Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o zpackaný porod končí. Rodina se s nemocnicí dohodla mimosoudně

  10:42aktualizováno  10:42
Spor o rekordní odškodnění kvůli chybám při porodu ve vinohradské fakultní nemocnici po pěti letech spěje ke konci. Nemocnice a rodina těžce postiženého Vojty podepsaly mimosoudní dohodu, jež chlapci přiznává odškodnění ve výši zhruba 20 milionů korun. Původně jim prvoinstanční soud přiznal víc než 30 milionů. Vázlerovi vezmou zpět žaloby, kterými se odškodnění domáhali.

Čtyřletý Vojta se nemůže sám pohybovat, krmení mu rodiče dávají sondou a jeho život se neobejde ani bez odsavačky hlenů. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Došlo k mimosoudní dohodě. Všechny tři strany už jsme ji podepsaly,“ řekl iDNES.cz ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman. „Nyní se čeká, až ji opatrovnický soud potvrdí jménem nezletilého,“ dodal.

„Vázlerovi podepsali dohodu ve čtvrtek odpoledne. Obsah nebudeme komentovat, protože jsme se dohodli, že její obsah je důvěrný,“ potvrdil advokát rodiny Antonín Tunkl.

Podle informací iDNES.cz je v dohodě, že se nemocnice musí rodině veřejně omluvit. Zdravotnické zařízení si prosadilo, že rodina pětiletého Vojty stáhne všechny čtyři žaloby, které se týkají odškodnění za bolest či snížení společenského uplatnění.

Přesnou výši odškodnění ani jedna strana nekonkretizovala. Zeman však už dříve uvedl, že to bude zhruba 20 milionů korun. To je zatím nejvyšší částka, kterou za bolest a ztížené zdravotní společenské uplatnění v ČR kdo získal. Soud rodině dříve přiřkl odškodnění ve výši 30,4 milionu, nemocnice s tím nesouhlasila.

„Dosud nejvyšší odškodnění činilo osmnáct milionů korun,“ potvrdila advokátka Marie Cilínková, která problematiku odškodnění dlouhodobě sleduje a zabývá se jí. Zmíněná částka se týká případu ženy, která ochrnula po podání kontrastní látky (více o této tragické chybě čtěte zde).

„Z vlastní rozhodovací praxe nevím o tom, že by některá částka překročila dvacet milionů,“ uvedl soudce Nejvyššího soudu Petr Vojtek. Nejvyšší soud podle Vojtka označil v roce 2006 jako správné odškodnění 17 milionů korun, častěji však řeší případy, ve kterých se odškodnění pohybuje kolem deseti milionů.

„Ta částka samozřejmě může vzbudit závist,“ řekl iDNES.cz před dvěma týdny Antonín Tunkl k výši odškodnění. „Vázlerovi nemají zájem na tom, aby peníze konzumoval někdo jiný, chtějí Vojtěchovi usnadnit život tím, že mu pořídí věci, které souvisí s péčí o něj,“ dodal už dříve s tím, že rodiče těžce postiženého Vojty založí účet na synovo jméno a na něj převedou prostředky, které jim nemocnice zašle.

Podívejte se na reportáž o tom, jak rodina pečuje o Vojtu:

Dohodu si strany předaly poštou. Nejprve ji podepsala nemocnice a pojišťovna Kooperativa, s níž má instituce pro takové případy smlouvu. Následně dohodu poslaly rodině. 

„Celá dohoda je důvěrná. Kdo důvěrnost navrhl, je jedno,“ uvedl Zeman. Podle informací iDNES.cz to však byla právě nemocnice a Kooperativa. Rodina s ní ovšem souhlasila, protože chtěla, aby se celá věc po pěti letech dořešila. „Nechceme plně říci částku. Kooperativa zase nechce, aby se zveřejňovalo, kolik z ní zaplatí ona,“ vysvětlil Zeman.

Kooperativa podle něj uhradí většinu peněz. „Nemocnice má malou spoluúčast, která je řádově nižší než stovky tisíc korun,“ podotkl ředitel zařízení.

Vázlerovi po podepsání dohody stáhnou všechny žaloby, jsou celkem čtyři, které se odškodnění týkají. Soudní spor o odškodnění tím skončí. „Neočekávám, že by nastaly další komplikace. V zájmu dítěte je, aby peníze dostal co nejdříve,“ dodal Zeman.

Odškodnění v Česku

  • 2007 - 18 milionů korun získala rodina ženy, která ochrnula po alergické reakci na kontrastní látku (více čtěte zde)
  • 2009 - odškodnění 17 milionů za nevratné poškození mozku novorozence
  • 2012 - 9,5 milionu pro pacienta s poraněním mozku v kómatu

Zdroj: MF DNES, iDNES.cz

Vinohradská nemocnice se v dohodě s rodinou Vázlerových zavázala kromě vyplacené peněz, z nichž většina půjde z pojistky zdravotnického zařízení, také k omluvě. Tu rozešle formou tiskové zprávy. V celé kauze, jež trvá bezmála pět let, to bude vůbec první omluva. Nemocnice však už dříve vyjádřila lítost. Právě na omluvě rodina trvala a dohoda na ní patřila mezi ty složitější části jednání.

„Není to jen o penězích, ale o lidské dimenzi. O tom, že někdo řekne, že je mu to líto, že se omluví. Pro nás není omluva banalitou,“ uvedl před dvěma týdny Tunkl s tím, že právě ve věci omluvy bylo jednání s nemocnicí nejsložitější.

Soud rodině přiřkl 30 milionů, pak přišla dohoda

Obrysy dohody mezi rodinou a nemocnicí byly jasné už v polovině července, kdy ředitel nemocnice Marek Zeman přijel do kanceláře advokáta rodiny do Dačic. Od té doby ladily obě strany detaily písemného dokumentu (více o výsledku jednání čtěte zde).

Jak vypadá část Vojtova dne

Advokát rodiny už dříve iDNES.cz řekl, že zhruba 20 milionů je částkou, o níž rodina přemýšlela už na začátku. Podle něj je částka dostačující, rodina není lačná peněz a bez omluvy by částku nepřijala.

Samotné podepsání dohody přichází ani ne po měsíci od rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10. Ten řekl, že rodině přináleží 30,4 milionu korun jako bolestné a odškodnění za ztížené společenské uplatnění (více o rozhodnutí soudu čtěte zde).

„Výše odškodnění tak, jak byla stanovena, reflektuje vedle funkce satisfakční rovněž funkci preventivní. Bude žalovanou (tj. vinohradskou nemocnici, pozn. red.) motivovat k přijetí opatření, jež by měla do budoucna zabránit nebo alespoň maximálně eliminovat výskyt podobných tragických případů,“ konstatovala v písemném odůvodnění rozsudku soudkyně Andrea Gedeonová Dobřichovská.

Konkrétního viníka policie a soudy nenašly

Podle soudu kvůli několika chybám lékařů a špatnou organizací Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přišel Vojta na svět těžce postižený. Porod vedl v té době neatestovaný lékař Daniel Brandejs. Ten na varovné signály zareagoval pozdě a poté se nedovolal tehdejšímu primáři oddělení Michaelu Pipkovi, jenž měl v tu dobu příslužbu. Lékařka Taťána Lomíčková, jež byla na oddělení a později chlapce porodila kleštěmi, odešla v době Vojtova příchodu na svět k jinému, nekomplikovanému porodu.

Paradoxní je, že odškodnění přichází, ačkoliv Brandejs, jenž jako jediný stanul před soudem, byl osvobozen, a soudy tedy nenašly žádného konkrétního viníka (více čtěte zde).

„To, že nebyli potrestáni skuteční viníci, je věcí tohoto státu. Státní zástupci řeší věci, které jsou politické, ale ty, kde zcela vědomě selhal člověk, nestíhají. Na tomto případu vidíte, že právo někde pokulhává, ale my jsme nemohli udělat více, než jsem udělali. Já nemám mandát, abych někoho obžaloval,“ poukázal na závěr kauzy Antonín Tunkl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Hyundai Tucson 1,7...
Hyundai Tucson 1,7...

r.v. 2016, naj. 44 700 km, diesel
499 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz