Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS začala slibovat, ženy láká na mateřskou ve výši celého platu

  13:52aktualizováno  13:52
ODS bude chtít po volbách prosadit možnost osmnáctitýdenní mateřské ve výši sta procent platu pro ženy, které plánují rychle se vrátit do práce. První body předvolebního programu občanských demokratů novinářům představil místopředseda strany Petr Nečas.

Ženy, které by využily stoprocentní mateřské, by ztratily nárok na následný rodičovský příspěvek. Ten se od roku 2008 vyplácí ve třech verzích, jako dvou-, tří- nebo čtyřletý. K takzvané třírychlostní rodičovské by se tak přidala nová možnost dvourychlostní mateřské.

Vedle možnosti zrychleného čerpání mateřského příspěvku by pro ženy, které nespěchají do práce, zůstala možnost pobírat klasickou mateřskou v délce 28 týdnů se 70 procenty platu a s navázáním na jeden ze tří druhů rodičovského příspěvku.

ODS navrhuje také nový příspěvek na péči o dítě. Využít by ho mohly ty rodiny, které nemohou najít pro dítě mateřskou školku ve svém okolí.

Příspěvek by se vydával formou poukázky. Podmínkou by byla čtyřicetiprocentní spoluúčast rodiny. Stát by jí hradil 60 procent, maximálně ale 2 000 korun měsíčně. Rodina by mohla peníze využít k proplacení služby hlídání dětí.

Nečas oprášil nápad hlídání dětí u sousedů

Nečas by přitom chtěl, aby se současná, podle něj nedostatečná, škála péče o děti rozšířila. Dnes jsou k dispozici obecní mateřské školky, kterých je málo, nebo drahé soukromé školky.

Škálu by měla rozšířit nová možnost takzvané vzájemné rodičovské výpomoci. Rodič, který se doma stará o své dítě, by si mohl přibrat k občasné péči i dítě známých nebo sousedů. Jak uvedl Nečas, děje se to i dnes, ale načerno.

ODS by prý chtěla tento sytém "vynést na světlo" a zlegalizovat. Počítá se také s podporou miniškolek a firemních školek. Zároveň by vznikla nová živnost pečovatele/pečovatelky o děti.

Za peníze z evropských fondů by se zřídil systém akreditovaných kurzů vzdělání pro profesionální pečovatele. Jejich činnost by se kontrolovala podle živnostenského zákona.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz