Mirek Topolánek by měl podle ČSSD „odstřihnout dvě koule, které má u nohy“.

Mirek Topolánek by měl podle ČSSD „odstřihnout dvě koule, které má u nohy“. | foto: David Port, MF DNES

ODS zkusí jednat o duhové toleranci či vládě úředníků

  • 450
ČSSD se domnívá, že donutila občanské demokraty vzdát se koaličních partnerů a jednat o dohodě se sociálními demokraty. ODS má ale dva jiné plány: vlastní menšinovou vládu s tolerancí napříč spektrem nebo dočasnou poloúřednickou vládu.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Je to přesně dva měsíce od voleb a politici se stále nedokázali dohodnout na tom, jaká vláda má zemi spravovat v příštích letech.

I když šéf ODS Mirek Topolánek oznámil po schůzce s lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem "nová" jednání a sociální demokraté se zaradovali. Dotlačili ODS tam, kam chtěli, tedy k jednání o exkluzivní dohodě dvou největších stran bez lidovců a zelených. Skutečnost je však jiná.

Co chce Topolánek...
Proti sobě stojí dva základní konkurenční plány. Ten, který má ODS, počítá stále s dohodou i s lidovci a zelenými, a to i kdyby neseděli přímo ve vládě. Anebo s dohodou na dočasné poloúřednické vládě s omezeným mandátem do předčasných voleb v příštím roce. I na takové vládě by se podílelo "duhové spektrum" s výjimkou Filipových komunistů.

"Jsou dvě možné varianty, o kterých teď chceme jednat. Buď menšinová vláda ODS s duhovou tolerancí, nebo dočasná poloúřednická vláda," potvrzuje místopředseda ODS Ivan Langer, jaký dala strana Topolánkovi mandát k jednání.

Varianta duhové tolerance vlády ODS má silného odpůrce nejen v ČSSD, ale kritizují ji také lidovci a zelení. "Nechtěli bychom dělat křoví opoziční smlouvě," říká šéf zelených Martin Bursík. Obdobný názor má lidovec Miroslav Kalousek.

Exkluzivní dohoda jen s ČSSD na velké koalici v otevřené či jakékoli zastřené podobě či na nové opoziční smlouvě a la Václav Klaus s Milošem Zemanem není po zkušenostech s ní pro občanské demokraty nyní přijatelná.

Langer včera zmínil ještě jednu variantu, o kterou by se Topolánek při jednání mohl pokusit - a to o menšinovou vládu občanských demokratů a lidovců tolerovanou zelenými a sociálními demokraty. KDU-ČSL má pro ODS velkou váhu i jako perspektivní strategický spojenec.

Pokud se strany dohodnou na změnách volebních pravidel a ústavy, které by dávaly "bonus" vítězi, aby se neopakoval povolební pat, může se v příštích volbách realizovat plán společného bloku ODS a KDU-ČSL, který by měl šanci porazit výrazněji Paroubkovu ČSSD i komunisty.

... a co chce Paroubek
Konkurenční představa ČSSD počítá s "vyšoupnutím" lidovců a zelených ze hry a s vytvořením "zastřené" velké koalice v podobě polopolitické vlády odborníků. Do ní by své zástupce vyslali jen občanští a sociální demokraté.

"Nebyli by to hlavní exponenti těchto stran," potvrzuje představu ČSSD první místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Další rozdíl od představy ODS o poloúřednické vládě je v tom, že Paroubkem nabízená "vláda odborníků" by neskončila předčasnými volbami. Jen by se časem - až by si lidé zvykli na vládní spolupráci dvou největších stran - mohla změnit v klasickou vládu velké koalice.

"Nepokládáme za vhodné pokračovat v jednání o vládě ve čtyřech," říká Sobotka.

A ještě drsněji to formuluje jeho stranický kolega, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Je otázkou, kdy dokáže pan předseda Topolánek odstřihnout ty dvě koule, které má u nohy," prohlásil ve čtvrtek doslova Škromach.

Topolánek se k ničemu takovému nechystá a jeho ODS zatím stojí za ním. Již v pátek se na Hradě dozví, zda jeho plány schválí také prezident Václav Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video