ODS se ptá vlády na důvod změny české zahraniční politiky vůči Izraeli. Konkrétně pravicové opozici vadí, že se český zástupce zdržel v OSN při hlasování o rezoluci odsuzující postup Izraele v pásmu Gazy. Proti byli jen Američané

ODS se ptá vlády na důvod změny české zahraniční politiky vůči Izraeli. Konkrétně pravicové opozici vadí, že se český zástupce zdržel v OSN při hlasování o rezoluci odsuzující postup Izraele v pásmu Gazy. Proti byli jen Američané | foto: Petr Topič, MAFRA

Vláda potají upouští od podpory Izraele, zlobí se ODS

  • 196
Opoziční ODS je znepokojena náznakem obratu v české zahraniční politice vůči Izraeli a požaduje vysvětlení od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. ODS vadí, že se český zástupce při důležitém hlasování v Radě OSN pro lidská práva zdržel hlasování a nepodpořil otevřeně židovský stát.

„Pro mezinárodní společenství je významné to, co se odehrává v Pásmu Gazy
Pan ministr Zaorálek neinformuje ani veřejnost, ani poslance zahraničního výboru. Je to o to horší, že se zjevně mění dlouhodobé priority české zahraniční politiky,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové se mohl Izrael při ofenzivě proti radikálům z Hamasu dopustit válečných zločinů. Pillayová to řekla při jednání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, na kterém rada odhlasovala zahájení mezinárodního vyšetřování porušování lidských práv při izraelské ofenzivě v Gazy. Pro rezoluci se vyslovilo 29 států a 17 zemí včetně České republiky se zdrželo. Proti byly jen Spojené státy (více zde).

Občanští demokraté požadují od vlády vysvětlení. „Po rezignaci na podporu lidských práv rezignuje vláda i na to, co pro nás bylo dlouhodobě důležité. Vztah s Izraelem je pro Českou republiku důležitý, tradiční. Pokud se bude měnit česká zahraniční politika, tak to přece musí být sděleno veřejnosti a musí být řečeno, proč se tak děje,“ uvedl Fiala.

Zaorálek slova opozice o změně politiky vůči Izraeli odmítl. "Je to nepravdivé tvrzení. Postupovali jsme po dohodě se všemi ostatními členskými zeměmi EU," řekl ministr iDNES.cz k jednání Rady OSN pro lidská práva. "Náš přístup k izraelsko-palestinskému konfliktu je vyvážený a odpovídá postojům přátel Izraele uvnitř EU," doplnil 1. náměstek ministra Petr Drulák.

Vláda musí vysvětlit svůj postoj ke konfliktu, žádá Němcová

Fiala připomněl, že Česká republika tradičně v mezinárodním společenství vždy patřila k těm, kteří důsledné popodporovali obrannou politiku státu Izrael. „V těchto dnech se marně ptám, jestli ještě máme nějakou zahraniční politiku a jaká zahraniční politika této levicové vlády vlastně je. O žádné nové koncepci zahraniční politiky nevím,“ zdůraznil předseda bočanských demokratů.

Bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která nyní vede mandátový a imunitní výbor doplnila, že v době, kdy vedla sněmovnu, vedla oficiální delegaci do izraelského parlamentu a že vztahy mezi Českou republikou a Izraelem byly hodnoceny jako mimořádně dobré.

Připomněla výrazně proizraelský kurz prezidenta Miloše Zemana, který se v minulosti ostře kriticky vyjádřil proti teroristickým skupinám, proti Hamásu a navrhoval přestěhovat české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. I proto by měla vláda jasně vysvětlit svůj postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu a zda v této oblasti mění svou politiku. „Chceme vědět, co Česká republika zamýšlí,“ řekla Němcová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video