Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odstupte, vyzvala ČSSD Paroubka. Měli by mi spíš poděkovat, oponuje

  11:37aktualizováno  16:06
Jiří Paroubek i jeho jmenovec Šlégr, kteří opustili Sociální demokracii, by měli složit svůj poslanecký mandát. K odchodu ze Sněmovny je na popud šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky vyzval ústřední výkonný výbor strany. "Myslím, že pánové by mi měli spíše poděkovat, než mne opětovně vyzývat ke složení mandátu," reagoval bývalý premiér.
Jiří Paroubek vystoupil z ČSSD a zakládá novou stranu, poslaneckého mandátu se ale vzdát nechce. Ilustrační foto

Jiří Paroubek vystoupil z ČSSD a zakládá novou stranu, poslaneckého mandátu se ale vzdát nechce. Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Ústřední výkonný výbor (ÚVV) ČSSD vyzval Paroubka a Šlégra, aby rezignovali na poslanecký mandát," informoval mluvčí ČSSD Martin Ayrer. ÚVV ČSSD, který je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, tak vyslyšel návrh předsedy strany Bohuslava Sobotky. Výzvu ke složení mandátů schválil výbor jednomyslně.

Bývalý předseda strany Jiří Paroubek a jeho kolega z nové strany Národní socialisté - levice 21. století Jiří Šlégr, by se měli vzdát poslaneckého mandátu, protože byli do Sněmovny zvoleni za ČSSD, kterou opustili, uvedl Sobotka.

Politický přestup roku: Paroubek, Šlégr a Benda opustili ČSSD

Zopakoval, že Paroubkovu odchodu ze strany se údajně nedalo zabránit. "Osobní ambice vedou často k iracionálním rozhodnutím," poznamenal.

Mandáty nesložíme, reagují svorně poslanci

Bývalý předseda strany a Jiří Paroubek ale složení mandátu odmítá. "Tuto variantu jsem několikrát veřejně odmítl, mimo jiné proto, že jsem přesvědčen, že preferenční hlasy, které jsem společně s Jiřím Šlégrem dostal, pozitivně ovlivnily celkový výsledek ČSSD ve volbách," uvedl Paroubek v reakci na usnesení ÚVV.

"Jednoznačně odmítám dnešní výzvu ÚVV ČSSD ke složení poslaneckého mandátu. Ve sněmovních volbách jsem získal 12 tisíc preferenčních hlasů a této mimořádné důvěry občanů Ústeckého kraje jsem si vždy velmi vážil a považuji ji za obrovský závazek," vzkázal skze tiskové oddělení strany Jiří Šlégr.

Paroubek současně odsoudil Sobotkova slova o iracionálních osobních ambicích. "To Bohuslav Sobotka dal přednost iracionálním osobním ambicím, když vyzývá k rezignaci mne a Jiřího Šlégra, a ne pana Jakubce, Housku, Foldynu či Fišeru," dodal expremiér.

Znovu připomněl, že ČSSD přebíral v dubnu 2005 ve zdecimovaném stavu a za pět let ji dle svých slov dovedl k pozici nejsilnější strany v zemi. "Myslím, že pánové by mi měli spíše poděkovat, než mne opětovně vyzývat ke složení mandátu, což je také jediný argument, který na mne mají," dodal Paroubek.

Buďte věrní a přežijeme, burcoval spolustraníky Sobotka

ÚVV v sobotu také zvolil dva nové členy předsednictva ČSSD. Stali se jimi někdejší ministr zahraničí Jan Kohout a ostravský primátor Petr Kajnar. Poměr sil v klíčovém orgánu ČSSD mezi příznivci Sobotky a prvního místopředsedy strany Michala Haška to ale zřejmě nezmění. Oba tábory budou dále zřejmě vyrovnané.

Sobotka spolustraníkům řekl, že Paroubkova strana ČSSD neohrozí, pokud ovšem sociální demokracie nebude dělat chyby. Lídři ČSSD podle něj musí mít jednotné postoje a nemohou vydávat separátní stanoviska. Nejednotnost je podle Sobotky luxusem, který si strana nemůže rok před volbami dovolit.

Výbor současně odhlasoval navýšení členských příspěvků. Ten bude navýšen na rovných sto korun tak, aby nové příjmy pomohly straně sanovat dluhy za předvolební kampaň z předchozích parlamentních voleb.

Sobotka před ÚVV také kritizoval vládu premiéra Petra Nečase za to, že nemá recepty na hospodářskou krizi a připravuje nerealistický rozpočet. Sociální demokracie podle něj musí této slabosti vlády využít.

Měl by Jiří Paroubek po odchodu z ČSSD složit poslanecký mandát?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. října 2011. Anketa je uzavřena.

ANO 12953
NE 2315
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz