O odstoupení premiéra Petra Nečase informovala i zahraniční média. | foto: Kurier

Politický thriller s příchutí guláše, píše svět o odstoupení Nečase

  • 63
Zprávu o rezignaci premiéra Petra Nečase zaznamenala většina velkých zahraničních deníků. Některé si vystačily se strohými informacemi, jiné si neodpustily peprné titulky a předběžné odhady toho, jak se situace okolo budoucnosti české vlády vyvine.

Německý deník Bild ve svém pondělním vydání píše, že "tlak na českého premiéra byl příliš velký na to, aby ho mohl ustát". Za pravdu mu pak dává i rakouský Kurier. Věcně pak celou kauzu okolo Nečase pojal server německého Spiegelu, který se snaží analyzovat následný vývoj na české politické scéně. Podle německého serveru není jasné, zda středopravá koalice bude moci s novým předsedou dál vládnout, jak by si přála.

"Levicová opozice požaduje nové volby. Hodně teď bude záviset na schopnosti prezidenta Miloše Zemana nalézt řešení," míní po odstoupení premiéra Die Welt. Ten také píše, že Nečas padl kvůli lásce ke zkorumpované vedoucí své kanceláře. Řeč je o jedné z obviněných Janě Nagyové, kterou soud v sobotu poslal do vazby (více čtěte zde).

Pád Nečasovy vlády

"Zní to jako zápletka politického thrilleru. Český premiér musí odstoupit, protože jeho milenka pravděpodobně uplácela poslance, měla kontakty na mocné 'kmotry' a nechala sledovat Nečasovu ženu," píše Die Welt a poznamenává, že tlak na Nečase byl "hodinu od hodiny masivnější".

K barvitým přirovnáním se odhodlal švýcarský Tages-Anzeiger, ten v titulku článku píše: "Politický guláš už mu ležel těžce v žaludku." Odkazuje tím na Nečasovo vystoupení v Poslanecké sněmovně minulý týden, kdy premiér média obvinil, že ze tří podle něj nesouvisejících kauz udělala "politický guláš".

Úsměvného nedorozumění se pak při informování o odstoupení Nečase dopustil server deníku Rheinische Post. Ten napsal, že Nečasův pád způsobila špehovací a korupční aféra, která nemá v Česku obdoby. Odcházejícího českého premiéra však omylem označil za prezidenta.

Britská média spekulují o románku s Nagyovou

Kauza kolem odposlechů a její vyvrcholení v podobě odstoupení premiéra se dostala i za moře. Server Washington Post stručně informuje o rozhodnutí Nečase a spekuluje, kdo ho v čele české vlády nahradí. Upozorňuje také na možný románek s Nagyovou a s ním související žádost o rozvod Nečase s manželkou Radkou, který oznámil před pár dny (více o něm čtěte zde).

Pozadu nezůstali ani v Británii. Je to poutavé politické drama, které má všechny prvky skandálu - obvinění z korupce, úplatky a milostný trojúhelník, uvedla stanice BBC. Ve svém rezignačním projevu se Nečas nejvíc přiblížil k potvrzení, že žena v centru skandálu je něčím víc než kolegyní, soudí zpravodaj BBC v Praze.

Ten také uvedl, že při nedělním ohlášení rezignace se zdál být Nečas uvolněný, skoro jako by se mu ulevilo. "Jeho spolustraníci, kteří stáli kolem něj, tak nevypadali. Jeden z nich ho bude muset nahradit a vést stranu v obležení, rozhádanou koalici a nepopulární vládu. Petr Nečas si zatím může začít dávat do pořádku svůj život," píše britský server.

Fotogalerie

Na roli Nagyové upozorňuje i ruský vládní list Rossijskaja gazeta. Šéfka premiérova kabinetu se prý nechala chytit při navýsost osobní záležitosti, při organizování sledování své soupeřky, premiérovy ženy: "Český bulvár bez servítek píše o tom, že zájem Nagyové o šéfovu manželku byl nejspíše vyvolán osobními vztahy s premiérem a vlastním zájmem o jeho rozvod." Na závěr deník dodal, že v posledních dvaceti letech mívají české vlády v parlamentu veskrze chatrné postavení a že už jich několik padlo kvůli korupčním skandálům.

A komentátor ruského vysílání rádia Svoboda soudí: "Pro Nečasovu stranu, občanské demokraty, může být tento úder osudným. Pro levicovou opozici, která loni měla svou velkou korupční aféru v podobě zatčení jednoho z jejích předáků Davida Ratha, se může stát odrazovým můstkem k moci. Pro prezidenta Zemana, známého autoritářskými sklony, to může být dar osudu, posilující jeho pozici jako nejvyššího politického arbitra. A pro společnost půjde o důvod k zamyšlení nad tím, proč nynější politický systém není s to vypořádat se s klientelismem politiků, úředníků a s nimi spjatých podnikatelů."

Petr Nečas oznamuje, že rezignuje na post premiéra

Nečas jako hlavní téma na Slovensku

O ohlášení Nečasovy demise informují také všechna slovenská média a zpravodajské portály, které se vývoji v ČR podrobně věnují od rozsáhlé policejní razie z minulého týdne namířené proti politikům a vysokým státním úředníkům.

Slovenský tisk také spekuluje o tom, zda stávající koalice zůstane u moci, nebo zda Česko čekají předčasné parlamentní volby. Podle listu Sme další politický vývoj v ČR má v rukou prezident Miloš Zeman. "Ten může, ale nemusí respektovat koaliční návrh na nového premiéra. Může se rozhodnout jmenovat úřednického šéfa vlády," poznamenal deník.

Vlivný polský deník Gazeta Wyborcza politické drama v Česku přirovnává k románu z edice pro paní a dívky. "Ještě v neděli ráno se zdálo, že zatýkání důležitých českých politiků nezpůsobí v Praze konec světa. Loď, kterou kormidloval premiér Nečas, se sice kolébala, ale nepotápěla," poznamenala Gazeta Wyborcza.

Ale hned po návratu z Varšavy - kam premiér odjel na visegrádský summit, aby předvedl, že se nic neděje - ohlásil Nečas své odstoupení, a to vlastně kvůli nejméně závažné nitce v korupčním skandálu. Tedy kvůli sledování své manželky, které zorganizovala šéfka Nečasova kabinetu, hledající prý důkazy pro premiérův rozvod. Podle polského listu přitom nejdůležitější, ale také dosud nejvíce nejasný příběh se týká stále nezatčených lobbistů vyvádějících miliardy ze státních firem.

Gazeta Wyborcza současně předpovídá, že předčasné volby v Česku nejspíše nebudou, a to vzhledem k poměru sil ve Sněmovně i obavám opozičních sociálních demokratů, aby prezident Miloš Zeman nepovolal na místo Nečasova kabinetu "vládu odborníků" podle vlastních představ.

Jana Nagyová v želízkách. Policisté ji vzali do vazby

15. června 2013

Rzeczpospolita podrobně referuje nejen o "konci Nečasovy politické kariéry", ale i o "pejskařském" slovníku šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové a o korupčních poměrech v ČR, kde předseda vlády považuje kupčení s funkcemi za "normální" politický obchod a kde bez překážek mohou fungovat lobbisté typu Ivo Rittiga či Romana Janouška.

Kdo by měl být nový premiér?

Klíče k nové vládě drží prezident Miloš Zeman. Právě on má dle ústavy jmenovat nového premiéra, který se pokusí získat důvěru Poslanecké sněmovny. Pro Zemana je to zároveň první skutečná politická krize, kterou řeší jako hlava státu.
celkem hlasů: 24486

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 20. června 2013. Anketa je uzavřena.

Nikdo, ať jsou co nejdřív předčasné volby
Nikdo, ať jsou co nejdřív předčasné volby 10631
Někdo jiný z ODS (Němcová, Pospíšil, Stanjura...)
Někdo jiný z ODS (Němcová, Pospíšil, Stanjura...) 9584
Václav Klaus
Václav Klaus 1689
K. Schwarzenberg či M. Kalousek z TOP 09
K. Schwarzenberg či M. Kalousek z TOP 09 1186
Martin Kuba z ODS
Martin Kuba z ODS 782
Někdo jiný v čele úřednické vlády
Někdo jiný v čele úřednické vlády 372
Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Bohuslav Sobotka (ČSSD) 128
Michal Hašek (ČSSD)
Michal Hašek (ČSSD) 114
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video