Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS začala vyšetřovat své sponzory

  1:06aktualizováno  1:06
Topolánkova strana prověří své největší sponzory. Bude se tak snažit vyvrátit spekulace, které kolují už několik týdnů v médiích: že totiž majitel pražského paneláku Miroslav Sova a jeho devadesátiletá babička Františka Řezníčková ve skutečnosti jen kryjí šestimilionový dar někoho jiného.
Někteří lidé v ODS jsou přesvědčeni o tom, že spekulace kolem největšího sponzorského daru záměrně vyvolávají spolupracovníci Vlastimila Tlustého.

Někteří lidé v ODS jsou přesvědčeni o tom, že spekulace kolem největšího sponzorského daru záměrně vyvolávají spolupracovníci Vlastimila Tlustého. | foto: MF DNES

"Samozřejmě, že to začínáme prověřovat," reagoval hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka na neustávající pochybnosti ohledně stranického sponzoringu.

"Především se chci s těmi lidmi setkat. Auditoři potvrdili pravost toho daru, ale já chci další ujištění v této věci," řekl MF DNES.

Jurečka bude zjišťovat, zda si šestimilionový dar skutečně mohli dárci dovolit. "V případě nejasností strana dar vrátí," slíbil.

Jestliže budou Sovovi reagovat na Jurečkovo vyptávání stejně jako na dotazy MF DNES, bude manažer ODS nejspíš dost zmatený a dar opravdu vrátí. Kdykoliv má totiž Klára Sovová, která dar za své příbuzné vyřizovala, mluvit o původu peněz, objeví se jí na tváři úsměv a odpoví, že ty peníze získali prodejem továrny na marmeládu.

Zkuste před ní zažertovat, že "mít doly na marmeládu" znamená ve slangu hazardních hráčů černé peníze. Sovová se neurazí, místo toho dostane záchvat smíchu.

Tomu, že peníze z prodaných akcií měly skončit v pokladně ODS, se diví i člověk, který od Sovových marmeládovnu před třemi lety koupil. "Koupil jsem to od nich za víc než dvacet milionů. Tenkrát na ty peníze spěchali kvůli rekonstrukci Luční boudy," říká majitel firmy Essa Karel Velach.

Je to Tlustého msta?
Způsob, jakým se o daru vyjadřují představitelé ODS i sami sponzoři, zároveň naznačuje, že zpochybňování sponzoringu může souviset s bojem o moc uvnitř vládní strany.

Někteří lidé v ODS jsou přesvědčeni o tom, že spekulace kolem největšího sponzorského daru záměrně vyvolávají spolupracovníci Vlastimila Tlustého. Údajně se mstí za to, že musel odejít z vlády.

"Nerozumím tomu, proč to dělají. Je velmi nepříjemné, když si lidé uvnitř strany posílají vzkazy skrz média," říká k tomu místopředseda ODS Petr Bendl.

Další útok: AntiČEZ
Podivné je, že na podezřelé okolnosti upozorňuje člověk, který dar pro ODS sám zprostředkoval – Jiří Chvojka, autor Tlustého středočeské kampaně, který s ním později přišel jako poradce na ministerstvo financí.

"Ve volebním štábu mě pověřili: Někoho sežeň, ať není problém s prokazováním majetku typu Lájos Bács. Pan Jurečka mi kladl na srdce, aby to byli movití lidé," vzpomínal na předvolební kampaň před časem Chvojka.

Proč naznačoval, že sám sehnal falešné sponzory? Nejde mu o to, postrašit ODS?

Ke sponzorskému daru se v centrále ODS nikdo nehlásil, a tak přišel další Chvojkův útok. V době, kdy Topolánkova vláda připravovala prodej části akcií elektrárenské firmy ČEZ, založil Chvojka Spolek proti nemravným cenám elektřiny pod přezdívkou "AntiČEZ".

Proti firmě ČEZ hlasitě vystupuje i další Tlustého spojenec – středočeský poslanec za ODS Aleš Rádl. Lidé kolem premiéra Mirka Topolánka mají jasno: je to řízená akce Vlastimila Tlustého, který se mstí za svůj vyhazov z vlády.

"Prosím vás, nejsem ani zhrzený, ani ukřivděný," reaguje podrážděně Tlustý. "Můžu odpřisáhnout, že je v žádném případě neřídím. Pracovali pro mě, to je pravda, ale dnes na ně nemám žádný vliv, ani neformální," brání se.

A teorii spiknutí odmítá i Chvojka: "Jasně, já a Aleš Rádl jsme Tlustého otroci," vysmívá se podobným úvahám.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz