Odškodnění za rok 1968 vládou neprošlo

  • 28
Vláda odmítla odškodnit příbuzné obětí sovětské okupace. Vyřešila to smlouva z roku 1968, tvrdí kabinet. I přes nesouhlas ministrů bude o návrhu opoziční ODS, podle něhož by stát musel vyplatit milionové částky stovkám lidí, hlasovat parlament.

"Odškodnění vyřešila smlouva mezi bývalým Sovětským svazem a socialistickým Československem z konce roku 1968," zdůvodnila mluvčí vlády Anna Veverková, proč ministři návrh ODS nepodpořili.

Opoziční poslanci prosazují, aby stát vyplatil každého, koho vojáci Varšavské smlouvy zranili, nebo příbuzné obětí. Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu eviduje desítky mrtvých, zraněných stovky.

ODS chce odškodnit všechny oběti okupace z období od srpna 1968 do června 1991, kdy ze země odešli poslední sovětští vojáci.

Příbuzní zabitých by podle ODS měli dostat milion korun, znásilnění a zranění s trvalými následky půl milionu, ostatní zranění 100 tisíc.

Vojáci zabili desítky lidí
Sami předkladatelé přiznávají, že počet obětí není přesně znám. ODS uvádí, že jen od 21. srpna do 9. září 1968 zabili okupanti 72, těžce zranili 266 a lehce 436 lidí.

"Dost lidí bylo zastřeleno, někteří zemřeli pod koly transportérů," řekl mluvčí Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu Jan Srb. Sám by podobnou normu přivítal. Záleží ale podle něj na tom, jak bude nastavena.

HLASUJTE V ANKETĚ

Souhlasíte s tím, aby stát odškodnil zraněné a příbuzné obětí sovětské okupace?
"Jakékoli vyrovnání křivd z minulosti je spravedlivé a správné. Bohužel, většinou přichází pozdě. Přeci jen je to už pětatřicet let zpátky, mnoho zraněných už zřejmě nebude žít," podotkl.

Pro peníze se dvěma svědky
O nároku by do konce roku 2006 rozhodovala Česká správa sociálního zabezpečení. K žádosti je třeba přiložit lékařskou zprávu dokládající zranění či trvalé následky, nebo úmrtní list.

V návrhu zákona se uvádí, že tyto dokumenty lze nahradit výpovědí dvou svědků. "To se mi nezdá, to nemůže projít," reagoval Srb. Připustil nicméně, že třeba dokumentace z nemocnic bývá nepřesná či neúplná. "Lékaři se tehdy báli," vysvětlil.

Poslanci návrh neodmítli
První reakce ostatních stran bylyu spíše zdrženlivé, ale nikolv odmítavé. Proti jsou komunisté a není jisté, že pro něj zvednou ruku všichni poslanci ČSSD.

"Je to pokus o vyrovnání se s komunistickou minulostí. Vzhledem k tomu, že jde o okupanty, měli by to podpořit všichni poslanci, i ti komunističtí," uvedl poslanec Hynek Fajmon (ODS).

Komunisté by byli raději, kdyby se na odškodnění podílely země, které Československo okupovaly.

"Bylo by třeba diplomatickou cestou ověřit, zdali je možné, aby se na nápravě škod podíleli i ti, kteří je konkrétně způsobili," řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

"Pochybuji, že existují páky, které by tyto země k tomu přinutily," reagoval na to Jan Zahradil z ODS.

"Bylo by třeba diplomatickou cestou ověřit, zda-li je možné, aby se na nápravě škod podíleli i ti, kteří je konkrétně způsobili," prohlásil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Poslanci už odškodnili odvlečené do sovětských táborů
Parlament už v minulosti přijal zákon o finančním odškodnění Čechů, kteří za druhé světové války bojovali ve spojeneckých vojscích a občanů odvlečených ve 40. a 50. letech do sovětských internačních táborů.

Jan Srb připomněl, že se lidé mohou domáhat odškodnění i standardní soudní cestou. "My jim samozřejmě pomůžeme s dohledáním potřebných dokumentů," slíbil za úřad.

V únoru 2001 například Ústavní soud vyhověl stížnosti pozůstalých po muži, který byl postřelen v srpnu 1969 při demonstraci proti okupaci. Zranění ho upoutalo na invalidní vozík. Počátkem 90. let mu ministerstvo vnitra vyplatilo přes 600 tisíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video