Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS: Výhra po osmi letech

  0:01aktualizováno  0:01
ODS se vyplatila opoziční taktika "nulové tolerance". Poprvé po osmi letech porazila ČSSD. Když v sobotu odpoledne přišly první odhady výsledků oznamující drtivé vítězství ODS, nevypadali Mirek Topolánek ani volební lídr strany Jan Zahradil nějak zvlášť nadšeně. Strana však získala 30 procent hlasů.

ODS prostě zažila "povinné vítězství", které jí už dlouhé měsíce signalizovaly všechny průzkumy.

Nicméně: důležité vítězství to pro občanské demokraty samozřejmě je. Poprvé od roku 1996 totiž ODS znovu při "celostátních" volbách porazila sociální demokraty, navíc poprvé s novým "postklausovským" vedením v čele s Mirkem Topolánkem.

ODS si poprvé vyzkoušela úspěch své opoziční taktiky "nulové tolerance", kterou vyhlásila Špidlově vládě po čtyřech letech opozičněsmluvního soužití s ČSSD z let 1998-2002.

To ji podle názoru nemála straníků připravilo o vítězství v parlamentních volbách před dvěma lety. "Pojali jsme tyto volby jako referendum o této vládě a podle očekávání jsme zvítězili," prohlásil Topolánek už v sobotu.

A teď předčasné volby?
Hned v sobotu začali také lídři ODS mluvit o možných předčasných volbách, k nimž by mohla dospět po dohodě rozhodující část politického spektra.

Sami lídři ODS však dobře vědí, že to není příliš pravděpodobná možnost - mimochodem, když se o vlivu eurovoleb na domácí politiku krátce mluvilo ve středu v nejužším vedení občanských demokratů, mezi přítomnými špičkami strany podle informací MF DNES převládl názor, že Špidlova vláda přes všechny problémy vydrží do roku 2006.

ODS by pro ústavní zákon, zkracující řádné volební období, potřebovala sehnat ústavní většinu 120 hlasů ve sněmovně. A to by předpokládalo dohodu s částí vládní koalice. To se však nezdá reálné.

Mirek Topolánek také dobře ví, že zřejmě jediný možný termín pro předčasné volby je jaro 2005 - dříve je to časově nemožné a pozdější termín by se už zase blížil datu řádných voleb v červnu 2006.

ODS tak bude zřejmě i v příštích měsících pokračovat v úspěšné taktice a chystat se na volby, v nichž chce převzít moc. Po víkendu je zase o něco jistější, že stranu do nich i po kongresu letos v zimě povede Topolánek.

Vítězství v eurovolbách je však pouze prvním ze tří, kterých musí letos dosáhnout klíčový pro něj bude výsledek ODS v podzimních krajských volbách.
 

Topolánek: My volby chceme, oni zatím ne
Pokud se něco důležitého s vládou stane, musí to být do podzimních voleb, tvrdí předseda ODS Mirek Topolánek.

Jan Zahradil říká: Do roka a do dne mohou být předčasné volby. Co pro to může udělat ODS s pouhými 57 poslanci?
Je to věc odpovědného přístupu vládních stran. Pokud to s nimi takhle půjde dál, oni sami s námi budou muset diskutovat o nějakém řešení.

Pokud s ním přijdou, my se nebudeme bránit. My navíc budeme stojedničku testovat při každém dalším hlasování, abychom ukázali, že neexistuje. Pokud ale vláda v této konstelaci přežije krajské volby, nestane se vůbec nic, protože už nebude čas. Rozhodnutí musí padnout do podzimu.

Opravdu myslíte, že by oslabené vládní strany měly zájem na předčasných volbách?
To neumím prognózovat. Možná dospějí k názoru, že to dál nejde. Nemají k tomu daleko, ale třeba se z toho zase vyspí. Každopádně my se budeme podílet jen na takovém řešení, které povede k předčasným volbám.

Je možné, že byste třeba v přechodné vládě, která by zemi k předčasným volbám vedla, převzali i vládní odpovědnost?
Myslím, že to možné není. Je možné pouze dohodnout nějaký přechodný model do voleb. A k tomu musí být dohoda relevantních sil, jinak je to jenom blábol.

Vaši lidé, třeba už citovaný Jan Zahradil, tvrdí, že za vámi chodí poslanci Unie svobody a chtějí spolupracovat. Kolik jich je a kdo to je?
Já jsem to nikdy neřekl. Na komunální a regionální úrovni ten proces probíhá kontinuálně. Na centrální úrovni jsou to jen signály.

Předpokládám, že teď mohou po neúspěchu unie jednání akcelerovat, ale nechci nic předjímat.

Kolik procent dáváte možnosti, že předčasné volby opravdu budou?
Je to jako se sexuálním stykem na padesát procent: já chci, ona ne. Takže: My chceme a oni ne.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz