Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odsouzení: někde je vítají, jinde zavírají dveře

  11:04aktualizováno  11:04
Praha - Naprosto rozdílně vypadá práce odsouzených, jimž soudy uložily namísto vězení práci pro obec. Zatímco v Praze 9 a v Praze 3 jsou spokojení a odsouzených by rádi zaměstnávali více, v Praze 7 považují tento typ trestů za neefektivní kolotoč, který jim ubírá čas i peníze. "Řekla bych, že je to trest spíš pro nás než pro odsouzené," tvrdí Eva Svobodová z odboru správních agend Prahy 7, kde nyní evidují devětadvacet odsouzených.

"Většina jich do smluvené práce nenastoupí nebo přijde jednou, a pak už ne. Na nás pak je odsouzeného shánět, posílat mu obsílku, sjednávat další práci. Firmy, které byly zpočátku pro to, aby odsouzené zaměstnávaly, je pak po několika špatných zkušenostech odmítají," dodává.

Podle úřednice Prahy 3, která si své jméno zveřejnit nepřála, záleží práce odsouzených i na organizace práce zástupci městské části. "My nyní evidujeme zhruba sedmdesát odsouzených, které má na starosti jedna žena na polovinu úvazku. A problémy nám to tedy opravdu nedělá," podotkla.

Obecně prospěšné práce

Tyto práce jsou jedním z typů alternativních trestů.

Soud je může uložit pachatelům těch trestných činů, za které zákon stanovuje trest odnětí svobody do pěti let - tedy například za drobné krádeže, neplacení alimentů nebo nedbalostní činy. Variantou k odnětí svobody jsou také pro poprvé trestané.

Práce se ukládají v rozmezí 50 až 400 hodin, odsouzený je vykonává sám, bezplatně a ve svém volném čase. Trest musí odpracovat v místě bydliště a nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy mu byl soudem nařízen.

Pokud si odsouzený trest vlastní vinou neodpyká včas, soud obecně prospěšné práce přemění v trest odnětí svobody. Každé dvě neodpracované hodiny se pak započítávají jako jeden den odnětí svobody nepodmíněně.

Mezi typické práce ve prospěch obce patří úklid - od zametání chodníků až po úpravy sadů a parků. Trestaní pracují jako malíři, lakýrníci, stěhováci nebo vypomáhají při kulturních akcích.

Během výkonu trestu pracují s odsouzenými lidé ze Střediska probační a mediační služby. Ti jim vysvětlují právo a nabízejí řešení problémů, které mohly být příčinou trestné činnosti.

V loňském roce například ve třetí městské části vedli v evidenci šedesát sedm odsouzených. Polovina z nich trest dosud odpracovává, dalších třiadvacet už práci odvedlo. Přeměnu trestu kvůli špatnému přístupu k práci navrhli úředníci ve dvanácti případech.

Také na radnici Prahy 9 si spolupráci s odsouzenými chválí. "Negativních zkušeností máme minimum. Byli bychom naopak rádi, kdyby odsouzených bylo co nejvíce," uvedl její mluvčí Martin Kovanda.

Radnice odsouzené využívá například k úklidu černých skládek. Výrazně ušetří, protože jinak by za tutéž činnost musela platit soukromým firmám. Ve třetím pražském obvodě od letošního června paralelně vždy dva odsouzení strhávají nelegálně vylepené plakáty na stojanech veřejného osvětlení. Firma, jež světla spravuje, tyto výlepy není schopna včas a trvale odstraňovat. "Někteří z odsouzených si této alternativy k vězení váží, jeden pracovník byl dokonce naprosto excelentní. Jiní ale ani nepřijdou," popsal zkušenost mluvčí této firmy Jan Rafaj.

"Více než dva odsouzené ale organizačně nezvládneme, je třeba s nimi komunikovat, vytipovat jednotlivé ulice a především je hlídat," dodal. Odpracovat soudem stanovený počet hodin musí odsouzený do jednoho roku ode dne, kdy mu byl trest uložen. Pokud na sjednané místo nenastoupí nebo práci vykonává špatně, firma informuje radnici. Ta pak může soudu navrhnout přeměnu trestu.

"Samozřejmě, že s některými lidmi problémy jsou," sdělila Pavlína Müllerová, probační pracovnice, která s odsouzenými k alternativním trestům delší dobu spolupracuje. "Na druhou stranu nemůžete čekat u člověka, který měl problémy s řadou věcí po celý život, že bude úplně bezproblémový při výkonu obecně prospěšných prací," konstatovala.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Soud zamítl žalobu odvolané náměstkyně z ministerstva zdravotnictví

Kandidát na ministra zdravotnictví Miloslav Ludvík po schůzce s prezidentem...

Pražský městský soud zamítl žalobu bývalé náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Taie Kolaříkové, v které chtěla...

Najdete na iDNES.cz