálních spisů, které zatím ústav nedostal.

Ústav získal dokumenty v roce 2008 od současné civilní rozvědky - Úřadu pro zahraniční styky a informace. Šlo o 13 500 svazků, které se týkaly různých institucí, firem nebo například velvyslanectví.

Rozvědka ale předala také přes 7 tisíc svazků tajných spolupracovníků, databáze a kartotéky. Na druhou stranu si ponechala asi pět procent dokumentů, které by mohly ohrozit bezpečnost státu a stále podléhají utajení.

Dnešní krok se týká takzvaných kmenových pracovníků komunistické rozvědky, tedy lidí zařazených ve služebním poměru, ne agentů a dalších spolupracovníků. Tito lidé pracovali většinou na velvyslanectvích nebo obchodních zastoupeních a byli "kryti" jinými, navenek nevinnými funkcemi.

O pravé činnosti velké části těchto lidí západní tajné služby věděly, o zbytku se pak dozvěděly po pádu režimu v roce 1989, kdy tito lidé byli většinou ze svých postů staženi. Zveřejnění jmen tak bude možná zajímavé pro historiky nebo novináře. Tajným službám ale zřejmě nic překvapivého nesdělí.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...