Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odškodnění se opět odkládá

  8:01aktualizováno  8:01
- Statisíce lidí, které nacisti během války přinutili pracovat pro německé hospodářství, se letos zřejmě odškodnění nedočkají.
Vlekoucí se jednání o rozdělení deseti miliard německých marek z fondu odškodnění zablokoval problém, který s požadavky nuceně nasazených zdánlivě nesouvisí: ukradené pojistky obětí nacistického teroru.

Není totiž jasné, jak se německý stát a pojišťovny se zkonfiskovanými pojistkami vypořádají.

Proti sobě nyní stojí německý vyjednavač hrabě Otto Lambsdorff a jeho americký protějšek Stuart Eizenstat. Lambsdorff hájí cestu, která je pro pojišťovny levnější: nároky pojištěnců by podle něho byly vyplaceny z desetimiliardového fondu. "Od začátku byl předpoklad takový, že pojistky budou plně včleněny do těchto deseti miliard. To jsme jasně řekli v Berlíně," cituje Lambsdorfa agentura Reuters.

Lambsdorf v tomto případě zřejmě bojuje i za soukromé zájmy, protože je členem dozorčí rady významné německé pojišťovny Victoria. Pokud by se prosadila Lambsdorfova varianta, výdaje pojišťoven by byly minimální a oběti by se dočkaly pouze symbolického odškodnění.

Eizenstat si proto naopak přeje, aby záležitost řešila Eagleburgerova mezinárodní komise pro pojistky obětí holocaustu, do které už vstoupilo pět evropských pojišťoven, například Allianz či Generali. Ty přislíbily, že prošetří každý vznesený nárok a ty prokázané v reálné hodnotě proplatí.

Pokud tedy někdo měl pojistku v hodnotě deseti tisíc předválečných korun, měl by mít nárok na řádově dva a půl tisíce dolarů.

Problém, jak budou řešeny ukradené pojistky, vážně poznamenal poslední kolo jednání o rozdělení dohodnutých deseti miliard ve Washingtonu. "Je to ďábelsky těžký a složitý proces, kde jednotlivé zájmy hrají velmi důležitou roli. Pokud nebudou pojistky vyřešeny, je velmi obtížné si představit, že se posuneme dále," uvedl minulý týden Eizenstat.
Problém nevyplacených pojistek se týká také mnoha českých občanů, kteří se před válkou jistili, ale peníze nikdy neviděli.

"Česká republika považuje za užitečné, aby německé pojišťovny vstoupily do Eagleburgerovy komise," říká český vyjednavač Jiří Šitler. Pro Prahu by to mělo dvě zásadní výhody: oběti by se mohly dožadovat plného vyplacení pojistek a zároveň by tyto peníze nezmenšily objem peněz určených pro odškodnění nuceně nasazených z fondu.
Otto Lambsdorff však prosazuje opak. Touto pozicí nebojuje pouze za německý stát, ale zřejmě i za významnou německou životní pojišťovnu Victoria. Zasedá totiž v její dozorčí radě za akcionáře. Victoria zatím o členství v Eagleburgerově komisi neprojevila zájem a podle agentury Reuters chce, aby všechny nároky obětí byly zahrnuty do fondu.
Zástupce pojišťovny Victoria Gerd Schlösser z düsseldorfské ústředny zdůvodňuje neúčast pojišťovny v Eagleburgerově komisi tím, že nebylo dosud jasně řečeno, že i pojišťoven by se v takovém případě týkala tlustá čára za nároky z období druhé světové války. Tato definitivní tečka je přitom hlavním požadavkem Německa při jednáních o odškodnění.

"Účast Lambsdorffa jako člena dozorčí rady Victorie nehraje při vyjednáváních o odškodnění nuceně nasazených žádnou roli," dodává však Schlösser. Lambsdorff sám se prostřednictvím své bonnské kanceláře odmítl k záležitosti vyjádřit.

"Jsou dvě cesty, jak se s touto záležitostí vypořádat. Lambsdorff hájí tu jednoznačně levnější pro pojišťovny, tedy fond. Jako člen mezinárodní komise pojišťovna totiž neví, kolik ji to bude stát: může zaplatit sto nebo pět set milionů a bude se muset zabývat jednotlivými nároky. V rámci fondu dá jen určitou částku a má pokoj," říká jeden z českých expertů, který se problematikou pojistek zabývá.

"V případě pana Lambsdorffa, jeho účasti v dozorčí radě Victorie a jeho pozice vyjednavače za Německo nejde o konflikt zájmů, ale o ztotožnění zájmů zájmů zaplatit co nejméně," poznamenal k tomu nejmenovaný středoevropský expert.

Případ pojišťovny Victoria je pro české občany obzvlášť zajímavý proto, že před válkou byla druhou největší v Československu. "U Victorie bylo opravdu pojištěno mnoho československých občanů a nyní se mnoho z nich hlásí se svými nároky," říká Šitler. Zástupce před šesti lety znovuotevřené pražské pobočky Victorie Václav Štáhl potvrdil, že se na ně obrátilo už 27 lidí, jejich nároky však byly odmítnuty. "Nemávlo se nad tím rukou. Všechno se schraňuje a prošetřuje. Nic není uzavřeno," upozorňuje Štáhl.
Ani Gerd Schlösser nevylučuje, že se pojišťovna k odškodňovacím aktivitám připojí, ale až po vyjasnění právních otázek. Pět velkých evropských pojišťoven však do Eagleburgerovy komise už vstoupilo, přestože je to pro ně zjevně méně výhodné řešení, než by bylo uspokojení nároků obětí z fondu. "Odpověď je jednoduchá. Victoria na rozdíl od těchto pojišťoven neoperuje na americkém trhu, tudíž se nemusí obávat o bojkot svých služeb," vysvětluje Tomáš Jelínek z prezidentské kanceláře, který se účastní jednání Eagleburgerovy komise za Českou republiku.

Další jednání o odškodnění nuceně nasazených a zahrnutí pojistek do desetimiliardového fondu bude příští středu a čtvrtek v Berlíně. "Dá se však očekávat, že konečné dohody ještě nebude dosaženo, proto není ani jasné, kdy budou oběti vyplaceny," uvedl k tomu diplomatický zdroj.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz