Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudem očištěný bývalý primátor a senátor Lajtoch chce od státu 20 milionů

  7:20aktualizováno  10:35
Lidi na ulicích na mě pokřikovali, kde mám bazén. Manželka se bála chodit do společnosti. Vnučka musela změnit školu, protože jí spolužáci nadávali, že děda je korupčník. To je jenom část těžkostí, které způsobilo trestní stíhání bývalému primátorovi Přerova Jiřímu Lajtochovi. Proto chce od státu dvacet milionů.

Lajtoch byl až do podzimu roku 2014 primátorem Přerova a senátorem. Obě funkce opustil v době, kdy byl obžalovaný. Spolustraníci mu přislíbili, že až své jméno očistí před soudem, bude může se vrátit zpátky do funkcí. To se však nestalo. Sociální demokracie mu nenabídla ani poslední místo na kandidátce do komunálních voleb.

Bývalý senátor tvrdí, že léta stíhání a obcházení soudů zničila jeho politickou kariéru a poškodila soukromý život. Proto požaduje za nemajetkovou újmu od státu necelých dvacet milionů korun. Ministestvo spravedlnosti se mu již za neoprávněné trestní stíhání omluvilo a přiznalo mu určitou částku, ta však podle Lajtocha pokryla zhruba třetinu jeho nákladů na právní zastoupení.

Oprávněnost jeho nároku nyní hodnotí Obvodní soud pro Prahu 2. V pondělí před ním Lajtoch shrnul, co pro něj a jeho rodinu znamenala léta trestního stíhání. Popsal, jak novináři bez dovolení vstupovali na jeho zahradu a točili tam bazén, který pak ve článcích označovali za luxusní.

Potom na něj prý lidé na ulici pokřikovali, kde má bazén. Vypískali ho také fanoušci na zimním stadionu, který nechal zrekonstruovat, když byl ještě ve vedení města.  „Když jsem vykonával funkci předsedy hokejového klubu Přerova a při vyhlašování výsledků bylo zmíněno mé jméno, ozývalo se pískání,“ popsal zážitek Lajtoch.

Sociální demokracie od něj dala ruce pryč

„Byl jsem permanentně atakován a samozřejmě to ovlivnilo i moji rodinu,“ vypověděl před soudem Lajtoch. Jeho žena se například bála chodit do společnosti. Vnučka musela změnit školu, protože jí spolužáci nadávali, že děda je korupčník. 

„Stále se to vracelo. Státní zástupce zrušil trestní stíhání, následně mě zase obvinil. I v Senátu se na mě lidé dívali přes prsty. Kolegové se mě sledovali s obavou, co jsem udělal a vyzývali mě, abych odstoupil. Pořád jsem říkal, že nechápu, kde jsem udělal chybu a jaký trestný čin jsem spáchal,“ uvedl Lajtoch. Mandát primátora i senátora dokončil, ale stále se cítil pod tlakem.

„Říkali mi, že u soudu se očistím, a pak se budu moct vrátit a pokračovat ve své práci. Ale opak je pravdou. Kolegové mě nechtěli postavit na kandidátku,“ uvedl Lajtoch. Občané ho však přemlouvali, aby se do komunální politiky vrátil, proto nyní kandiduje ve volbách do vedení Přerova za Soukromníky jako nezávislý. Stále je členem sociální demokracie, ačkoli jednání spolustraníků nepovažuje za férové.

Před vstupem do politiky v roce 1998 pracoval na finančním odboru Městského úřadu v Přerově. Po skončení politické kariéry mu bylo 61 let a nemohl sehnat práci. Skončil proto na Úřadu práce a následně šel do starobního důchodu.

Fotogalerie

Státní zástupkyně na protest dala výpověď

Jeho právní zástupce Tomáš Sokol připomněl, že trestní stíhání Lajtocha bylo nedůvodné a třikrát bylo zastaveno státní zástupkyní Marií Kodytkovou. Nejvyšší státní zastupitelství jí však případ stále vracelo. Nakonec jí kauzu odebrali a ona na protest skončila na státním zastupitelství.

Lajtoch byl v dubnu 2014 společně s dalšími pěti přerovskými radními obžalovaný z manipulování s veřejnými zakázkami. Při výstavbě zimního stadionu a domova důchodců se cena stavby zvýšila kvůli vícepracem, nicméně vedení města je podle obžaloby nevysoutěžilo.

V kauze několikrát rozporuplně rozhodly i soudy, dokud nepadl definitivní verdikt na sklonku roku 2016. Tehdy Krajský soud v Olomouci konstatoval, že Lajtochovo jednání nebylo v rozporu se zákonem.

Soudce Michal Jelínek ale konstatoval, že v průběhu veřejné zakázky nebylo všechno v pořádku. „V tomto směru již rozhodovaly také správní orgány, podle kterých k dílčím pochybení došlo. Nicméně správní trestání je založeno na zcela jiných principech než trestání fyzických osob,“ řekl tehdy Jelínek. 

Obžalovaným tehdy také pomohla novela zákona o veřejných zakázkách, která změnila limit rozsahu víceprací. Z původních dvaceti procent jej navýšila na třicet procent. V přerovské kauze přitom vícepráce tvořily 22 a 24 procent.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Jsou zdrogovaní a řítí se Českem. Polští pašeráci aut nikdy nesmí zastavit

Pražští policisté zastavili na Jižní spojce zdrogovaného Poláka v luxusním...

Přes Česko ročně projedou stovky vozidel odcizených v Rakousku a Německu. Pašeráci se řítí vysokou rychlostí do Polska,...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....Další z rubriky

Nemám co nabídnout, myslela si. Její ilustrace teď zdobí obálky knih

Ilustrátorka Kateřina Brabcová a její první knižní obálky, (Ne)obyčejný kluk a...

Kateřina Brabcová malovala už od školky. Donedávna by ji však nenapadlo, že by se svou vášní mohla živit, a tak místo...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

ČSSD navrhne do funkce ministra zahraničí náměstka Petříčka

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček (13. září 2018)

Novým ministrem zahraničí by se mohl stát dosavadní první náměstek na ministerstvu Tomáš Petříček. „Odeslal jsem dopis...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz