Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Velké Británii odstřelí přes pět tisíc jezevců. Šíří tuberkulózu

  13:57aktualizováno  13:57
Během následujících šesti týdnů se ve Velké Británii chystají kontrolované odstřely infikovaných jezevců, kteří podle farmářů šíří tuberkulózu. Očekává se, že bude odstřeleno kolem pěti tisíc zvířat. Podle stoupenců akce je to jediné řešení, aktivisté však volají po humánnějším přístupu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Masivní vybíjení šelem je reakcí na přetrvávající problém šíření tuberkulózy (TBC) mezi jezevci a stády skotu. Podle prezidenta britské Národní farmářské unie Petera Kendalla je ovšem tento krok důležitý pro celé britské zemědělství.

"Vím, že mnozí z vás už někdy v minulosti zažili hrůzu s vypořádáváním se s tuberkulózou na farmě - někteří se s tím potkávají po celá desetiletí - a já doufám, že nyní pocítíte, že se konečně něco dělá pro zastavení šíření infekce mezi jezevci a skotem," napsal Kendall členům unie v dopise, ve kterém o akci informuje.

Tuberkulóza skotu

Tuberkulózu skotu (bovinní tuberkulózu) způsobuje Mycobacterium bovis. Ve vyspělých zemích byla z větší části potlačena (např. Česká republika dokončila eradikaci v roce 1968), ale v kvůli přírodnímu rezervoáru (kterým jsou např. possumové na Novém Zélandu, jezevci ve Spojeném království nebo bizoni v Kanadě) je v přírodě eradikace obtížná.

Zdroj: Wikipedia

Aktivisté nicméně proti akci, která má podporu ministerstva zemědělství, protestují. Tvrdí, že lze nelézt humánnější řešení, než masové vybíjení šelem. Podle stínové ministryně životního prostředí Many Creaghové se navrch akce nevyplatí. "Vlastní údaje vlády ukazují, že celá akce bude stát víc, než ušetří," uvedla pro britský server BBC.

Chci zdravý skot a zdravou zvěř

Její protějšek ve vládě Owen Paterson však zastává názor, že je infekci je nutné řešit u jezevců i u skotu. "Musíme využít každého prostředku, který je nám k dispozici, protože je velmi těžké TBC vymýtit a velmi rychle se šíří dál," řekl.

"Kdybychom měli funkční vakcínu, použili bychom ji... to, co máme k dispozici, je nejméně deset let mimo," doplnil ministr a popřel domněnky aktivistů, že se vláda pouze snaží uklidnit zemědělskou komunitu. "V Irsku byla nemoc alarmující do té doby, než začali odstřelovat," brání aktuální záměr Paterson s tím, že je "zbytečné vakcinovat infikovanou zvěř". "Chci zdravý skot žijící vedle zdravé zvěře," dodal.

Británie se s šířením TBC kvůli infikovaným jezevcům potýká dlouhodobě. První případ potvzeného nakažení je datován k roku 1971, kdy byl ve stodole ve městě Gloucester nalezen mrtvý jezevec. Pitva prokázala, že byl nakažen tuberkulózou a od té doby panují mezi vědci, státními úředníky a zemědělci obavy, že jezevci přenášejí bakterie na krávy, což by mohlo vést ke krachu celých farem.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz