Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odškodnění za těžkou újmu určí soud, plánuje Pospíšilův zákoník

  4:25aktualizováno  4:25
Nesmyslná část zákona, podle níž má lidský život cenu 240 tisíc korun, zřejmě bude zrušena. Zaniknou i tabulky, podle kterých se vypočítává směšně nízké odškodnění v případě, že vás někdo připraví o oko nebo o nohu. Obě věci chce upravit v novém občanském zákoníku ministerstvo spravedlnosti.

Rozdělování majetku po zemřelém se dnes řídí hlavně podle příbuzenských vztahů. V budoucnu by se mělo víc dbát na závěť. | foto: iDNES.cz

Rozsáhlý kodex, který se dotkne všech a má platit od ledna 2012, už ministerstvo poslalo vládě. Jaké hlavní novinky přináší zákoník, který se dotýká každého?

1. Bezdůvodný vyhazov z bytu hrozit nebude

Autoři zákoníku chtěli umožnit majitelům nemovitostí, aby mohli se svým majetkem víc nakládat. Chtěli proto zavést pravidlo, aby vlastník mohl dát nájemníkovi výpověď z nájmu bez udání důvodu s dvouletou výpovědní lhůtou. Ministerstvo nakonec tuto variantu stáhlo. Přesto to může být ještě ve hře. "Počítáme, že se ve vládě o tom bude jednat. Záleží také na tom, kdo nově povede ministerstvo pro místní rozvoj," řekl včera ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

2. Svatby na úřadě i v kostele

Ministerstvo spravedlnosti také původně počítalo, že zruší možnost uzavřít sňatek před některou v Česku zaregistrovanou církví nebo náboženskou společností. Po protestech od nápadu ustoupilo. "Byla to jedna z častých připomínek, kterou nám k návrhu zákoníku občané posílali," připustil hlavní autor zákoníku Karel Eliáš. Zároveň se však nebude rozšiřovat seznam církví, které mají právo sňatek potvrdit.

3. Závěť bude mít větší váhu

Rozdělování majetku po zemřelém se dnes řídí hlavně podle příbuzenských vztahů. V budoucnu by se mělo víc dbát na závěť, pokud ji zemřelý po sobě zanechal. Zároveň se do zákona dostane možnost, aby každý mohl se svými dědici sepsat speciální smlouvy. Ty budou mít dokonce větší váhu než závěť a nepůjde je tak lehce změnit. Novinkou má být také možnost, kdy se některých z dědiců zřekne svého práva na majetek už za života toho, po kom by dědil.

4. Osvojit půjde i dospělého člověka

Platné zákony nyní povolují jen adopci nezletilých dětí a autoři nového kodexu se to rozhodli změnit. V praxi totiž nyní dochází k případům, kdy chce některá rodina adoptovat dva sourozence – dítě a toho, komu je už více než osmnáct let. Podle zákona to není možné. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby se to změnilo. Zároveň by se v případech osvojování více sledovalo, zda děti starší dvanácti let s adopcí souhlasí.

5. Víc peněz za zranění a smrt příbuzného

Pokud vám nyní při dopravní nehodě někdo usmrtí blízkého příbuzného, můžete získat odškodnění maximálně 240 tisíc korun. Nízké jsou i částky, které dostanete, když vinou někoho jiného utrpíte úraz. Odškodnění se počítá podle tabulek ministerstva spravedlnosti. Od roku 2012 se už soudy tabulkami řídit nebudou. "Každý případ se bude posuzovat individuálně. Zároveň chceme, aby čeští soudci při náhradách škody přihlíželi k tomu, jaká rozhodnutí vynášejí v podobných případech jejich kolegové v Evropě," uvedl ministr Pospíšil.

6. Lidí zbavených svéprávnosti bude méně

V Česku je v současnosti zhruba 23 tisíc lidí, kteří jsou zbaveni svéprávnosti. V budoucnu se to má změnit a soudy budou více zvažovat, koho o svéprávnost připraví. V zákoně se také objeví možnost, kdy si člověk trpící vážnou nemocí bude moci stanovit, co se s ním má stát. "Pokud někdo trpí například Alzheimerovou nemocí, bude si moci předběžně určit, kdo se případně stane jeho opatrovníkem a pomocníkem v případě jednání na úřadech," uvedl Eliáš.

7. Zvíře není věc, řekne zákon

Nový zákoník má víc chránit lidi, ale zároveň znamená větší ochranu i pro zvířata. Dnes je třeba pes považován za věc a při jeho usmrcení se na něj tak pohlíží. "Když vám někdo poškodí auto a zabije psa, je to rozdíl. Proto by se měla rozlišit i náhrada škody," řekl tvůrce zákona Eliáš. Zákon také zamezí, aby si zvířata mohly kupovat děti mladší patnácti let.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi vylosovali devítku

Prezidentská debata iDNES.cz a Informačního centra o NATO zleva Petr Hannig,...

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz