Vojáci odvádějí jednoho osadníka v Moragu

Vojáci odvádějí jednoho osadníka v Moragu - Emoce provázejí odsun židovských osadníků z pásma Gazy. (17. srpna 2005) | foto: Reuters

Odsun Židů z Gazy provází pláč i střelba

  • 234
Měsíce plánovaný odsun židovských osadníků z pásma Gazy provázejí mohutné protesty. Židé nechtějí opustit své domovy, brání se vojákům všemi možnými způsoby. Čtyřiapadesátiletá žena se dokonce pokusila upálit. Na Západním břehu zastřelil řidič autobusu čtyři Palestince.

INFOGRAFIKA: Život v pásmu Gazy

Osadníci měli opustit pásmo Gazy do půlnoci. Podle úřadů opustila své domovy už více než polovina z devíti tisíc lidí. Na průběh odsunu dohlíží na 40 tisíc izraelských vojáků. Pomáhá jim i několik tisíc palestinských policistů. - více zde

Nejostřejší odpor kladou Židé v největší osadě Neve Dekalim, kde se vojákům postavilo několik stovek lidí. Podle svědků se jich v hlavní synagoze zabarikádovaly asi dva tisíce. Kromě osadníků jsou to hlavně mladí ze západního břehu Jordánu, kteří přijeli vystěhovávané obyvatele podpořit.

"Neodejdeme, dokud tu nebude prázdno," řekl novinářům v Neve Dekalim velitel vojáků generálmajor Dan Harel, když se jeho muži chystali vstoupit do osady. V Neve Dekalimu zůstala podle odhadů armády kolem poloviny obyvatel.

Osadníci čekají na zázrak
Ženy naříkají, třímají v rukou kojence nebo hračky, mávají jimi před očima vojáků a policistů, jichž se stále více zmocňuje napětí.

Plačící věřící se modlí a čekají na zázrak, který by jejich evakuaci překazil, popisoval situaci zpravodaj agentury Reuters. "Věřím, věřím," zpívaly desítky mladých ultranacionalistů, zatímco mladé ženy s rukama na obličeji plakaly nad modlitebními knížkami.

Nápěv je znám v hebrejštině jako Ani Maamin, Vyznání víry. Zpívaly ho oběti holokaustu za druhé světové války a dnes tradičně zní při smutečních příležitostech.

Islámský džihád údajně chystal útok
Bezpečnostní složky objevily večer v pásmu Gazy pás s náložemi. Následovalo zatčení čtyř členů palestinského militantního hnutí Islámský džihád. Úřady oznámily, že radikálové pravděpodobně plánovali sebevražedný útok.

Představitelé jiného radikálního hnutí - Hamásu - prohlásili, že zbraně neodevzdají ani po stažení osadníků.

Mladí radikálové blokují cesty
Stovky ultrapravicových odpůrců odsunu zablokovaly odpoledne komunikace do osad. Největší problémy tím způsobili v Kfar Daromu, kde obsadili most - jedinou přístupovou cestu.

V osadách se i střílelo. Nikdo však nebyl zraněn. Podle izraelského premiéra Ariela Šarona šlo o "židovský teror, který má zastavit odsun z Gazy". Rozhlasová stanice však uvedla, že přestřelku rozpoutal jeden z Palestinců.

Izraelský řidič střílel na Západním břehu
Střet na Západním břehu Jordánu si vyžádal tři mrtvé. Další Palestinci byli zraněni. Podle agentury Reuters po nich začal pálit izraelský střelec. Incident se stal v osadě Šila.

Tamní rozhlasová stanice uvedla, že útočníkem je 40letý řidič autobusu z osady Šhut Rahel. Vezl do práce skupinu palestinských dělníků. Podle CNN zastavil u hlídky v průmyslové zóně, vyrval zbraň hlídkujícímu vojákovi a začal pálit do skupiny v autě. Všechny cestující údajně dobře znal.

Přímo ve vozidle zastřelil dva muže, dalšího následně vytáhl ven a zastřelil ho z bezprostřední blízkosti. Čtvrtý podlehl zraněním v nemocnici. Policie útočníka na místě zadržela, motivy jeho činu nejsou známy.

Politování nad napjatou situací v oblasti vyjádřily i Spojené státy. Ty doufaly, že by odsun osadníků mohl obě znesvářené strany přivést zpět k jednacímu stolu.

Tento měsíc je to už druhý útok na Palestince. Začátkem srpna zastřelil 19letý izraelský dezertér Eden Natan-Zada čtyři lidi a dalších dvaadvacet zranil. Začal pálit v autobusu. Dav lidí z ulice útočníka zlynčoval. - více zde

Palestinci se radují
Své potěšení z odsunu naopak neskrývají Palestinci. Například v Tel Katifě sledovali ze střech dění v ulicích a pokřikovali na vojáky. "Jsem šťastný," řekl agentuře Reuters Mohammad Salkáví.

"Viděl jsem, jak přijelo asi 500 vojáků, aby vyhnali osadníky. Konečně dostanu zpátky svoji půdu o kterou jsem přišel, když tady Izraelci začali stavět," dodal 51letý palestinský farmář.

Vojákům se podařilo vyklidit Morag
Izraelští ozbrojenci vnikli do opevněných synagog v osadách Bedola a Tel Kátifa.

Po necelých osmnácti hodinách se jim rovněž podařilo vyklidit Morag, jednu z nejproblematičtějších osad. Osadníci tam odpoledne zranili izraelskou vojákyni. Jehlou ji pobodala žena, která pronikla do obklíčené osady. Haaretz uvedl, že žena je zraněná jen lehce.

Čtyřiapadesátiletá Izraelka se pokusila na protest upálit poblíž Netivotu na jihu Izraele. Záchranná služba ji ve velmi těžkém stavu, s popáleninami na šedesáti procentech těla, převezla do nemocnice v Beerševě.

Šaron: Za vše mohu já
Ke klidu vyzval osadníky premiér Ariel Šaron. "Rád bych apeloval na všechny: neútočte na policisty a vojáky! Neobviňujte je z odsunu. Neztěžujte jim práci!" řekl Šaron. "Za odsun jsem zodpovědný já. Můžete vinit mne, ale ne vojáky."

Podle něj by měl být odsun dokončen do 48 hodin. S jeho odhady však nesouhlasí představitelé armády. Úplné vyklizení osad by se podle nich mělo podařit během následujícího týdne.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video