Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS vypadli dva kandidáti, odmítli přispět na kampaň z vlastní kapsy

  14:34aktualizováno  14:34
Občanští demokraté v Karlovarském kraji přišli o dva politiky, s nimiž chtěli uspět v krajských volbách. Z už schválené kandidátky odstoupili z druhé pozice Petr Černý a ze sedmé Martin Čonka. Odmítli ze své kapsy přispět straně na kampaň.
Z kandidátky ODS do voleb v Karlovarském kraji zmizela dvě jména. Oba kandidáti se odmítli finančně podílet na kampani. (Ilustrační snímek)

Z kandidátky ODS do voleb v Karlovarském kraji zmizela dvě jména. Oba kandidáti se odmítli finančně podílet na kampani. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

O tom, že kandidáti se budou finančně podílet, rozhodlo krajské vedení strany. Lídr Petr Šindelář dává 200 tisíc korun, dvojka Petr Černý odmítl pomoci 150 tisíci. Příspěvky strana oproti minulým volbám zvýšila, odstupňovala je až k patnáctému místu s 10 tisíci korunami.

Důvodem je hlavně to, že náklady na kampaň stoupají, sponzorů ubývá a méně dostává ODS i od státu za mandáty krajských zastupitelů. V letech 2004 až 2008 tu měla 16 zastupitelů (za každého dostává ročně 250 tisíc), ale v posledním volebním období devět.

"Pánové Černý a Čonka se odmítli podřídit většinovému názoru na podílení se na části volebních nákladů. Zvlášť u pana Černého je to pro mě nepochopitelné. O strategii věděl od samého začátku, nechal se zvolit na kandidátku a pak odmítl přispět. Podle mého názoru ani jeden z nich není v situaci, že by si nemohl příspěvek dovolit," řekl krajský předseda ODS Jiří Vaněček.

Na posty vzhůru se posouvají další kandidáti za chebskou oblast - jednatel firmy Ašské lesy Jiří Červenka a exstarosta Chebu Jan Svoboda. "Oba jsou schopní lidé s pozitivní politickou minulostí. Jsem přesvědčen, že se tato změna nijak neprojeví," uvedl lídr kandidátky Šindelář. Připouští, že příspěvky jsou vyšší, ale považuje je za citlivě nastavené.

Černý s Čonkou uvedli, že po nich strana chtěla celkem za oba osm set tisíc korun - 250 tisíc osobní vklady a ještě zajištění vkladu 550 tisíc za oblast Cheb.

"Kdybychom celkové náklady znali před nominacemi, nikdy bychom nekandidovali. V politice jsou důležitější věci - vize, myšlenky, chuť pracovat, než samotné finance. Místo toho jsme však časem nabyli dojmu, že jde hlavně o zaplacení osobních příspěvků," napsali oba v prohlášení.

Půjčovat si na kampaň nechtějí

Krajská organizace ODS chce shromáždit na kampaň asi 4,5 milionu korun. Zhruba jednu pětinu mají dát samotní kandidáti, zbytek oblastní (okresní) sdružení. "Rozhodně jsme vyloučili možnost, že bychom si peníze půjčovali. Prosazujeme vyrovnaný rozpočet," prohlásil Jiří Vaněček.

Černý s Čonkou podle Vaněčka řešili i otázku, zda jim příspěvek vrátí, když ve volbách neuspějí. "Jako by si nevěřili. U kandidátů se předpokládá, že vyvinou maximální úsilí. Že se jen nepovezou a akceptují riziko neúspěchu," řekl.

Kvůli "rebelům" ODS svolala i mimořádnou regionální radu. "Ti dva ale nikoho nepřesvědčili," tvrdí krajský předseda. Odmítl, že by si politici svými příspěvky kupovali místa na kandidátce. Nejdříve podle něho proběhly primární volby a až pak se nastavovalo financování kampaně.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fiala: Ať se Zeman zdrží dalších kroků a ANO se probudí ze svého snu

Petr Fiala na kongresu v Ostravě obhájil funkci předsedy ODS. (13. ledna 2018)

Šéf ODS Petr Fiala v reakci na to, že vláda Andreje Babiše nezískala důvěru. „Očekávám, že se prezident Miloš Zeman...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu. Kamion podle policie zablokoval...

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Najdete na iDNES.cz