Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odkaz na reformní komunismus v nové zahraniční politice dráždí ODS

  13:47aktualizováno  13:47
Věta v návrhu nové koncepce zahraniční politiky, že mezi zdroje její hodnotové orientace patří i „reformní komunismus“, naštvala opoziční ODS. „Proč měnit naši zahraničněpolitickou orientaci? Pokud chce vláda koncepci upravit, musí do toho zapojit stávající opozici,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Předseda ODS Petr Fiala | foto:  František Vlček, MAFRA

Odkaz na reformní komunismus jako na jeden ze zdrojů hodnotové orientace české zahraniční politiky se objevil v pracovní verzi nové koncepce zahraniční politiky, jak o ní jako první informoval server týdeníku Respekt. Dalšími zdroji hodnotové orientace jsou v návrhu uvedeni první československý prezident T.G.Masaryk a disidentské hnutí.

Občanští demokraté jsou podle předsedy Fialy přesvědčeni o tom, že „plíživými změnami“ v české zahraniční politice by se měla zabývat Sněmovna.

Předsedu ODS neuklidňuje ani to, že premiér Bohuslav Sobotka po návratu z oficiální zahraniční cesty do USA ostře pokáral prvního náměstka ministra zahraničí Petra Druláka. Sobotka po návratu do Prahy řekl, že všichni zaměstnanci vlády musí respektovat její politiku v oblasti lidských práv. Reagoval tím právě na Druláka, který na jaře označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé (více o sporu s náměstkem Drulákem najdete zde).

„Mě to neuspokojuje, mě to spíš zneklidňuje. Vláda podceňuje zahraniční politiku,“ řekl iDNES.cz šéf občanských demokratů. Diskutovat by se podle něj mělo i o tom, jak v zahraniční politice vystupuje vláda a jak prezident Miloš Zeman. Ani ODS však nepodpoří škrt v rozpočtu prezidentské kanceláře, který navrhli dva poslanci TOP 09. Už dříve se podobně vyjádřily KDU-ČSL a ANO (více o návrhu škrtu v rozpočtu prezidentské kanceláře zde).

Fiala vysvětlil, proč je podle něj třeba, aby Sněmovna diskutovala o nastavení české zahraniční politiky. „Svět kolem nás není bezpečný. Na Blízkém východě roste hrozba Islámského státu. Vladimír Putin varuje Západ před tím, že Rusko nejde vojensky porazit a připomíná při tom vojenský střet s Hitlerem. V této situaci se musíme vážně zabývat nastavením naší zahraniční politiky. Musíme vyřešit nejednotnost naší zahraniční politiky,“ je přesvědčen předseda ODS.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz