Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS zaplatila Donutilovi přes prostředníka

  17:51aktualizováno  17:51
Kraslice - Občanská demokratická strana zaplatila několik desítek tisíc korun herci Miroslavu Donutilovi za jeho nedávné vystoupení v Kraslicích na Karlovarsku přes třetí osobu. Donutila pozval do Kraslic starosta města Lubomír Zach (ODS) jménem města. Akci však pořádala přímo ODS, což Zach herci zatajil. Naštvaný Donutil pak odmítl přijmout peníze od ODS, protože nechce být spojován s žádnou politickou stranou.

Moravská umělecká agentura, která o změně nevěděla a považuje to za podraz, poslala fakturu tomu, kdo vystoupení objednával - tedy městu. Nastala tak kuriozní situace. Kraslice Donutilovi zaplatit nemohou, protože organizátorem byla ODS. Od ODS ale herec peníze nechce.

"My nebudeme vystavovat novou fakturu a smlouvu na ODS. V žádném případě," řekla jasně majitelka Moravské umělecké agentury Marta Seitlová.

Kdyby chtěli občanští demokraté vyřešit situaci tím, že peníze darují městu a to je předá agentuře, vystavují se riziku, že poruší zákon o stranách a hnutích. Podle tajemníka kraslické radnice Bohdana Havla by město mohlo peníze od ODS přijmout jako dar.

Havel už ale považuje za sporné, jestli město může částku poslat dál agentuře, protože v tu chvíli by se pravděpodobně dostalo do zákonem zakázané role sponzora politické strany.

Občanská demokratická strana nakonec problém vyřešila tím, že našla prostředníka, který peníze poslal na účet Donutilovi agentury. Jméno firmy však odmítají politici sdělit.

Předseda kraslické ODS Jiří Hrach pouze řekl, že Donutilovo vystoupení už je zaplaceno, a to přes třetí osobu. Na otázku, kdo touto osobou je, už Hrach reagoval do telefonu podrážděně. "Do toho vám nic není. To je věc ODS a hotovo. Na shledanou," uvedl Hrach a zavěsil.

Podle předsedy oblastního sdružení ODS Karla Jakobce byla prostředníkem pro předání peněz agentuře firma, která si ale nepřála být jmenována. Jakobec dodal, že nesrovnalosti kolem pořádání Donutilova vystoupení před volbami možná i poškodily jméno občanských demokratů.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz