Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odsouzení: někde je vítají, jinde zavírají dveře

  11:04aktualizováno  11:04
Praha - Naprosto rozdílně vypadá práce odsouzených, jimž soudy uložily namísto vězení práci pro obec. Zatímco v Praze 9 a v Praze 3 jsou spokojení a odsouzených by rádi zaměstnávali více, v Praze 7 považují tento typ trestů za neefektivní kolotoč, který jim ubírá čas i peníze. "Řekla bych, že je to trest spíš pro nás než pro odsouzené," tvrdí Eva Svobodová z odboru správních agend Prahy 7, kde nyní evidují devětadvacet odsouzených.

"Většina jich do smluvené práce nenastoupí nebo přijde jednou, a pak už ne. Na nás pak je odsouzeného shánět, posílat mu obsílku, sjednávat další práci. Firmy, které byly zpočátku pro to, aby odsouzené zaměstnávaly, je pak po několika špatných zkušenostech odmítají," dodává.

Podle úřednice Prahy 3, která si své jméno zveřejnit nepřála, záleží práce odsouzených i na organizace práce zástupci městské části. "My nyní evidujeme zhruba sedmdesát odsouzených, které má na starosti jedna žena na polovinu úvazku. A problémy nám to tedy opravdu nedělá," podotkla.

Obecně prospěšné práce

Tyto práce jsou jedním z typů alternativních trestů.

Soud je může uložit pachatelům těch trestných činů, za které zákon stanovuje trest odnětí svobody do pěti let - tedy například za drobné krádeže, neplacení alimentů nebo nedbalostní činy. Variantou k odnětí svobody jsou také pro poprvé trestané.

Práce se ukládají v rozmezí 50 až 400 hodin, odsouzený je vykonává sám, bezplatně a ve svém volném čase. Trest musí odpracovat v místě bydliště a nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy mu byl soudem nařízen.

Pokud si odsouzený trest vlastní vinou neodpyká včas, soud obecně prospěšné práce přemění v trest odnětí svobody. Každé dvě neodpracované hodiny se pak započítávají jako jeden den odnětí svobody nepodmíněně.

Mezi typické práce ve prospěch obce patří úklid - od zametání chodníků až po úpravy sadů a parků. Trestaní pracují jako malíři, lakýrníci, stěhováci nebo vypomáhají při kulturních akcích.

Během výkonu trestu pracují s odsouzenými lidé ze Střediska probační a mediační služby. Ti jim vysvětlují právo a nabízejí řešení problémů, které mohly být příčinou trestné činnosti.

V loňském roce například ve třetí městské části vedli v evidenci šedesát sedm odsouzených. Polovina z nich trest dosud odpracovává, dalších třiadvacet už práci odvedlo. Přeměnu trestu kvůli špatnému přístupu k práci navrhli úředníci ve dvanácti případech.

Také na radnici Prahy 9 si spolupráci s odsouzenými chválí. "Negativních zkušeností máme minimum. Byli bychom naopak rádi, kdyby odsouzených bylo co nejvíce," uvedl její mluvčí Martin Kovanda.

Radnice odsouzené využívá například k úklidu černých skládek. Výrazně ušetří, protože jinak by za tutéž činnost musela platit soukromým firmám. Ve třetím pražském obvodě od letošního června paralelně vždy dva odsouzení strhávají nelegálně vylepené plakáty na stojanech veřejného osvětlení. Firma, jež světla spravuje, tyto výlepy není schopna včas a trvale odstraňovat. "Někteří z odsouzených si této alternativy k vězení váží, jeden pracovník byl dokonce naprosto excelentní. Jiní ale ani nepřijdou," popsal zkušenost mluvčí této firmy Jan Rafaj.

"Více než dva odsouzené ale organizačně nezvládneme, je třeba s nimi komunikovat, vytipovat jednotlivé ulice a především je hlídat," dodal. Odpracovat soudem stanovený počet hodin musí odsouzený do jednoho roku ode dne, kdy mu byl trest uložen. Pokud na sjednané místo nenastoupí nebo práci vykonává špatně, firma informuje radnici. Ta pak může soudu navrhnout přeměnu trestu.

"Samozřejmě, že s některými lidmi problémy jsou," sdělila Pavlína Müllerová, probační pracovnice, která s odsouzenými k alternativním trestům delší dobu spolupracuje. "Na druhou stranu nemůžete čekat u člověka, který měl problémy s řadou věcí po celý život, že bude úplně bezproblémový při výkonu obecně prospěšných prací," konstatovala.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz